מחוף לחוף: מדינות הלגליזציה בארה”ב

המהפכה השקטה: נצחונות גדולים ב-90% ממשאלי העם ללגליזציה וקנאביס רפואי, הובילו לכך שכחמישית מארה”ב כבר עם קנאביס חוקי לחלוטין וכמחצית עם קנאביס רפואי או אי הפללה. מתי נכנסים החוקים החדשים לתוקפם, מה חושב על זה הנשיא החדש טראמפ ולאן ארה”ב הולכת מכאן?

יום היסטורי נרשם השבוע בספר הדברים של המאבק להסדרת שוק הקנאביס בחוק: ארה”ב, המדינה שיזמה את טירוף “המלחמה בסמים” במאה הקודמת ושתדלקה אותו בעשרות השנים מאז, היא גם זו ששמה את החותמת הכמעט-סופית על מותה.

אמנם מבחינה חוקית-רשמית הממשל הפדרלי עדיין רואה בקנאביס כ’סם מסוכן ללא תועלת רפואית’ בדיוק כמו בישראל, אך תוצאות הבחירות מביאות למצב בו כבר כמעט חמישית מ-50 מדינות ארה”ב אישרו לגליזציה מלאה (8 סטייטס + וושינגטון DC), כמעט מחצית אישרו חוקי אי הפללת הצרכנים (20) ומעל מחצית אישרו חוקי קנאביס רפואי מתירניים (27).

חוקי הקנאביס החדשים בארה”ב

מתוך 9 המדינות בהן עלו שאלות הקנאביס להצבעה במשאלי עם השבוע, 8 זכו לרוב (כמעט 90% הצלחה) וגם שברו כמה שיאים חדשים. 100% הצלחה נרשמו בשאלת הלגליזציה כשכל 4 המדינות שהצביעו בנושא גם אישרו זאת. כולן גם אישרו חוקים ליברליים למדי, אף יותר מאלו שאושרו ב-2012 בוושינגטון וקולורדו או ב-2014 באורגון ואלסקה.

תוצאות משאלי עם מריחואנה לגליזציה בארה"ב 2016
חוקי הקנאביס החדשים ב-8 מדינות ארה”ב

כך למשל במיין ובקליפורניה יפתחו החל משנת 2018 לא רק חנויות קנאביס כמו בשאר המדינות שאישרו זאת, אלא גם ‘קופישופס’, או מועדוני קנאביס, בהם ניתן לצרוך מריחואנה וחשיש במקום.

במסצ’וסטס אישרו התושבים החזקה של עד 280 גרם קנאביס לשימוש עצמי – פי 4 מבמיין, פי 10 מבקולורדו, וושינגטון, קליפורניה ושאר המדינות. בירת ההימורים לאס וגאס מארחת כבר היום את כנס הקנאביס הגדול בעולם וכעת לאחר אישור הלגליזציה בנבאדה היא צפויה להפוך גם לאחת מבירות המריחואנה העולמיות.

הקש שישבור את גב הגמל?

אישור הצעות החוק ללגליזציה במסצ’וסטס ומיין, הפכו את השתיים למדינות הראשונות בחוף המזרחי המתירות החזקה, גידול ומכירה של קנאביס חוקי, לאחר שכל הקודמות היו מהחוף המערבי. למעשה עם אישור הצעת החוק בקליפורניה החוף המערבי נצבע כולו בלגליזציה.

מפת חוקי הקנאביס במדינות ארה"ב
מחוף לחוף: חמישית מארה”ב עם לגליזציה – מחצית עם קנאביס רפואי

המשקל של אישור חוקי הלגליזציה בקליפורניה הוא אדיר ונחשב ל’קש שישבור את גב הגמל’ של חוקי האיסור על קנאביס. מדובר בכלכלה השישית בגודלה בעולם שכבר היום היא אחת מאימפריות הקנאביס העולמי. קליפורניה המציאה את מודל הקנאביס הרפואי ב-1996 ובשטחה נמצאים מגדלי הקנאביס הנחשבים לטובים בעולם.

אחוזי ההצלחה האדירים אינם מפתיעים שכן בחודש שעבר (אוקטובר) פורסם הסקר של מכון המחקר המוערך PEW שבודק מדי שנה את תמיכת האמריקנים בשאלת הלגליזציה. שיא של 58 אחוזי תמיכה בלגליזציה נרשם בסקר החדש, מה שלצד תוצאות הבחירות מראה את הכיוון הברור אליו הולכת המעצמה הגדולה בעולם.

מה יעשה הנשיא טראמפ

אחת השאלות הפופולריות כעת היא מה יעשה דונלד טראמפ, הנשיא הנבחר, עם מדיניות הממשל הפדרלי כלפי הקנאביס. טראמפ נבחר כנציג המפלגה הרפובליקנית, הנחשבת לתומכת פחות בלגליזציה מהמפלגה הדמוקרטית, כשבנוסף לכך בכירי הסגל העתידי שלו יהיו בין השאר רודי ג’וליאני וכריס כריסטי – שני מתנגדים עיקשים ללגליזציה.

טראמפ כנראה לא יהיה זה שיביא ללגליזציה מלאה של מריחואנה בכל ארה”ב ברמת הממשל הפדרלי, אך מדברים שאמר בעבר סביר בהחלט להעריך שהוא ימשיך את מדיניותו של הנשיא היוצא ברק אובמה ולא ישלח את כוחות ה-FBI לעצור תושבים במדינות שאישרו את הקנאביס בשטחן.

בנאום שנשא בשנת 2015 אמר אמנם טראמפ כי הוא אינו בטוח שתוצאות הלגליזציה בקולורדו הן חיוביות, אך עוד הרבה לפני כן, במהלך שנות ה-90, אמר שהוא חושב שקנאביס צריך להיות חוקי לגמרי. “אנחנו מפסידים במלחמה בסמים, צריך לעשות לגליזציה כדי לקחת את הרווח מהעבריינים ולנצח במלחמה הזו,” הסביר בהגיון כבר אז, כשהנושא היה פופולרי הרבה פחות.

במהלך קמפיין הבחירות שלו כבר השווה טראמפ את עמדתו בנושא לזו של הנשיא אובמה, כשאמר באופן ברור שייתן למדינות ארה”ב לקבוע בעצמן את חוקי הקנאביס שלהן, בדיוק כפי שעשו כעת. “בעניין הלגליזציה והמריחואנה, אני חושב שזה עניין של כל מדינה לעצמה,” אמר. “מריחואנה היא כזה עניין גדול עכשיו. אני חושב שהרפואי צריך להיות חוקי, אבל מעבר לזה אני חושב שצריך להשאיר את זה להחלטת המדינות.”

ראו גם:
כל המדינות שכבר אישרו אי הפללה
ישראל מקום 5 במחירי קנאביס בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר