“מיליונים ביום”: 5 סוחרים ב’טלגראס’ מדברים לראשונה

כמה עולה גרם קנאביס לסוחרים, איך הם נזהרים מהמשטרה, מהו אופי הלקוחות, האם המחירים צפויים לרדת ואיך להימנע מעקיצות של רמאים. על שאלות מעניינות אלו ועוד ענו 5 ממוכרי פרחי הקנאביס ברשת ‘טלגראס’ עמם שוחחנו, וסיפרו גם על פרויקט קטן שהחלו בו – מימון פעילותו של מייסד הרשת בעזרת תרומות.

בראיון ראשון ומיוחד למגזין קנאביס חושפים 5 מהסוחרים הפעילים ב’טלגראס‘ – רשת המסחר המקוונת החדשה – מעט מנקודת מבטם על השוק הפורח, ומספקים תשובות מעניינות על שאלות מתבקשות בנוגע לסולם המחירים המקובל היום, איך מתמודדים עם שוטרים סמויים, מי הלקוחות שלהם, האם ומתי המחירים לצרכן ירדו קצת, כיצד להיזהר מעוקצים ומה הקטע עם שקיות קנאביס רפואי מזויפות.

כולם כאחד ביקשו להודות לפעיל הלגליזציה עמוס סילבר שיזם את הקמת הרשת, וסיפרו כי בימים אלו – לאחר שהודיע על עזיבתו את החווה בקליפורניה בה עבד כדי לא לסכן את בעליה במידה והמשטרה תרצה לאתרו גם שם – הם החלו לגייס כספים כדי לממן את פעילותו.

המוכרים נתנו כמה עצות ללקוחות, כיצד להימנע מעוקצים של סוחרים רמאים. לדבריהם מומלץ לבקש תמונה של המוצר לפני שמקבלים אותו ולדרוש בבירור שזו תהיה תמונה עדכנית שצולמה זה עתה. לפני שמגיעים למקום המפגש רצוי לוודא מול המוכר את הנוהל בו הוא בוחר לעבוד. האם פוגשים אותו באופן פיזי, או שהוא משאיר את זה איפשהו. כשמגיעים למקום המפגש (אם יש מפגש) מומלץ להכין את הכסף מראש, גם אם לא ביד, אז לפחות מוכן בכמות המדויקת בכיס. חשוב מאוד לקנות רק ממה שמכונה ברשת “סוחרים מאומתים” – כלומר כאלו שנמצאים בקבוצה שאושרה על ידי מנהלי הרשת. חשוב גם לבדוק את הביקורות שמוכרים אלו כבר קיבלו, דרך ‘ענף ביקורות’.

בממוצע, ממגוון העדויות שקיבלנו, ניתן לומר שסולם מחירי הקנאביס בישראל נראה פחות או יותר כך, נכון למאי 2017:

  • 3-10 גרם עבור 100-120 ש”ח לגרם
  • 10-50 גרם עבור 90-110 ש”ח לגרם
  • 50-100 גרם עבור 80-100 ש”ח לגרם
  • 100-1000 גרם עבור 60-90 ש”ח לגרם
  • 1000+ גרם עבור 40-60 ש”ח לגרם

כמובן שכל המחירים תלויים מאוד באיכות המשתנה. יש כאלו המציעים שירות משלוח עד הבית עבור תוספת 50 ש”ח

מחירי קנאביס בישראל 2017
מחירי קנאביס בישראל 2017

בגדול על פי העדויות אופי הלקוחות של ‘טלגראס’ הוא מגוון, אך ברובו, וזה לא יפתיע אף אחד – גברים חילוניים. מבחינת החתך מדובר בעם ישראל כולו פחות או יותר, ולא מעט נשים. הרבה צעירים, אך גם לא מעט בני 30 עד 40 ומעלה, עורכי דין, אנשי עסקים, סטלנים, אנשי תקשורת, בידור ותרבות (כולל כמה סלבים), חרדים, חובשי כיפות סרוגות – ועד אפילו מספר פנסיונרים. יש גם חולים עם רשיון שרוכשים דרך הרשת השלמת מינון שלא מספיק להם, וכמובן חולים מסורבי רשיון שלא מצליחים לקבל את הטיפול ממשרד הבריאות.

לדבריהם ללא ספק ישנו מסחר גם בקנאביס רפואי, אך מלבד הזליגה הלא מעטה של הקנאביס הרפואי מחולים ובעלי רשיון – מסתבר שיש גם תופעה של חיקויים: סוחרים ש’רוכבים’ על המיתוג של אותן חברות ברשיון ומשלמים לבתי דפוס כדי שידפיסו אריזות זהות, אותן הם ממלאים בקנאביס מגידול ביתי, זאת כדי לבקש 120 ש”ח לגרם למשל, במקום רק 100 כרגיל.

רובם הם רק סוחרים, שקונים את הסחורה ממגדלים שהם רק מגדלים. מחירי הקנאביס בשלב הרכישה מהמגדל עומדים בממוצע על פי העדויות על בין 60 ל-80, ולפיכך כל סוחר מרוויח בין 20 ל-40 ש”ח בערך לכל גרם שהוא מוכר, תלוי איכות וכמות – ולא כולל הוצאות אחסון, דלק, זמן וכו’ – כך שלעתים זה אף פחות מכך. לדבריהם של כל המוכרים עמם שוחחנו המחירים לא צפויים לרדת בקרוב, הביקוש גדול מההיצע, והסיכון של המגדלים ועלויות הפקת גידול מסחרי בכמויות הוא גדול מדי גם כן מכדי שיורידו את המחירים.

רוב מוחלט של המוכרים אינם נפגשים פיזית עם הלקוח, אלא מעדיפים את השיטה הבטוחה יותר בה מושארת החבילה בנקודה מסוימת אליה נשלח הלקוח רק לאחר שהניח את התשלום בנקודה אחרת. כן ישנם גם אלו אשר מספקים שירות אישי-ישיר יותר, מתעקשים להיפגש עם הלקוח ולספק לו איכות גבוהה ואף טוענים כי השיטה השנייה אינה הוגנת כלפי הלקוחות. כמובן ישנם גם כאלו שיש להם לקוחות קבועים אלו ואחרים וכאלו הפועלים בקבוצות VIP, המקבלים יחס אישי.

קנאביס איכותי נמכר בטלגראס
קנאביס איכותי שנמכר בטלגראס

ג’, מציע משלוחים עד הבית: “פעם מכרתי לאיש מהעירייה”

“לפעמים אני יודע איזה זנים אני מוכר ולפעמים לא, זה לא קבוע,” אומר ג’, בן 25 מאזור אשקלון-אשדוד. “אני מוכר בערך 40 גרם ביום לכמה לקוחות שונים. כדי לא ליפול על שוטר סמוי אני מבקש שיצלם סלפי ושישלח פרופיל פייסבוק שלו, רשיון נהיגה, תעודת זהות. אני מאוד נזהר בקטע הזה ולא מוכר לכל אחד. מקשיבים גם לקול הפנימי, להרגשה של מי מדבר איתך. אני מציע קנאביס למכירה במינימום 3 גרם לעסקה, 100 שקל לגרם.”

“יש כל מיני לקוחות, הרבה מהם מבוגרים, אנשים עם משפחות וילדים, והרבה צעירים. יש גם נשים שקונות אבל בעיקר גברים. יש אנשי עסקים, עורכי דין. פעם הגיע אליי כבאי מהעירייה לקנות ופעם הזמין אותי אדם מבוגר לעשן איתו אצלו בבית. בפעם אחרת נכנסתי לרכב והם עשו שם שורות והציעו לי. אני כמובן לא נוגע בזה אז סירבתי. מעולם לא נתקלתי בשוטר סמוי. ”

“הסחורה מגיעה ממגדלים אחרים שאני קונה מהם בכמויות גדולות, ככה שיוצא לי יותר זול ואני מרוויח משהו כמו 20-30 ש”ח רווח על כל גרם שנמכר. כלומר קונה ב-75-80 מהמגדל ומוכר ב-100-110. יש אנשים שרוצים משלוח עד הבית, אז אני מציע את זה בעלות של 50 ש”ח נוספים, לרוב אין להם בעיה לשלם את זה בשביל הנוחות. לא, לא נותנים טיפים, אנחנו עדיין בישראל… כרגע המחירים לא נראה שירדו כי הביקוש עולה על ההיצע, אולי אם כמות הסוחרים תגדל משמעותית אז המחירים יתחילו לרדת. אני חדש בתחום אז בינתיים מכרתי עד היום משהו כמו 400 גרם בסך הכל.”

“אני אישית מאוד מבסוט מכל הדבר הזה. אני מוכר מוצר טוב, הלקוחות מרוצים. הכל בסדר. המסר שלי לקוראים ולצרכנים הוא שימשיכו לעשות מה שעושה להם טוב כל עוד זה לא פוגע באחרים, והמון כבוד לעמוס שבנה את הדבר הזה.”

ש’: “הלקוחות קבועים – המשטרה יודעת על הפעילות שלי”

“אני מציע בדרך כלל זן אחד שאני קונה ממגדלים או סוחרים אחרים,” מספר ש’ מאזור השפלה. “האיזור שאני נמצא ועובד בו הוא די יבש ואני בין היחידים כאן, אז ביום ממוצע אני מוכר 30-40 גרם, תלוי כמה שעות אני רוצה לעבוד, בדרך כלל זה מחמש שעות פחות או יותר. יש לקוחות צעירים וגם מבוגרים, חילונים בדרך כלל ,לא הרבה נשים אבל גם את זה רואים מדי פעם. כדי להיזהר אני מבקש סלפי עם סימן כלשהו, פרופיל פייסבוק פעיל ואז מוודא שהוא אמין. קרה לי כבר כמה פעמים שלא מכרתי כי זה היה סמוי בוודאות, או שהוא היה חשוד מידי. לא תמיד פשוט לזהות, צריך לדעת לקרוא בין השורות. לאנשים שבאמת רק רוצים להתארגן ממך יש צורת דיבור שהיא שונה. שוטרים סמויים לא מוכנים להזדהות עם כל הפרטים האישיים שלהם.”

“עקרונית זה מתנהל ללא פגישה. הלקוח שם את הכסף במקום שאתה אומר לו ואז נשלח לנקודה אחרת בה נמצאת החבילה שלו. לרוב הסחורה טובה אבל כן קרה לי פעם אחת שהשגתי סחורה לא איכותית והייתי חייב למכור אותה בכל מקרה. הפסדתי בכך שהייתי צריך לפצות אנשים כי החומר באמת היה לא מוצלח והיו גם כאלו שהחזירו, אבל הם היו לקוחות קבועים שהבינו שזה חד פעמי. פתחתי קבוצה מצומצמת ללקוחות שהיו אצלי בעבר ואני כבר מכיר אותם, כך ששם אני מעדכן הכל ומי שצריך פונה אלי. לפעמים אני נותן גם ללקוחות חדשים שבמקרה באזור ורוצים להתארגן על הדרך.”

“מקרה מוזר שקרה לי פעם זה כשיצאתי לחלוקה ובמקום ספציפי הגיעו לאותו אזור 3 ניידות שעשו שם סיבובים. אני מודע לזה שהמשטרה יודעת כנראה על הפעילות שלי, אבל ברגע שראיתי את זה התנהגתי כרגיל ושלחתי את אותם לקוחות לכתובת חדשה והכל התקדם כרגיל. אם פועלים נכון ושומרים על דרכי האימות כמו שצריך אני מרגיש בטוח, אני לא מפסיק ולא מפחד. אני מאמין שאני מצליח להתחמק מהם כמו שצריך.”

“הסחורה שלי מגיעה מסוחרים גדולים יותר, לרוב מגידולים לא שלהם ולא רפואי, אבל איכותי לא פחות. אני מעדיף לא לפרט על הכמות כסף שעשיתי, אני עושה את זה בשביל להקל על עצמי כספית ועל המשפחה שלי וגם בשביל אפשרות לעשן כמה שאני רוצה ולא להרגיש את העלות הכבדה שמגיעה עם זה. אני קונה לפי 73 שקל לגרם בממוצע ומוכר ב-100, כך שאני עושה ה-27 שקל לגרם שאני מוכר, לפעמים יותר לפעמים פחות. אני חושב שהמחיר בשוק כרגע עומד ולא ירד בקרוב. גם הסוחרים קונים לא בזול והסיכון לא שווה אם לא מרוויחים טוב.”

פ’: “בנינו צבא מהפכני – רץ פה כל יום מליונים

“הזנים אצלי בדרך כלל הם סופר סילבר הייז, או רויאל קווין, או לעיתים יוצא להביא סאטיבה אלסקה רפואי,” מספר פ’, הפועל באזור המרכז. “את הסילבר הייז אני קונה ממגדלים אחרים, הרויאל אני מגדל בעצמי והרפואי מידי חודש מקבל אספקה נאה באריזות של ‘תיקון עולם’. אני תמיד מראה את הסחורה שעומדים לקבל מראש. בדרך כלל הזנים לא מוצעים לצרכן במקביל, אלא מציע זן מסויים וכשהוא נגמר מביא זן חדש. בסוף שבוע יש הכי הרבה פעילות. אפשר להעיף חצי קילו ביום אם אתה יוצא לעיר. ביום יום בסביבות 60 גרם, במחירים של בין 100 ל-120 לגרם.”

“אצלי הלקוחות זה בעיקר סטלנים. אם תבקש ממני לאפיין את המושג אז אגיד בנאדם חם ומאוד חברותי שנוטה להתחבר לאנשים בשנייה. רוב הלקוחות בגילאים 18-40 ולרוב גברים חילוניים. נתקלתי בלקוחות נשים אבל מעולם לא בחרדים או דתיים. בעניין הזהירות אנחנו מאמינים במשפט אחד ‘אם יש ספק אז אין ספק’. הדרך הנפוצה לאמת זיהוי של לקוח ולוודא שהוא לא שוטר היא לבקש ממנו לצלם את פרופיל הפייסבוק ותמונת סלפי. אם הוא סמוי הוא לא ישאיר שום דבר שיכול לחשוף אותו תראה למשל את ניר ברנע, שוטר סמוי שאיים ונתן את שמו המלא לאחר שאמר לסוחר שהוא ידאג ‘לזיין’ אותו. תמונתו הופצה ברשת והוא נשרף. גם הם לא אוהבים שיימינג. אנחנו באנו להילחם לא באנו לשחק משחקים. בנינו צבא מהפכני עם מטרה אחת להפיץ! וכמה שיותר.”

“לגבי דרך הפעולה, אני נותן ללקוח את הכתובת ולאחר שאני בטוח שזה אותו בנאדם אני מסמן לו ללכת אחרי לוקח אותו למקום שקט ומבצעים את ההחלפה. באמת שאין ממה לפחד. השינוי כבר החל ואני מזמין את כולם להצטרף למאבק על צמח הפלאים. הטלגראס הוא המקום הכי בטוח לצרוך קנאביס או כל סם אחר. לגבי הסיבות מדוע אני עושה את זה, זה מכיוון שנקלעתי לבעיה כספית והעבודה לא מכניסה מספיק כסף. אני משתדל שלא להפוך את זה לעבודה מועדפת כמו שעשו כמה קבוצות של אנשים שלקחו את ההתארגנות כמה צעדים קדימה ומעיפים כמויות ענק. אני דואג לאזור שלי שלא יהיה יבש אף פעם.”

“המחיר קנייה שלי מהמגדלים משתנה בהתאם לכמות ואיכות, בדרך כלל חומר טוב מאוד נמכר באיזור ה-75 ל-1 אם אתה לוקח 100 ג’ לפחות. כמובן שככל שתיקח יותר המחיר יורד. אין באמת מחיר קבוע, אבל זה בערך המחיר 100 לפי 75. כמובן שכשלוקחים קילו, זה יכול להיות גם ב-60 ו-50 ל-1 ואפילו 30 עד 40 שקל. לגבי המחירים לצרכן יש סוחרים שכבר הורידו מחירים ממאה ומוכרים 10 גרם ב-90 ש”ח לגרם. המחיר ירד משמעותית לדעתי רק במידה ותהיה אי הפללה באמת. אני סוחר כבר שנים ארוכות, מאות אלפים התגלגלו לפני. התחלתי כדי לכסות חובות שנכנסתי אליהם ועכשיו אפילו נשארתי עם בונוס. וברגע שיש לך כסף הכל אפשרי פה. מאלף עושים אלפיים. הכסף לא מפסיק לרוץ כאן. רץ פה כל יום מליונים של שקלים.”

קנאביס איכותי נמכר בטלגראס
קנאביס איכותי שנמכר בטלגראס

מ’, נפגש עם כל לקוח: “יש תופעת זיופי שקיות קנאביס רפואי”

מ’, גם הוא מאזור המרכז, פועל מזה שנה במקצוע. “בתחילת הדרך ידעתי רק לומר אם זו סאטיבה או אינדיקה אבל היום כשהפעילות כבר התרחבה אני מחזיק מלאי הרבה יותר גדול. מטבע הדברים אני מגיע גם להרבה יותר ספקים ויש לי להציע מבחר של מספר זנים כשהשמות ידועים מראש ללקוח. גם רפואי יש לי כמויות מצומצמות שאני מציע רק ללקוחות קבועים. חברות מסויימות אני לא אחזיק כי מסתובבים זיופים, בעיקר של ‘תיקון עולם’, ואני לא מוכן להיות שותף להונאה הזו. סוחרים מייצרים אריזות זהות בבית דפוס ומכניסים אליהן את הוויד הביתי וסוגרים בואקום. האדם הסביר לא יבחין בהבדל. ואני יודע שזה קורה כי הייתי במקום וראיתי את זה. הציעו לי גם לעשות את זה.”

“מבחינת אופי לקוחות אצלי זה נע מ-25 ועד פנסיונרים (כשלושה כאלו האמת), כשהרוב לשימוש כתרבות פנאי. חלק כהשלמת מינון של הרישיון הרפואי וחלק מסיבות רפואיות שמסורבי רישיון. באמת שאין חתך מסויים. מדובר בבעלי מקצועות חופשיים (עו”ד וכדומה) דרך אנשי תקשורת ותרבות ועד שליחים בדומינוס. בכל התקופה היו גם 2 חרדים שקנו ממני וכמה שיוגדרו דתיים לאומיים, אבל הרוב המוחלט חילונים – ואצלי במפתיע דווקא רוב של נשים לקוחות.”

“אני מציע מינימום 5 גרם למכירה ובממוצע קנייה אצלי זה 8 גרם כל פעם בערך. המכירה הכי גדולה שלי היתה 75 גרם. בממוצע אני מוכר 250 גרם ליום אם אני מפרסם ומקבל לקוחות חדשים באותו יום. אם לא, אני אמכור במעגל לקוחות הקבועים 150 ביום אולי 170 – הכל במאה ש”ח לגרם. הנטו רווח אחרי הוצאות ועלות החומר יוצא לי 15 ש”ח לגרם לפי חישוב של קנייה ב-60-65 + הובלה, שכ”ד, מקום אחסון להסלקה, פחת (פירורים, ענפים, ייבוש) , הוצאות כלליות, תרומות. תשכלל את הכל תגיע ל-85 לגרם עלות. אצלי הלקוח יכול לבחון את הסחורה לפני ששילם. ירצה יקנה, לא אז לא. אם יבקש אני אביא משקל למען הסר ספק אבל פה זה מסתיים. מרגע שנפרדו דרכנו והשקית נפתחה אין דרך חזרה. אני חושב שהשיטה של לשים את הסחורה מבלי לפגוש את הלקוח היא לא הוגנת. משפטית היא גם חסרת טעם.”

“אני לא ארחיב כיצד אני נזהר רק אומר שאני מאוד בררן. חשוב לי לציין שבניגוד למה שהמשטרה מנסה להציג (בראיון בצינור לדוגמא), לא קיים תסריט שבו המשטרה פורצת לשרתים של ‘טלגרם’ או פייסבוק או כל חברה אחרת שהשרתים שלה אינם יושבים בישראל פיזית. גם אם היו לה היכולות הטכניות, עוד לא נולד השופט שיעניק לה צו כזה. שוטר לא יכול לעבור על החוק. כל המטרה של הפרכות השמועות האלו באמירות בעלמא מטרתן להפחיד צרכנים ותו לא. זה חשוב להדגיש.”

“מבחינת שוטרים סמויים בהחלט פנו אליי ולא פעם, כולל ניר ברנע. הוא נחסם מיד, זה היה שקוף. מי שרוצה לקנות צריך להיחשף, אין מה לעשות. אני יודע ש-99% הם סתם אנשים טובים שחרדים לפרטיות שלהם אבל אני חייב להתגונן מה-1 שהוא כן שוטר, גם אם זה במחיר ויתור על 99 אחרים. הזהירות שאנו נוקטים היא לא רק מהמשטרה אגב, אלא גם מגורמים עבריינים שמחפשים לעקוץ/לשדוד אותך.”

“מבחינת מחירים, לצערי הם לא ירדו כרגע, להפך. התפשטות הטלגראס הביאה לכניסה של הרבה סוחרים זעירים שקונים 50 גרם. בכמויות כאלו יש להם 2 ברירות כדי להכניס סכום כסף שמבחינתם יצדיק את הסיכון. ההוגנים יבקשו 120 שקל לגרם והרמאים יתנו כמות קטנה מהמובטח, יוסיפו ענפים, ירטיבו, כדי להגדיל את הרווח שלהם. כל עוד הסיכון בעצם הגידול גדול כל-כך גם כלכלית (גידול מסחרי יכול לעלות מאות אלפים), המגדלים הגדולים ששולטים ברמת המחירים לא יורידו מחירים.”

ר’: “אנחנו כאן כדי להביא את הלגליזציה”

ר’, בן 25 מאזור ירושלים, מספר: “אצלי יש מכירה לפי זנים ואני משתדל שלא לעבור את ה-100 שקל לגרם. הייתי מעדיף לגדל אבל כרגע אני קונה ממגדלים כי הסיכון גדול מדי. המזל שלי הוא שאני מכיר אנשים מחוץ לרשת, אז הרווח שלי מכל גרם הוא בין 30~40 שקלץ אני לא מוכר בבודדים, אלא מינימום 5, והממוצע היומי של מכירות ביום הוא בין 70~120 גרם.”

“אצלי אין מכירה מיד ליד וכדי להישמר מסמויים אני נעזר בפייסבוק, ואני מאוד מקפיד לבדוק את כל הפרטים. אני לא נפגש עם אף אחד. אני לא יכול להגיד בוודאות שנתקתי בסמויים אבל היו אנשים שנמנעתי מלהתעסק איתם כי חשדתי. מה שאני יכול להגיד בוודאות זה שמאז טלגראס יש הרבה יותר ניידות ברחובות, זה מורגש.”

“המחירים ירדו רק כשלא יהיו סיכונים. לאף אחד אין רצון למכור בזול משהו טבעי שצומח לבד. אני מוכן לשלם מיסים ולמכור גרם ב-60 שקל בכיף. אני אישית מתחייב בפני הלקוח שהתמונה ששלחתי לו זה בדיוק מה שהוא מקבל. אני דוגל בפתיחות מלאה לגבי הסחורה ומודיע שזה מה שיש ואין החזרות, רוצים רוצים, אם לא אז לא. לא מנסה לרמות אף אחד. יש סוחרים שמנסים לעקוץ אבל אצלי אין לזה מקום.”

“חשוב לי להדגיש, ושזה יהיה בכתבה – אנחנו כאן בשביל להביא את הלגליזציה. מוכנים למכור בזול ולשלם מיסים בכמויות שהמדינה לא תיארה לעצמה. רק רוצים לישון בשקט בלילה בלי לדאוג שיקפצו עלינו למחרת. בסך הכל אני לא מגדיר את עצמי כסוחר סמים כי אני לא סוחר בסמים.”

“מבחינת לקוחות יש קבועים והחתך הוא מכל הסוגים והמינים, בדרך כלל עד גיל 40, יותר חילונים מאשר דתיים. יצא לי לראות עורכי דין אנשי נדל”ן ועוד הרבה. טיפ חשוב ללקוחות הוא לא לקנות מסוחרים לא מאומתים ותמיד לבדוק ביקורות. יש אנשים שמפרסמים תמונה יפה של סחורה אבל מביאים כלום. חשוב להיעזר בביקורות בטלגראס. מהביקורות אפשר ללמוד המון. זה מאוד פשוט ומומלץ.”

ראו גם:
8 סוגי סוחרים שפגשתי בטלגראס

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר