מחוקקים בארה”ב: לגליזציה לקנאביס – או שנוציא את האלכוהול מהחוק

יוזמה יצירתית במדינת ורמונט שבארה”ב: הצעת חוק חדשה מאיימת לאסור על החזקה, צריכה וסחר של אלכוהול במדינה – עד שהקנאביס יהיה חוקי: “לא ייתכן שהאלכוהול חוקי והמריחואנה עדיין לא”.

מחזירים עטרה ליושנה: נציגי ציבור ממדינת ורמונט בארה”ב הציגו בתחילת החודש את הצעת החוק “502”, אשר אמורה בפועל להשיב את מצבו החוקי של האלכוהול במדינה לזמנים של “תקופת היובש” הידועה לשמצה, אז כזכור חל איסור מוחלט בכל רחבי ארה”ב על צריכה וכמובן סחר בשתייה חריפה.

 

לפי הצעת החוק הנוכחית, צרכנים הנתפסים כשברשותם כמות קטנה של אלכוהול ייענשו בקנס של עד 500$, וכל אדם המעורב בסחר ובהפצת אלכוהול עלול לספוג עונש של עד 30 שנה בכלא במקביל לקנס כספי של עד מיליון דולר.

אחת מיוזמות החוק היא הפוליטיקאית ג’ין אוסוליבן, המעידה על עצמה כי למעשה היא איננה תומכת בתוכן ההצעה, אבל מהלך שכזה הוא הכרחי בכדי “להביך את ההנהגה ולחייב אותם לפעול לשינוי המצב ולקידום הצעות החוק ללגליזציה של קנאביס במדינה, אשר מונחות על השולחן אבל לא מתקדמות לשום מקום”.

"לא ייתכן שהאלכוהול חוקי והמריחואנה לא" ג'ין אוסוליבן
“לא ייתכן שהאלכוהול חוקי והמריחואנה לא” ג’ין אוסוליבן

הוגי ההצעה מקווים באמצעותה לתת דחיפה למומנטום החיובי שנבנה בקרב הציבור במדינה כלפי רעיון הלגליזציה, ובנוסף להעלות את המודעות באוכלוסיה המקומית למחקרים שפורסמו בשנים האחרונות המוכיחים כי הקנאביס הוא החומר בעל פוטנציאל הנזק הנמוך ביותר מבין כל החומרים משני התודעה המצויים בשימוש האדם כיום.

גם זה בטח יעניין אותך

“אנחנו בהחלט לא מתכוונים לאסור על צריכה ומכירה של אלכוהול” אומרת אוסוליבן “אבל המצב הנוכחי שבו סם כמו האלכוהול נמכר באופן חוקי בחוצות העיר בזמן שהמריחואנה עדיין אסורה על פי חוק, הוא פשוט אירוני”.

מדינת ורמונט הכריזה כזכור על דה-קרימינליזציה של קנאביס כבר לפני כשנתיים, אולם לטענת פעילי לגליזציה ונציגי ציבור מקומיים, ישנן לפחות שתי הצעות חוק נוספות (H.277 ו-Senate Bill 95) ללגליזציה מלאה של קנאביס שכבר הוגשו בעבר, אך הטיפול בהצעות הללו הוא מסורבל ואיטי.

במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי תושבי ורמונט הוציאו בשנה שעברה (2014) בין 125 מיליון דולר ל-225 מיליון דולר בעבור תחביב צריכת הקנאביס שלהם. על פי הדו”ח שפורסם ההכנסות הצפויות לקופה הציבורית במדינה במידה ושוק הקנאביס יוסדר יגיעו לבין 20 מיליון דולר ל-70 מיליון דולר, סכומים מהותיים ביותר בהתחשב בגרעון התקציבי החמור ממנו סובלים בורמונט.

ראוי לציין כי רעיון הוצאת האלכוהול מהחוק בכדי לקדם את הלגליזציה של הקנאביס איננו המצאה חדשה – עוד בתקופת “היובש הגדול” של שנת 2010, יצאה הבובה המפורסמת ‘אלימלך דודהבסדרת סרטונים העוסקים בנושא, כאשר באחד מהם אף הוצע הרעיון הנ”ל, צפו:

ראו גם:
כוכבים ירוקים בדגל – מדינות ארה”ב עוברות לירוק
מחקר: כך ייראה שוק הקנאביס בארה”ב בשנת 2020

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר