בקרוב על המדפים – מריחואנה ללא השפעה על הזיכרון – מחקר חדש

פרחי קנאביס רפואיפגיעה בזיכרון לטווח קצר בעת עישון מריחואנה או חשיש הינה תופעה מוכרת בקרב מעשנים.
תופעה זו – גם אם אין בה בכדי לפגוע בזיכרון לטווח ארוך – איננה רצויה עבור מטופלי קנאביס רפואי ומדענים מנסים מזה שנים למצוא את הגורם לתופעה בכדי לנטרל אותה.
כעת מגלה מחקר חדש את הנקודה במוח בה הקנאביס משפיע על הזיכרון.

במחקר שפורסם השבוע מדווח כי בניסוי שערכו בעכברי מעבדה, הצליחו לזהות החוקרים את הנקודה בה משפיעה צריכת הקנאביס על הזיכרון.
עובדה זו יכולה כעת להוביל את החוקרים לפיתוח מריחואנה רפואית אשר לא תשפיע על הזיכרון.

המחקר

לפי ממצאי החוקרים, תופעת השיכחה בעת עישון מריחואנה אינה נובעת עקב השפעת הקנאביס על הנוירונים במוח אלא על סוג תאים אחר שנקרא אסטרוציט ולו תפקידים רבים כגון תמיכה מטבולית, ספיגה ושחרור של מוליכים עצביים, ויסות ריכוזי יונים, בקרה על מערכת הדם, תיקון מערכות עצביות ועוד.

החוקרים בחנו כיצד הגיבו קולטנים שנמצאים בנוירונים ובאסטרוציטיס במוחם של עכברי מעבדה כאשר הושפעו ע”י קנאבינואידים (החומר הפעיל בקנאביס).

כדי לבדוק את השפעת הקנאבינואידים, גידלו החוקרים שתי קבוצות של עכברי מעבדה מהונדסים גנטית. קבוצה אחת ללא קולטני קנאבינואידים בנוירונים וקבוצה שנייה ללא קולטנים באסטרוציטיס.

עכברים מעושנים

שתי קבוצות העכברים קיבלו מנת THC לדם והושמו במבוך אותו הכירו מבעוד מועד.
העכברים עם הקולטנים בנוירונים השלימו את המבוך בהצלחה גם לאחר נטילת ה-THC ואילו העברים עם הקולטנים באסטרוציטיס נטו לשכוח את הדרך החוצה.

על-סמך נתון זה הסיקו החוקרים שהקנאבינואידים משפיעים על המוח דרך האסטרוציטיס ולא דרך הנוירונים.

לעשן מריחואנה ולזכור הכל

קנאביסהיתרונות הרפואיים של הקנאביס – אשר הוכחו באינספור מחקרים בשלל תחומים – מתקיימים כאשר הקנאבינואידים משפיעים ישירות על הנוירונים במוח.

החוקרים סבורים כי כעת יוכלו להנדס את המריחואנה הרפואית כך שהקנאבינואידים ישפיעו על הנוירונים בלבד ולא על האסטרוציטיס מה שיאפשר למטופלי קנאביס רפואי לעשן מבלי לחוות את השפעת המריחואנה על הזיכרון.

קישור למחקר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר