מחקר: אלכוהול פוגע במוחם של צעירים, קנאביס לא

קנאביס, בניגוד לאלכוהול, לא פוגע ברקמת המוח של בני נוער וצעירים – כך קובע מחקר חדש.

אלכוהול או מריחואנה?

חוקרים מאוניברסיטות סן-דיאגו ופיטסבורג סרקו את מוחם של 92 נערים בגילאי 16 עד 20 בטווח של 18 חודשים בכדי לבחון את הנזק הנגרם לרקמת המוח עקב שימוש בקנאביס ואלכוהול. . כל הנערים היו בעלי היסטוריה של שימוש קבוע בקנאביס ואלכוהול ונחלקו לשתי קבוצות – קבוצה אחת המשיכה את צריכת הקנאביס והאלכוהול כרגיל וקבוצה שנייה הפסיקה או הנמיכה למינימום את השימוש בשני החומרים.

“תוצאות הסריקה המוחית שנערכו לאחר 18 חודשים הראו כי במוחם של הצעירים אשר צרכו לפחות 5 משקאות אלכוהול כפעמיים בשבוע, הצטמק ‘החומר הלבן’ ברקמת המוח,” אמרה סוזן טאפרט, אחת החוקרות. “המשמעות היא פגיעה ארוכת טווח וירידה ביכולות הזכרון, הריכוז וקבלת ההחלטות.”

ראו עוד: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

מנגד, צעירים אשר צרכו מריחואנה או חשיש במשך 18 החודשים לא הראו סימני פגיעה ברקמות המוח כלל. יצויין כי החוקרים בדקו את תקינות המוח באופן פיזי ולא בחנו את תפקודו כפי שנבדק במחקר שנערך השנה ומצא ששימוש תכוף בקנאביס – בקרב בני נוער וצעירים בלבד – עלול לפגוע באינטיליגנציה באופן מסויים.

“הנזק נגרם בגלל שהחומר הלבן ברקמת המוח – האחראי בין השאר על יכולת קבלת ההחלטות – נבנה במהלך גיל ההתבגרות ועד גיל 20 בערך,” סיפרה ג’ואנה ג’ייקובאס, אחת החוקרות. “זה מין מעגל כזה. כשנער פוגע בבריאות ותקינות היכולות הקוגנטיביות שלו בגיל צעיר, הוא מסתכן בשימוש קבוע בגיל בוגר יותר.”

“המחקרים בנוגע לקנאביס, בניגוד לאלו שפורסמו ביחס לאלכוהול, מתקשים להוכיח נזק כלשהו שנגרם לצרכנים,” אמרה טאפרט. “סיבה אחת לכך היא שמרכיבי הקנאביס אינם קבועים. יש כאלו עם הרבה THC וכאלו עם מעט יותר. לדוגמה, אחד המרכיבים בקנאביס, הקנבידיול, הוא בעל יכולות נוירופטיות חיוביות.”

ראו עוד: קנבידיול והקנבינואידים האחרים בקנאביס.

החוקרים ציינו כי אינם בטוחים מדוע לשימוש באלכוהול היתה השפעה ואילו לשימוש במריחואנה לא. הם אמרו שתוצאות המחקר אינן סופיות ללא מחקר נוסף ושאינם יודעים בוודאות שהנזק הנגרם לצרכני האלכוהול הינו נזק קבוע.

ראו עוד: איך קנאביס מגביר את היווצרות התאים במוח
ראו עוד: איך קנאביס מאט את הזדקנות התאים במוח
ראו עוד: המריחואנה העצמית של המוח – המערכת האנדו-קנבינואידית

מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר