מחקר חדש קובע: ג’וינט בשבוע לא גורם לנזק בריאותי

שירות חדש שפותח עבור צרכני קנאביס ומבוסס על מחקר רפואי מקיף שנערך בבריטניה בקרב 40,000 צרכנים, מראה כי עישון קנאביס בכמות של ג’וינט בשבוע אינה גורמת לנזקים בריאותיים משמעותיים. “נזקי הסמים יכולים להימנע בעזרת הסברה,” נקבע.

צוות מדענים בראשותו של ד”ר אדם ווינסטוק ( Adam Winstock), פסיכיאטר ומומחה להתמכרויות ב-‘קינגס קולג’ שבלונדון, פיתח שירות חדש בשם “Safer Use Limits” (כמויות בטוחות לשימוש) שנועד לקבוע קווי מתאר רפואיים לשימוש בטוח ואחראי בקנאביס.

ד"ר אדם ווינסטוק - פסיכיאטר ומומחה להתמכרויות
ד”ר אדם ווינסטוק – פסיכיאטר ומומחה להתמכרויות

השירות החדש מבוסס על נתוני מחקר רפואי מקיף שערך הצוות – במהלכו נסקרו יותר מ-40 אלף צרכני קנאביס – במטרה לבחון את נזקי הבריאות שעלולים להיגרם עקב שימוש ארוך טווח בקנאביס.

“המציאות היא שמרבית נזקי ההתנסות בסמים יכולים להימנע בקנה מידה גדול עבור רוב האוכלוסיה, בעזרת העצות הנכונות,” מסר ד”ר ווינסטוק. “הקדשנו את השנים האחרונות לניתוח הנתונים שנסקרו מצרכני הסמים, במאמץ לגבש את העצות הללו.”

ג’וינט בשבוע – ללא נזקים בריאותיים

תוצאות המחקר קובעות כי שימוש “קל” בקנאביס, המוגדר בממוצע כעישון של ג’וינט אחד בשבוע, אינו מקושר לשום נזק בריאותי שנבדק וכל קשר בינו לבין סכנות בריאותיות בעתיד הרחוק הוא “לא סביר”. יחד עם זאת מבהירים החוקרים כי “הדרך היחידה להימנע מנזקי סמים לחלוטין היא לא לצרוך סמים”.

בדומה למחקר שפורסם בשבוע שעבר ומצא כי הנזק הפיזי העיקרי מצריכת קנאביס ממושכת הוא בעיות חניכיים בלבד, גם בסיכום מחקר זה קובע הצוות כי שימוש בקנאביס בכמות שכזו לא נמצא כגורם לנזק בריאותי כלשהו מלבד “אפשרות לפגיעה קלה בזיכרון לטווח קצר”.

תוצאות המחקר מראות - ג'וינט אחד בשבוע אינו גורם לנזקים בריאותיים
תוצאות המחקר מראות – ג’וינט אחד בשבוע אינו גורם לנזקים בריאותיים

עבור צרכני קנאביס “כבדים” הצורכים ממוצע של עד 2 גרם ביום, קובע המחקר כי קיים סיכון לפיתוח תלות פסיכולוגית בקנאביס וכן עולה הסיכוי לנזקים במערכות יחסים ולירידה במוטיבציה.

בתוצאות המוצגות בשירות החדש נכתב כי שימוש בתדירות של 2 גרם ביום עלול לגרום “להאצה בתהליך ההזדקנות”, אך מידע שכזה לא נמסר לתקשורת על ידי צוות המחקר או אושר בהצהרה של גורם מדעי אחר.

גם ברמת הצריכה הגבוהה ביותר שנבדקה (מעל 2 גרם ליום) לא נמצאו נזקים רפואיים משמעותיים הקשורים לעישון של קנאביס בלבד. עם זאת ציינו החוקרים כי במידה ומעורבב טבק יחד עם הקנאביס, עולה משמעותית הסכנה לנזקים בריאותיים רבים.

נסו בעצמכם (אנגלית):

פרופסור ווין האל (Wayne Hall), מרצה בכיר ויו”ר המרכז למחקר נזקי סמים בקרב בני נוער באוניברסיטת קווינסלנד, מסר כי הוא מקווה שהמידע הרפואי שקיים בשירות החדש יהפוך לנחלת כלל צרכני הקנאביס, שלדבריו צריכים “להכיר את הקשר בין כמות הקנאביס שהם צורכים לבין הנזק הבריאותי שעלול להיגרם להם”.

צוות המדענים ממשיך כעת את המחקר, ולפי הפרטים שפורסמו בקרוב יצאו לאור קווי מנחה לשימוש בטוח גם בקוקאין, MDMA, קטמין ואלכוהול.

ראו עוד:
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)
המדריך המלא לצריכת MDMA
“הטיימס” קורא לאי הפללת צרכני הסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר