מחקר: איזה חומר הכי מסוכן לנהיגה?

מחקר חדש מצא כי קנאביס הוא החומר המזיק הכי פחות לנהיגה מבין שלל סמים וחומרים שונים. במקום הראשון האלכוהול – מסוכן פי 30 מקנאביס.

מחקר נוסף מוכיח את מה שכבר הוכח פעמים רבות בעבר – צריכת קנאביס לא פוגעת ביכולות הנהיגה. אלכוהול מנגד, הוא החומר המסוכן והקטלני ביותר לנהיגה.

המחקר נערך על קרוב ל-2,500 נפגעי תאונות דרכים מ-6 מדינות באירופה (בלגיה, דנמרק, פינלנד, איטליה, ליטא והולנד) מהם נלקחו דגימות דם במהלך אשפוזם בבית החולים, מיד לאחר התאונה.

מתוך רשימת החומרים/סמים שנמצאו בדמם של הנפגעים [אלכוהול, קוקאין, אמפטמינים, אופיאטים (טבעיים), בנזודיאזפינים (תרופות פסיכו אקטיביות) ואופיאוידים בתרופות מרשם שונות], אלכוהול הגיע למקום הראשון ו”זכה” בתואר החומר המסוכן ביותר לנהיגה – פי 30 יותר מקנאביס.

במקום השני “זכו” שילובים בין אמפטמינים לאופיאוידים, וברמת סיכון נמוכה יותר נמצאו סוגים שונים של קוקאין.

במקום האחרון והפחות מסוכן מכולם נמצאו הקנאביס והתרופות הפסיכואקטיביות (בנזודיאזפינים).

עוד נמצא במחקר כי ככל שגיל הנהג גבוה יותר, כך הסיכון שלו להיפגע בתאונה עקב שימוש בחומרים אלו, הוא גבוה יותר. בנוסף נמצא כי הסיכון שגברים ייפגעו בתאונה תחת השפעת החומרים נמוכה ב-45% אחוזים מנשים.

המחקר מוכיח כאמור את מה שמרגיש כל מי שנהג תחת השפעת קנאביס וכן את הממצאים העובדתיים והמחקריים מהשנים האחרונות שהוכיחו פעם אחר פעם ששימוש במריחואנה לא פוגע ביכולות הנהיגה.

צפו: מבחן נהיגה למעשני מריחואנה
ראו: מריחואנה לא פוגעת בנהיגה. להפך!

עם זאת, העונשים החלים על אלו שנמצא כי נהגו תחת השפעת מריחואנה או חשיש, חמורים לא פחות מאלו המואשמים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול. יתרה מכך, מי שנוהג כשבדמו פחות מ-260 מיקרוגרם אלכוהול ייחשב כאילו נהג ללא אלכוהול כלל, בעוד מי שנהג גם עם אחוזים אפסיים של קנאביס, ייחשב אוטומטית כאשם בנהיגה תחת השפעת סם מסוכן.

האבסורד גדול כפליים כאשר לוקחים בחשבון ששאריות קנאביס עשויות להישאר בשתן עד לשבועיים ויותר ובדם אפילו עד חודש.

למעשה כל מי שנוהג ועישן מריחואנה או חשיש בחודש האחרון הוא בחזקת “עבריין בפוטנציה”, כולל אלו המחזיקים ברשיון רפואי

ראו: רוצה רשיון לקנאביס רפואי? תן את רשיון הנהיגה!
ראו: “שללו לי את רשיון הנהיגה בגלל קנאביס רפואי”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר