מושל קולורדו אחרי 6 שנות לגליזציה: “כל מה שחששנו ממנו, לא קרה” ‎

בשנת 2012 אישרה קולורדו לגליזציה מלאה של קנאביס ובחלוף שנה נפתחו חנויות קנאביס חוקיות בכל רחבי המדינה. השבוע טוען מושל המדינה כי כל האזהרות על עלייה בשימוש בקרב בני נוער ומגיפה של נהיגה תחת השפעה התפוגגו. 'מדובר בשיטה טובה יותר מזו שהיתה', הוא אומר.

מדינת קולורדו היתה הראשונה בארצות הברית שהפכה בנובמבר 2012 את הקנאביס לחוקי ומותר, במה שסימן את תחילת מהפכת הלגליזציה שהגיעה מאז ל-9 מדינות נוספות.

אז, עם היוודע התוצאות ההיסטוריות, נבהל מעט מושל המדינה, ג’ון היקנלופר, שטען כי ייתכן והיה מחזיר את הגלגל לאחור אם היה יכול.

אך בחלוף מספר שנים, כשאזהרות המתנגדים התפוגגו מול המציאות ומנגד נראו דווקא תוצאות חיוביות במגוון תחומי חיים, הוא שינה את דעתו והביע תמיכה רטרואקטיבית במהלך.

ג'ון היקנלופר מושל קולורדו בביקור בישראל
מושל קולורדו, ג’ון היקנלופר, בכותל המערבי בישראל: הציע “לשתף פעולה ולהרוויח הון עתק”. ישראל סירבה.

השבוע, 6 שנים מאז אותה החלטה היסטורית שלקחו תושבי קולורדו במשאל עם דמוקרטי, מעיד המושל הותיק כי הוא מרוצה מהמהלך ומתוצאותיו.

“הדברים מהם חששנו יותר מכל – עלייה בצריכת קנאביס אצל בני נוער ואנשים שנוהגים תחת השפעה – זה לא קרה,” אמר אתמול (ד’) בכנס של מועדון כלכלי בשיקגו. “בהתחלה ראינו עלייה קלה בצריכה בקרב בני נוער אבל אז זה ירד”.

עוד הוא הוסיף כי “לא ראינו שום קבוצת אוכלוסיה בה היתה עלייה באחוזי הצריכה, למעט אזרחים ותיקים, אני משאיר לכם להסיק את המסקנות מנתון זה.”

בראיון היקנלופר אמנם הודה כי גם הוא עישן קנאביס בעבר אך מציין כי נרתע מעט מעוצמת הקנאביס הנמכר כיום, העשיר ביותר THC לעומת זה שנמכר בשנות ה-70.

“אומרים לי שזה חזק פי 10 ממה שאני עישנתי בבית ספר, כן עישנתי וגם לקחתי לריאות, אבל זה היה שבריר של חוזק לעומת מה שהילדים האלה מקבלים היום,” הסביר.

לסיכום אמר כי “אני לא בטוח שאני יכול להגיד שמדובר בהצלחה אדירה, אבל השיטה הקודמת היתה איומה. אני חושב שלמרות כל הקשיים והאתגרים מדובר בשיטה טובה יותר מזו שהיתה לנו”.

כזכור בשנת 2015 הגיע היקנלופר לביקור בישראל וקרא לממשלה לאשר יצוא של קנאביס ולהוביל יחד איתו את ענף הקנאביס העולמי. “יש לנו 100 מיליון דולר ולכם פיתוחים טכנולוגיים וחקלאות מתקדמת – אפשר להרוויח הון עתק,” אמר, אך ישראל סירבה.

ג'ון היקנלופר שמעון פרס
היקנלופר מושל קולורדו עם שמעון פרס בביקור בישראל: הציע שיתוף פעולה בתחום הקנאביס אך ישראל סירבה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט