מחקר חדש: קנאביס מונע התפתחות אלצהיימר

מדענים גילו שכמויות קטנות במיוחד של THC, החומר הפעיל בקנאביס, עשויות להאט ואף לעצור לחלוטין כל התפתחות של מחלת אלצהיימר.

מחקר חדש שפורסם אמש (ד') ב'ירחון האלצהיימר' מצא צריכת כמויות קטנות של THC, החומר הפסיכואקטיבי הפעיל בקנאביס, הפחית באופן משמעותי את הצטברות פיסות החלבון הרעיל מסוג עמילואיד-בטא, הפוגעים בתאי מוח במהלך המחלה ומהווים סימן מקדים לאובדן זיכרון.

"כמויות נמוכות של עמילואיד-בטא יכולות להגן מפני התפתחות של מחלת אלצהיימר," הסביר ד"ר צ'ואנאי קאו (Chuanhai Cao), מנהל המחקר. "מאחר ו-THC הוא מעכב עמילואיד טבעי ובטוח יחסית, הוא יכול לעזור לנו בפיתוח טיפול יעיל בעתיד."

צ'ואנאי קאו
ד"ר צ'ואנאי קאו

במחקר נמצא עוד שה-THC הגביר את תפקוד המיטוכונדריון, שאחראי בין השאר על הפקת אנרגיה כימית במוח, על אחסון ושמירה של חומר תורשתי ובאופן כללי על תפקוד בריא ותקין.

"ידוע ש-THC הוא נוגד חמצון בעל סגולות של הגנה עצבית," סיכם ד"ר קאו, "אבל זוהי הפעם הראשונה בה נמצא שהרכיב משפיע ישירות על הפתולוגיה של מחלת האלצהיימר על ידי הפחתת רמות העמילואיד-בטא, עיכוב ההתפשטות והגברת תפקוד המיטוכונדריה."

עוד ציינו החוקרים כי היתרונות הרפואיים של THC בכמויות קטנות עולה על הנזק הקיים לכאורה משימוש בחומר. "האם אנחנו מעודדים אנשים להשתמש בסמים פסיכואקטיביים לטיפול במחלה? לא," הסביר ד"ר ניל נבאר, אחד החוקרים. "עם זאת, ממצאי המחקר עשויים להוביל לפיתוח של רכיבים דומים שיהיו בטוחים, חוקיים ושימושיים בטיפול באלצהיימר."

מחקר זה מחזק את טענתו של גארי וונק, פרופסור למדעי המוח, תורת החיסון וגנטיקה רפואית באוניברסטית אוהיו בארה"ב, שטען בתחילת השנה כי "שימוש במנות קטנות של מריחואנה יעכב התפתחות של דמנציה כך שהחולה ימות מזיקנה לפני שילקה באלצהיימר".

מחקר שנערך בשנה שעברה (2013) מצא שקנאביס יכול לא רק למנוע, אלא אף לרפא אלצהיימר (ראו כאן).

מספרם של חולי אלצהיימר בישראל מוערך בכ-117 אלף. אלצהיימר עדיין לא נמצאת ברשימת ההתוויות המזכות ברשיון קנאביס רפואי.

ראו עוד: האם מחסור בקנאביס הוא הגורם לאלצהיימר?
ראו גם: מחקר חדש: קנאביס משפר את תפקוד המוח ומסיר תאים פגומים
ראו עוד: מחקר: קנאביס מפחית 50% מהתקפי אפילפסיה
ראו עוד: איך קנאביס עוזר לניצולי שואה
ראו עוד: האם לתת לסבתא לעשן מריחואנה?

הממשלה הבטיחה "לגליזציה תוך 365 ימים" לפני:

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט