מחקר: אלכוהול הוא ‘סם מעבר’, לא מריחואנה

אחד הטיעונים הנפוצים כנגד השימוש בקנאביס הוא כי שימוש שכזה מוביל לכאורה לשימוש בסמים קשים יותר בהמשך – תופעה המכונה “סם מעבר” או “סם שער” (Gateway Drug). מחקר מצא שדווקא אלכוהול, ולא מריחואנה, הוא סם המעבר הבולט מכולם ומגביר את הסיכוי לשימוש בסמים אחרים עד פי 16.

התיאוריה הנפוצה בשימוש בקרב ארגונים המתנגדים להקלה על חוקי הקנאביס קובעת כי שימוש במריחואנה מוביל בהמשך לשימוש בסמים קשים יותר. מחקרים קודמים כבר פסלו את התיאוריה הזו ואף מצאו כי השימוש במריחואנה דווקא מפחית את השימוש בסיגריות, תורם לגמילה מסמים קשים, מפחית את השימוש בתרופות מרשם ומפחית את השימוש באלכוהול.

בנוסף נמצא גם במחקרים אחרים כי אין שום בסיס מדעי למיתוס לפיו שימוש במריחואנה או חשיש מוביל לשימוש בסמים אחרים וכי דווקא האיסור הפלילי על השימוש בצמח הוא זה שעשוי להוביל לשימוש בסמים קשים יותר. “התבניות של שימוש בסמים במהלך המעבר מגיל ההתבגרות לגיל הבגרות הן נורמליות לחלוטין,” נכתב בסיכום מחקר שנערך בנושא בשנת 1999. “מאחר וקנאביס הוא הסם הנפוץ ביותר, הוא גם הראשון בו משתמשים אלו המחפשים שינוי תודעתי או נסיון ל’משהו אחר’. רוב מוחלט מאלו המשתמשים בסמי הזיה שונים, התנסו עם אלכוהול וניקוטין לפני שניסו מריחואנה ולרוב לפני הגיל המותר.”

בפועל גם הרשויות כבר די זנחו את הטענה, אך עם זאת, בקרב הציבור הכללי אשר אינו עוקב אחר הממצאים, נפוצה הסטיגמה הטוענת כי ילדים שצורכים קנאביס ממשיכים לשימוש בסמים קשים יותר. למעשה זה סביר שאלו הצורכים סמים ‘קשים’ התנסו לפני כן בסמים ‘קלים’, אך על פי העובדות בשטח לפיהן מיליוני בני אדם צורכים מריחואנה ומתוכם רק אחוזים מעטים צורכים גם סמים אחרים, אין זה הכרח כי מי שהשתמש בקנאביס ימשיך גם לשימוש בסמים ‘קשים’.

אלכוהול, ולא מריחואנה, הוא סם המעבר

מחקר שפורסם בשנת 2012 ב’ירחון לבריאות בבית הספר’ מצא כי בניגוד לטיעוני רשויות האכיפה השונות, דווקא אלכוהול, ולא קנאביס, הוא סם המעבר לסמים אחרים. על פי המחקר, בוגרי בית ספר שצרכו אלכוהול לפחות פעם אחת הינם בעלי סבירות גבוהה בהרבה לשימוש בסמים אחרים, כולל סיגריות, מריחואנה וקוקאין.

“על ידי דחייה של מועד תחילת השימוש באלכוהול, ירדו משמעותית גם אחוזי השימוש בחומרים כגון טבק, מריחואנה וסמים אחרים,” הסביר עורך המחקר ד”ר אדם בארי. “תוצאות המחקר מראות כי הטענה שאלו שמתחילים שימוש במריחואנה ובהמשך מגיעים לשימוש במה שאנשים מכנים כ’סמים קשים’ היא נכונה, אבל מקורה דווקא בשימוש בסמים חוקיים, ובעיקר אלכוהול.”

גם זה בטח יעניין אותך
אדם בארי
ד”ר אדם בארי

“באופן עקרוני אם מישהו אומר שהוא משתמש באלכוהול אנחנו יכולים לצפות כיצד הוא יגיב לשימוש בסמים אחרים,” הוסיף. “דרך נוספת לתאר זאת היא שאם אנחנו מכירים מישהו שהתנסה עם הרואין, סביר שהוא גם התנסה קודם בכל שאר הסמים.”

במחקר השוו החוקרים את אחוזי השימוש בסמים בקרב תלמידי בית ספר תיכון הצורכים אלכוהול לבין אלו שאינם צורכים אלכוהול. “אלו שצרכו אלכוהול לפחות פעם אחת בחייהם היו בעלי סיכוי גבוה יותר של פי 13 לצרוך סיגריות, פי 16 לצרוך מריחואנה וסמים אחרים ופי 13 להשתמש בקוקאין,” נכתב בסיכום המחקר, שעל פי עורכיו עומד בסטנדרטים גבוהים ומדוייק ב-92 אחוזים.

“אני חושב שהתוצאות קשורות לעובדה שלבני נוער יש גישה נוחה יחסית לאלכוהול וכי הוא נתפס כחומר שמזיק פחות מחומרים אחרים,” סיכם ד”ר בארי. “אני חושב שאם הרשויות תתמקדנה באלכוהול הן תשגנה את התוצאות הטובות ביותר.”

לצד העובדה שבכל 10 שניות מת אדם מאלכוהול ובהתחשב בעובדה שסיגריות הן הגורם מספר אחד למוות בטרם עת, לא מובן מדוע הרשויות ממשיכות להתמקד דווקא בקנאביס ולא מקצות את מרבית משאביהן למלחמה בשני הסמים החוקיים והקטלניים הללו.

צפו: שיכור נגד מסטול – מי מנצח?
ראו: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?
ראו: הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר