מגלגל...

מחקר ישראלי חדש: קנאביס מגן על המוח והלב

מחקר חדש שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב מצא שהרכיבים הפעילים בקנאביס מגינים על המוח ועל הלב.

המחקר, שנערך על ידי פרופסור יוסף סרנה ופורסם בכתב העת המדעי Experimental Brain Research, מצא כי מינונים מזעריים של THC, הרכיב הפסיכואקטיבי הפעיל בקנאביס, מגן על המוח מפני נזקים קוגנטיביים ארוכי טווח וכן מגן על הלב מפני התקפים.

החוקרים הזריקו THC לעכברי מעבדה במשך שלושה עד שבעה ימים לפני הפגיעה המוחית או כשלושה ימים לאחר הפגיעה, ומצאו כי בזכות הקנאביס נמנע נזק קוגנטיבי. הסתבר לחוקרים שה-THC מפעיל מנגנוני הגנה במוח ומגביר את קצב גידול תאי העצב המשמרים את היכולת הקוגנטיבית לאורך זמן.

בבדיקות שנערכו שלושה עד שבעה שבועות אחרי הפגיעה, התברר שהעכברים שקיבלו THC הצליחו יותר במבחנים התנהגותיים המודדים כישורי למידה וזיכרון, וזאת ביחס לאלה שלא קיבלו את החומר. “מדובר בטיפול שעשוי להיות יעיל ובטוח במקרים רבים של פגיעה מוחית גם בבני אדם”, אמר פרופסור סרנה.

“לטיפול שלנו יש כמה יתרונות חשובים,” סיכם פרופ’ סרנה. “ראשית מדובר בחלון זמן ארוך, שמאפשר לטפל בפגיעה לאחר שהתרחשה, וגם למנוע פגיעה שעלולה להתרחש בעתיד. בנוסף, בשל המינון הנמוך, השיטה בטוחה לשימוש גם כטיפול מונע לאורך זמן, במצבים כרוניים שונים”.

במחקר אחר של פרופ’ סרנה, שנעשה בשיתוף פעולה עם פרופ’ עדית הוכהאוזר ממכון פלזנשטיין, נמצא כי החומר הפעיל במריחואנה, במינון זעיר, עשוי להגן על הלב מפני התקף, בהינתנו יומיים לפני היווצרות ההתקף. ממצא זה עשוי לסלול את הדרך כטיפול מקדים המצמצם את הסיכון ללקות בהתקף לב בניתוח מעקפים. לא רק זאת, אלא שהמינון הנמוך אף עשוי לסייע גם בטיפול בחולי לב כרוניים.

ראו גם: איך קנאביס מאט את הזדקנות התאים במוח
ראו גם: פרח מריחואנה אחד ליום ותיפרדו מהתקפי לב לשלום…
ראו גם: המריחואנה העצמית של המוח – המערכת האנדו-קנבינואידית
ראו גם: מחקר ישראלי חדש: שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוז בצריכת תרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר