מחקר חדש: מטופלי קנאביס סובלים פחות מדיכאון וחרדה

מומחים ישראלים מבתי חולים בכל רחבי הארץ בדקו 900 מטופלים, חלקם קיבלו משככי כאבים אופיאטים, חלקם קיבלו קנאביס וקבוצה שלישית קיבלה גם וגם. התוצאות לא מותירות מקום לספק: מטופלי קנאביס סובלים פחות מדיכאון וחרדות – עד יותר מפי 2 ממטופלי אופיאטים. “יתכן שלקנאביס יש אפקט ממתן על השפעות של אופיאטים,” הם קובעים.

מחקר ישראלי חדש מחזק שוב את ממצאי מחקרים קודמים שנערכו בתחום זה ומראה כי הטיפול בקנאביס יעיל יותר לסובלים מכאבים – ובעיקר מזיק פחות – ממשככי כאבים אופיאטים.

המחקר נערך על ידי קבוצת מומחים וחוקרים ישראלים ביניהם ד”ר שאולי לב רן המומחה להתמכרויות מבי”ח לב השרון, ד”ר סילביו בריל מנהל מרפאת הכאב ב’איכילוב’, ד”ר איתי גור אריה מנהל מרפאת הכאב ב’שיבא’, ד”ר יעל דליהו מנהלת מחלקה ב’אברבנאל’ ועוד –

במחקר נמצא כי הסובלים מכאב כרוני שקיבלו טיפול בקנאביס רפואי, סבלו פחות מתופעות הלוואי המוכרות להם גורמים משככי כאבים אופיאטים כדוגמת מורפין הנפוץ בשימוש: דיכאון וחרדות.

הנבדקים חולקו לשלוש קבוצות בדיקה: 474 מהם קיבלו טיפול באופיאטים בלבד, 329 קיבלו טיפול בקנאביס רפואי בלבד, וקבוצה שלישית, 77 נבדקים, קיבלו טיפול הן באופיאטים והן בקנאביס.

על פי הדיווח החוקרים מצאו שאלה שטופלו רק באופיאטים סבלו מהרמה הגבוהה ביותר של דיכאון – בשכיחות של 57%, זאת לעומת 22% בלבד בקבוצת משתמשי הקנאביס הרפואי.

שכיחות הפרעות החרדה הגיעה ל-48% בקרב אלו שטופלו באופיאטים בלבד, לעומת 21.5% בלבד בקבוצת הקנאביס הרפואי.

“באופן מעניין, בקבוצה של אלו שקיבלו גם אופיאטים וגם קנאביס רפואי, רמות הדיכאון והחרדה היו נמוכות יותר מאשר אצל אלו שקיבלו רק אופיאטים”, מציין ד”ר לב-רן, “עובדה זו מעלה את השאלה אם ייתכן שלקנאביס יש אפקט ממתן על השפעות פוטנציאליות של אופיאטים.”

“חשב להתייחס להפרעות הפסיכיאטריות כחלק מהטיפול בכאב. הדבר נכון במיוחד במטופלים שמקבלים אופיאטים, העלולים לגרום לדיכאון כחלק ממנגנון הפעולה המדכא את פעילות העצבים המרכזית. כאשר משתמשים בתכשירים קצרי טווח, הם עלולים לתרום מדי מספר שעות לתסמיני גמילה – שמתבטאים בחרדה”.

לדברי ד”ר לב-רן, סביר שבעתיד הקרוב מספר הרישיונות לקנאביס רפואי יגדל משמעותית, אבל בעתיד יפותחו יותר תרופות מבוססות קנאביס שיכילו קנבינואידים ספציפיים בכמות מדודה ויהיו יעילים להפרעות ספציפיות כמו כאב, מחלות מעי דלקתיות, תסמונת פוסט טראומה ואפילו אוטיזם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר