טוען...

מחקר ישראלי חדש: קנאביס מרפא ומונע פוסט טראומה

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה מצא כי רכיבים בקנאביס יכולים לרפא ואף למנוע נזקים פוסט טראומתיים.

מחקר חדש שנערך במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה ופורסם מטעם הקולג’ האמריקני לנוירופסיכופרמקולוגיה, מצא כי רכיבים בקנאביס יכולים לרפא ולמנוע נזקים ותופעות לוואי הנגרמים עקב תסמונת PTSD (פוסט טראומה).

אירית עקירב
ד”ר אירית עקירב

במחקר, שנערך על ידי ד”ר אירית עקירב וד”ר נחשון כורם, נבדקו שתי קבוצות של חולדות מעבדה להם נגרמה תסמונת פוסט טראומטית בשוק, כשעתיים לפני הבדיקה. קבוצה אחת קיבלה זריקה של רכיב קנבינואידי וקבוצה שנייה קיבלה זריקת פלסיבו.

לאחר שבוע בדקו המדענים את החולדות – שהן חיות חברתיות אשר מגיבות לאירועים מלחיצים וטראומתיים בצורה פיזיולוגי הדומה לבני אדם – ומצאו כי השוק הראשוני, לצד זכרונות מהטראומה, גרמו לבעיות בעיבוד הרגשי, לפחד נמשך וקבוע, להתפתחות של חרדות ולפגיעה בתפקוד של אזורים רגישים במוח.

תוצאות המחקר הראו כי הרכיבים הקנבינואידיים שניתנו לחולדות הצליחו למנוע את השפעות ההלם על תהליך העיבוד הרגשי, על הפחד הנמשך ועל בעיות התפקוד במוח, ואף תיקנו מומים בקורטקס הקדמי ובאמיגדלה.

ממצאי המחקר מחזקים את המחקר הקודם שנערך בתחום זה בישראל בשנת 2011, אף הוא על ידי ד”ר עקירב, ובו נמצא גם כן כי מריחואנה יעילה לטיפול בפוסט טראומה. מחקר שערכה ד”ר עקירב בשנת 2013 מצא כי מריחואנה יעילה לטיפול בבעיות זכרון ולמידה הנגרמות מלחץ כרוני.

הפגנת פוסט טראומה קנאביס רפואי
פוסט טראומטים רוצים קנאביס רפואי (צילום: Hilaw Walter)

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא סוג חמור של הפרעת חרדה שמשפיעה על בין 8 ל-9 אחוזים מהאוכלוסיה בשלב כלשהו בחייהם, אם כי 5-15% נוספים מכלל האוכלוסייה עשוים לחוות צורות תת-קליניות של ההפרעה. כמו רוב מחלות הנפש, PTSD נקשרת עם “סיכון מוגבר” לשימוש בסמים, כולל מריחואנה. מומחים מאמינים כי קיימת סבירות מוגברת שחולי PTSD ישתמשו במריחואנה למטרת ריפוי עצמי או התמודדות עם הסימפטומים הקשורים לטראומה שלהם.

למרות שרוב האנשים חושבים על יוצאי צבא כשהם חושבים על PTSD, רובם המכריע של הסובלים מ-PTSD בעצם שייכים לאוכלוסייה הכללית. חוץ מנפגעים צבאיים, PTSD יכול להיות קשור לאירועים כמו התעללות פיזית או מינית, תאונות דרכים, אסונות טבע ואלימות במשפחה. “לזכור זה חשוב, אבל לפעמים לשכוח זה לא פחות חשוב,” אמר פרופ’ רפאל משולם בהתייחסו לנושא זה במסגרת הרצאה שנתן לפני מספר חודשים.

מחקרים שנערכו בעבר כבר מצאו כאמור כי קנאביס מקל על הסובלים מתסמונת פוסט טראומטית, ועל אף עדויות רבות בשטח, כולל אצל רבים מיוצאי צה”ל, משרד הבריאות ממשיך בסירובו לאשר את השימוש בצמח, וזאת בניגוד להבטחתו של סמנכ”ל המשרד בעז לב, לאשר את ה-PTSD ברשימת ההתוויות.

ראו: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD
ראו: החולים יחכו: נדחתה הצעת החוק ‘קנאביס במרשם רופא’
ראו: ממשלת ישראל: תמותו ולא תקבלו קנאביס

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר