מחקר בריטי רשמי: ענישה אינה מפחיתה את השימוש בסמים

מחקר רשמי חדש של משרד הפנים הבריטי קובע כי לא נמצא כל קשר בין חוקים נוקשים ומדיניות אכיפה קשוחה, לבין ירידה באחוזי השימוש בסמים. על אף התוצאות הודיע המשרד כי אין בכוונתו לשנות את המדיניות.

מחקר רשמי חדש, מבוסס ראיות ו”המקיף ביותר מזה 40 שנה”, שנערך על ידי משרד הפנים בממשלת בריטניה, השווה בין מדיניות הממשלה ובין אחוזי השימוש בסמים בבריטניה אל מול 13 מדינות אחרות, כולל יפן הקשוחה, ומצא כי מדיניות אכיפה נוקשה וחוקים קשוחים אינם מובילים לירידה באחוזי השימוש בסמים. על אף התוצאות הודיעה ממשלת בריטניה כי אין בכוונתה להפסיק להפליל את צרכני הסמים.

על פי נתוני המחקר, שמפורסם כחלק מדו”ח ממשלתי כנגד השימוש בסמים סינטטיים, נבדקה בין השאר ההצלחה של מדיניות הסמים בפורטוגל – שהפסיקה בשנת 2001 את הפללת כל צרכני הסמים כולל מריחואנה – שם מצאה ירידה בכל מאפייני השימוש בסמים, כולל ירידה במקרי הידבקות באיידס כתוצאה משימוש לא מפוקח במזרקים.

בסיכום המחקר נכתב כי “לאחר בחינת הגישות השונות לטיפול בשימוש בסמים – החל ממדיניות ‘אפס סובלנות’ ועד למדיניות אי-הפללה – מצאנו כי השימוש בסמים מושפע מגורמים רבים ומורכבים ולא מאכיפה וחקיקה לבדן”. בנוסף מצא המחקר “שיפור משמעותי בבריאותם של צרכני הסמים בפורטוגל מאז הפכה בשנת 2001 המדינה את השימוש בסמים לעניין בריאותי ולא פלילי”.

תוצאות המחקר – אותו יזם השר נורמן בייקר מהמפלגה הדמוקרטית ונחתם ואושר השבוע גם על ידי שרת הפנים הבריטית, תרזה מאי, הנחשבת לשמרנית ולאחת המתנגדות הגדולות ללגליזציה – הוחזקו במשך חודשים ארוכים במשרד הפנים, שדחה את פרסומן שוב ושוב, כפי הנראה מתוך הבנה כי ממצאים שכאלו, כאשר יפורסמו מטעם משרד הפנים עצמו, יובילו לשאלות בנוגע למדיניות הנוכחית. רק לאחר משא ומתן בין שתי המפלגות הוסכם כי ממצאי המחקר יפורסמו בצמוד לדו”ח מחמיר הנוגע לשימוש בסמים סינטטיים.

תרזה מאי, שרת הפנים של בריטניה
תרזה מאי, שרת הפנים של בריטניה

על אף הממצאים הודיע משרד הפנים הבריטי כי התוצאות אינן מהוות סיבה טובה מספיק לדה-קרימינליזציה וכי לממשלה הבריטית “אין כל כוונה שהיא להפסיק את הפללת השימוש בסמים”.

המחקר נערך בעקבות עצומה עליה חתמו 135,000 תושבי בריטניה וקוראת לשינוי מדיניות הסמים במדינה וכן בעקבות קריאה רשמית של חברי פרלמנט בריטיים שדורשים לגליזציה של מריחואנה.

בין השאר חתמו על הפנייה גם מנהיג מפלגתו של בייקר וסגן ראש הממשלה, ניק קלג, שכבר הצהיר בעבר כי הוא תומך בשינוי מדיניות הסמים ובלגליזציה של קנאביס ואמר כי “יש לטפל בבעיית ההתמכרות לסמים כבעיה בריאותית ולא בעיה פלילית”.

עוד מבריטניה:
מועדוני קנאביס פורחים בבריטניה
העירייה חילקה מדריך לילדים: כך תעשו סמים נכון
הרופאה הראשית של אנגליה בעד דה-קרימינליזציה: “מודה שניסיתי קנאביס”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר