מחקר חדש: קנאביס לא פוגע ביכולות רכיבה על אופניים

מחקר חדש שבדק את ההשפעה של צריכת קנאביס על יכולותיהם של רוכבי אופניים להתמודד עם מכשולים בדרך, מראה כי גם ריכוז גבוה מאד של THC אינו גורם להשפעות מסוכנות. “גם במינון גבוה מאד לא ניתן להצביע על שינוי או חריגה תחת ההשפעה,” קבעו החוקרים.

מחקר חדש שפורסם בסוף השבוע (ה’) בכתב העת הבינלאומי לרפואה חוקית (International Journal of Legal Medicine), בדק את ההשפעה של צריכת קנאביס בכמות גדולה על היכולות המוטוריות של רוכבי אופניים.

המחקר נערך על ידי קבוצת מדענים גרמנים ואוסטרים בפיקוח של ממשלת גרמניה, במטרה לבדוק האם צריכת קנאביס פוגעת בבטיחות האישית והציבורית של רוכבי האופניים, ולהבין האם יש לאסור רכיבה תחת ההשפעה.

‘רכיבה תחת ההשפעה’ – בלי בעיה

כל אחד מ-14 המשתתפים במחקר (12 גברים ו-2 נשים) קיבל ג’וינט קנאביס, לפי מינון אחיד של 300 מיקרוגרם (1/1,000) THC לקילוגרם משקל גוף. כדי לשמור על רמת תוצאות אחידה, המשתתפים נתבקשו לצרוך את הקנאביס בצורה מסודרת על פי הנוסחה הבאה: שאיפה באורך 4 שניות, החזקה בריאות ל-10 שניות, ונשיפה איטית החוצה באורך 15 שניות.

לאחר העישון, כל אחד מהמתמודדים התחרה בתורו במסלול מכשולים שכלל סללום בין קונוסים, פניות חדות והתחמקות ממכשולים ניידים, וכן ציות לרמזורים. מטרת החוקרים הייתה להבחין בטעויות שביצעו הרוכבים, כגון יציאה מתחומי המסלול, פגיעה בקונוסים וחצייה באור אדום, וכל טעות כזו נוקדה בהתאם.

מסלול במחקר על השפעות קנאביס: סללום, רמזורים והתחמקות ממכשולים
המסלול שעברו הרוכבים: סללום, רמזורים והתחמקות ממכשולים

תוצאות המחקר מראות כי אף אחד מהרוכבים לא ביצע טעויות משמעותיות בהשפעת ה-THC, מסוג כזה שהיו עלולות לסכן אותו או את הסובבים אותו במצב אמיתי, וזאת למרות שמדובר בנהיגה תחת שיא ההשפעה שמגיע מספר דקות לאחר העישון.

גם זה בטח יעניין אותך

“בקושי ניתן היה להבחין בטעויות שנעשו תחת ההשפעה,” ציינו החוקרים במסקנות המחקר, “גם תחת השפעת מינון גבוה מאד של THC, קרו טעויות בודדות בלבד, ובממוצע לא ניתן להצביע על שינוי או חריגה ברכיבה תחת ההשפעה.”

רוכבי אופניים מעשנים מריחואנה

יש לציין כי המחקר עסק ברוכבי אופניים בלבד והוא אינו תקף במקרה שמדובר בכלי רכב אחרים, בעיקר ממונעים. אם זאת, מחקרים קודמים הראו כי צריכת קנאביס במהלך הנהיגה אינה מגדילה את הסיכון לתאונת דרכים ואף עשויה להקטין אותו. בארה”ב, קבע לאחרונה אחד מבתי המשפט כי נוכחות של THC בדם כלל אינה מעידה על נהיגה תחת ההשפעה.

בדיון של וועדת הסמים שנערך בחודש אוקטובר, עלה נושא מטופלי הקנאביס הרפואי ורישיונות הנהיגה שלהם על סדר היום, ובקרוב ייתכן כי הם יורשו לנהוג כ-6 שעות לאחר צריכת התרופה.

ראו עוד:
רוכבי אופניים מגייסים כסף לחקר סרטן המוח
“סמים פסיכדליים מסוכנים כמו נסיעה באופניים”
“משחקי הקנאביס”: סטלנים עושים ספורט – וטובים בזה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר