מחצית מצרכני הקנאביס בישראל עושים זאת למטרות רפואיות

כמיליון ישראלים צורכים קנאביס לא חוקי ובסקר חדש שנערך על ידי אוניברסיטת חיפה נמצא ש-45% מהם מגדירים את השימוש בצמח כטיפול רפואי עבורם. רק 20% ממטופלי הקנאביס הרפואי צורכים את הקנאביס באידוי.

במחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה על צרכני קנאביס ישראלים נמצא כי 45% מצרכני הקנאביס הלא חוקי טוענים כי הם עושים זאת מסיבות רפואיות. אולם עוד התברר כי הם שונים באופן מהותי במאפייני השימוש שלהם ממי שיש לו רישיון לקנאביס רפואי ודומים יותר דווקא לאלה שמודים שהם צורכים קנאביס למטרות פנאי.

על פי הערכות ישנם כמיליון צרכני קנאביס בישראל, ולצד ממצאי הסקר החדש נראה שלפחות 500 אלף ישראלים היו רוצים להנות מקנאביס כטיפול רפואי, אך בפועל רק 30 אלף מחזיקים ברשיון שכזה.

“צרכנים ברישיון בישראל נבדלים משתי הקבוצות האחרות. במחקר מקביל בקנדה למשל, לא נמצאו הבדלים בולטים בין קבוצת הצרכנים למטרות רפואיות ברישיון וללא רישיון”, מסבירה ד”ר שרון שניטמן מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, שערכה את המחקר.

שרון שניטמן
ד”ר שרון שניטמן, אוניברסיטת חיפה, עורכת הסקר

למעשה המחקר מצא כי צרכני קנאביס רבים שבודאי היו מעוניינים בו כטיפול רפואי, אינם מקבלים את הרשיון החוקי לשימוש בקנאביס רפואי. מדובר באחת הטענות המרכזיות שנשמעות מצד צרכני קנאביס במהלך השנים האחרונות, המדווחים כי עושים זאת כדי להקל על בעיות רפואיות שונות.

במחקר הנוכחי ביקשה ד”ר שניטמן לבדוק האם יש הבדלים בין צרכני קנאביס ברישיון, צרכני קנאביס ללא רישיון שטוענים שהם עושים זאת ממניעים רפואיים וצרכני קנאביס שטוענים כי הם עושים זאת לצרכי הנאה בלבד.

מחקר צרכני קנאביס מול מטופלי קנאביס
מטופלי קנאביס צורכים יותר קנאביס, יותר פעמים, ופחות בעישון

במחקר השתתפו 1479 משיבים, קוראי מגזין קנאביס, שהתחלקו ל-3 קבוצות: הקבוצה הראשונה היו כאלה שצרכו קנאביס עם רישיון. קבוצה שנייה הייתה של אנשים ללא רישיון לצריכת קנאביס, שענו שהם סובלים מבעיות רפואיות כרוניות ומשתמשים בקנאביס כדי להקל על התסמינים וקבוצה שלישית הייתה של כאלה שאמרו שהם צורכים קנאביס להנאה בלבד.

בסך הכל התברר כי ל-6.6% יש רישיון והיתר התחלקו בצורה כמעט שווה: 48.7% מהמשיבים השתמשו למטרות הנאה ו-44.7% השתמשו למטרות רפואיות ללא רישיון.

מהממצאים התברר כי יש הבדלים ברורים בשימוש ובהשפעות בין קבוצת הצרכנים ברשיון לשתי הקבוצות האחרות בהן ההבדלים ביניהם היו שוליים.

למשל, התברר שבקרב שתי הקבוצות ללא רישיון, למעלה מ-98% השתמשו בקנאביס דרך עישון, זאת לעומת 67% בלבד שבחרו בדרך זו מקרב בעלי הרישיון. במקרה של האחרונים, רק כמעט 20% מהם בחרו לעשות זאת דרך מכשירי אידוי (Vaporize).

עוד נמצא כי מטופלי הקנאביס הרפואי מבוגרים יותר ובעלי אחוז גבוה יותר של נשים, לעומת שתי הקבוצות האחרות. כמו כן נמצא שקבוצת המטופלים צורכת כמות גדולה יותר של קנאביס ובתכיפות רבה יותר.

מחקר צרכני קנאביס מול מטופלי קנאביס
השפעת הקנאביס נמשכת פחות בקרב מטופלים המורגלים בשימוש

הבדל נוסף שנמצא היה במשך ההשפעה של השימוש בקנאביס: צרכני הפנאי דיווחו על 3:58 שעות של “היי” והרפואיים ללא רישיון על 3:45 שעות, כשלדברי החוקרת, ההבדל בזמנים כפי שניתן לראות הוא כלל לא מובהק. לעומתם, המטופלים הצרכנים ברישיון רפואי דיווחו על 2:41 שעות של תחושת השפעה.

כמו כן שאלה החוקרת את המשתתפים לגבי בעיות שהם קושרים לשימוש בקנאביס, כמו בעיות בעבודה, מריבות עם אחרים, תאונות ועוד – ומצאה כי הצרכנים “הרפואיים ללא רישיון” דיווחו על הרמה הגבוהה ביותר של בעיות, לאחר מכן צרכני הפנאי ולבסוף המטופלים ברישיון.

“מהמחקר עולים שני דברים עיקריים: האחד, מלבד הנאה יש הרבה מאוד צרכנים ללא רישיון אשר עושים שימוש בקנאביס בכדי להקל על תסמינים פיזיים ונפשיים וכדאי לתת על זה את הדעת כאשר מתייחסים למוטיבציות לשימוש,” הסבירה ד”ר שניטמן. “השני, צרכנים ברישיון בישראל נבדלים משתי הקבוצות האחרות. ממצא זה אינו מובן מאליו. במחקר בקנדה למשל, לא נמצאו הבדלים בולטים בין קבוצת הצרכנים למטרות רפואיות ברישיון וללא רישיון.”

על פי סקר חדש של הרשות למלחמה בסמים, שתוצאותיו דלפו בחודש שעבר, 27% מהישראלים בני 19-40 צרכו קנאביס בשנה האחרונה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר