מטומטמת עושה סמים – ועושה את זה טוב

הטלוויזיה הישראלית מעולם לא היתה מלאה כל כך בסמים כמו היום, אך בניגוד לשאר הסדרות, “מטומטמת” מצליחה לא ליפול לקלישאות. הצופה הסחי מאותגר במגוון פירות העונה, מעציץ קנאביס ועד חדר להפקת DMT, ויש בה גם הרבה כשרון משחק נדיר, סגנון עריכה וצילום מעודכנים ופסקול שפוגע בול במטרה.

ילידי שנות ה-80 זוכרים היטב את “עניין של זמן”, סדרה שהצליחה להביא לראשונה את המציאות של צעירי ישראל כפי שהיא, או לפחות קרוב לכך. היא עשתה את זה בעולם של ערוץ טלוויזיה אחד ושמרני במיוחד ונחרטה בלבבם של דור שלם. אפשר רק לנחש (לא שאלנו) שהמפגש הראשון בין בת חן סבג ושי קפון, יוצרי הסדרה החדשה “מטומטמת“, התרחש כשהשניים שיחקו יחד בגרסה המחודשת של “עניין של זמן” ששודרה ב”רשת” ב-2012.

כמו ב”עניין של זמן” המקורית, השניים מצליחים לרענן את מסך הטלוויזיה הישראלי עם סדרה חוצת גבולות ותסריט שמשקף את חייהם של בני דור המילניום (15-35), כפי שהם, יחד עם הקשיים שבהם ויחד עם שפע של חומרים הנפוצים בשימוש ולא בהכרח חוקיים במאה אחוז. היא תאתגר גם רבים מהצופים הסחים, או הצעירים יותר, ולא רק עם שאכטות וג’וינטים אלא גם אקסטזי, קוקאין ואפילו DMT שהפך נפוץ בשנים האחרונות ומקבל תפקיד אורח.

מטומטמת עושה סמים

בניגוד לסדרות ישראליות מן העבר, ואפילו בהווה, “מטומטמת” מדברת על סמים כמו אחת שיודעת מה זה סמים. מי שמעורה בעולם זה יתחבר לדיאלוגים על וויד כאורח חיים ויופתע מיכולות המשחק שמצליחות – באופן די טוב יחסית – להעביר למשל את התחושות של השפעת האקסטזי על צעירה שלקחה מנת יתר.

מטומטמת
עציץ הקנאביס “ירדנה”

אמנם לא תמצאו בסדרה שום דבר שקרוב לעידוד צריכת סמים וכן ישנה הקפדה די ברורה להראות את השלילי בכל הקשור לעניין, אבל לא מדובר בסדרה מטעם “הרשות למלחמה בסמים” וקשה להגיד שהצופים לא יסתקרנו למראה עציץ הקנאביס החמוד “ירדנה”, שממש מתאמץ להיראות אמיתי וגם כמעט מצליח, או למראה החדר להפקת DMT שצץ בהפתעה בפרק התשיעי בסצנה שמזכירה את ‘ברייקינג באד’ (שובר שורות).

גם זה בטח יעניין אותך

בכך “מטומטמת” שונה מגל של סדרות חדשות שמביאות את הסמים אל מרכז הבמה הטלוויזיונית בישראל – אולי יותר מאי פעם בעבר. מסדרת המשטריאליטי “כחולים” שמתמקדת לפחות בינתיים בתפיסות קטנות של סוחרים, דרך הסיטקום “שותפים” עם גדי וילצ’רסקי שהשאכטות הן חלק בלתי נפרד מהעלילה ועד תאג”ד 33 שמחזירה אותנו שנים אחורה בהסברה עם סצנות סמים מופרכות שהן בדיוק ההפך מזה. “מטומטמת” עושה את זה הכי טוב שעשו את זה עד כה.

מטומטמת
בת חן סבג, יוצרת הסדרה, בתפקיד הראשי של “שירי אזוגי”

לא רק סמים

אך מלבד נושא הסמים הסדרה נוגעת במדויק ברגעים הקטנים של החיים, כולל המביכים שבהם. כל אחת מהדמויות מתמודדת עם עולם מורכב ויחסים מסובכים, שמשתלבים האחד בשני בעלילה שתצליח לרגעים להפתיע גם את הביקורתיים שבכם. יש עוד מה לשפר, בעיקר בסצנות הבאמת קשות למשחק וכן בעניין הקפיצות העלילתיות שנובעות כנראה מניסיון לקצר את התהליכים, אבל בגדול מדובר בהצלחה.

ואפילו לא התחלנו לדבר על הקאדר המכובד של שחקנים מוכרים לצד כשרונות צעירים ומפתיעים שמציגים משחק אמין, מרגש וסוחף. מוקי (דניאל ניב), שגם התראיין בנושא, בתפקיד ראשי ראשון בטלוויזיה מצליח להתמודד עם אתגר לא קטן בדמות מנהל בי”ס שמסתבך יחד עם בית הספר כולו בפרשיית סמים ויחסי מין עם תלמידה, כשלצדו כוכבים כמו ליאור רז (“פאודה”) מיקי לאון (“כפולים”), דרור קרן, שמיל בן ארי, דובר קוסאשווילי, נורמן עיסא, גבי עמרני ועוד.

מטומטמת
DMT ירפא אלצהיימר? מטומטמת פורצת גבולות בסצנה סטייל ‘שובר שורות’

רשימת התגליות מפתיעה לא פחות כאמור: היא מתחילה עם משה אשכנזי הממכר בתפקיד ההומו ושני קליין שמגדלת את “ירדנה”, שבשניהם לא תוכלו שלא להתאהב, ממשיכה עם רותי אסרסאי המהפנטת ויעקב זדה-דניאל שבמשחק מצוין יגרמו לכם אפילו להעריך את עבודת המשטרה – ושיאה ביוצרת והשחקנית הראשית של הסדרה בת חן סבג שעם יופי נדיר, כשרון מתפוצץ ונסיון תיאטרלי עשיר משחקת את “שירי אזוגי”, צעירה שנאלצת למלא תפקיד של סוכנת סמויה ולעתים יידמה לכם שמשחקת את עצמה.

הסדרה לא נותנת לצופה רגע אחד של שעמום וסגנון העריכה העדכני שכולל שוטים מורכבים בתנועה וזוויות צילום מוקפדות, תורמות למה שנראה לפחות על פי הפרקים הראשונים כאחת הסדרות הטובות על המסך. יוצרי הסדרה לא ויתרו גם על פסקול משובח שמלווה את סופו של כל פרק עם שיר אחר שיידבק לכם לראש לפחות עד לפרק הבא.

זהירות, ממכר.

מטומטמת
מוקי מעשן ג’וינט – גם כמנהל בית ספר

“מטומטמת” משודרת ב-HOT3 בימים ב’-ד’ בשעה 22:15

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר