לראשונה מחוז בטקסס אישר דה קרימינליזציה

מחוז האריס שבמדינת טקסס, ארה"ב, הוא המחוז הראשון במדינה לאשר חוקים להפסקת הפללת צרכני קנאביס. החוקים החדשים תקפים רק עבור צרכנים שעברו עבירה של החזקה לשימוש עצמי בפעם הראשונה.

מדינת טקסס, ארה"ב, נוקטת כיום בגישה שלילית יחסית כנד הקנאביס ואפילו אינה מאשרת טיפולים בקנאביס רפואי. החל מהראשון בינואר 2016, תחל אי הפללה חלקית של צרכני קנאביס במחוז האריס (Harris County), המחוז המאוכלס ביותר במדינה והשלישי ברשימה בארה"ב כולה, כך על פי הדיווח.

דבון אנדרסון - התובעת המחוזית של מחוז האריס שבטקסס, ארה"ב
דבון אנדרסון – התובעת המחוזית של מחוז האריס שבטקסס, ארה"ב

הדברים נאמרו בהכרזתה של התובעת המחוזית דבון אנדרסון (Devon Anderson), שאישרה את תחילתה הרשמית של תוכנית "מתערבים בפעם הראשונה" בשנה הבאה. מטרת התוכנית היא למנוע מעברייני סמים להתדרדר לעולם הפשע דרך הכלא ובמקביל לפנות תאי כלא מיותרים המאוכלסים על ידי עבריינים לא מסוכנים.

עבירה ראשונה – ללא מאסר או רישום פלילי

לפי החוקים החדשים, צרכני קנאביס שייתפסו עם כמות של עד 56 גרם קנאביס (הנחשבים תחת חוקי המדינה למבצעים עבירת 'התנהגות שאינה נאותה' מסוג B), שעד כה היו מסתכנים בעונש של עד חצי שנת מאסר בכלא המחוזי,יהיו פטורים מעונש מאסר בביצוע העבירה הראשונה.

במקום עונשי המאסר והקנסות שהיו מגיעים עד 5,000$, העבריינים שיבחרו להשתתף בתוכנית יבצעו עבודות שירות למען הקהילה או ישתתפו בסמינר חינוך בנושא סמים, ובסיום עונשם יצאו מהמערכת ללא רישום פלילי.

דבון אנדרסון - התובעת המחוזית של מחוז האריס שבטקסס, ארה"ב
אנדרסון מכריזה על התרחבותה של תוכנית "מתערבים בפעם הראשונה"

"התוכנית החדשה מפנה תאי כלא, מקלה את העומס הביורוקרטי על המשטרה ואת העומס הכלכלי על המדינה," אמרה אנדרסון, "והכי חשוב, היא מציעה לעבריינים שטעו פעם אחת לצאת מהתהליך עם תיק פלילי נקי."

מעל 90% הצלחה

לפי הנתונים שנאספו בפיילוט של התוכנית, שהוצג לראשונה באוקטובר 2014, והחל לפעול כמעט באופן מיידי, מעל 90% מהעבריינים שבחרו בתוכנית במקום בהרשעה, לא שבו לפשוע.

עד כה התוכנית הייתה זמינה לכ-22% מהעבריינים המתאימים בלבד, זאת משום שמרבית תחנות המשטרה המחוז פשוט לא רצו להשתתף בה, כך לפי אתר התקשורת המקומי Houston Public Media. כעת מחייבת אנדרסון את כלל השוטרים במחוז להציע לכל עבריין שעבר על החוק בפעם הראשונה להשתתף בתוכנית.

מחוז האריס שבטקסס - מעל 4 מיליון תושבים
מחוז האריס שבטקסס – מעל 4 מיליון תושבים

"הנתונים שראינו תואמים אחוזי אי-שיבה לפשיעה כמו בקרב עבריינים שכבר עברו שתי עבירות", אומרת אנדרסון, תוך התייחסות לעבריינים המסתכנים במאסר עולם לאחר עבירתם השלישית, על פי שיטת 'שלוש הפסילות' הקיימת בחוק הפדרלי, "נתונים אלה מרשימים ביותר ואנחנו נבדוק אותם בהמשך הדרך."

על פי הערכות, במידה והנתונים החיוביים ימשיכו גם לאחר התפשטות התוכנית לשאר התחנות במחוז, שוקלת אנדרסון להחל את השיטה גם על עבירות פעוטות אחרות, כגון גניבה מחנויות.

ראו עוד:
בן 19 עומד בפני מאסר עולם – כי מכר עוגיות קנאביס
לראשונה בטקסס: רוב בעד לגליזציה של מריחואנה
טקסס: שוטרים ביצעו חיפוש באיבר מינה של אשה בגלל מריחואנה

חדשות
Back to top button