מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?

מה קורה בגוף שלנו כשאנחנו משתכרים ומעשנים קנאביס באותו הזמן? מחקרים מראים שצריכת אלכוהול במקביל לצריכת מריחואנה, מגבירה את רמת ה-THC בגוף עד פי שניים!

ההשפעות משנות התודעה של אלכוהול וקנאביס – כל אחד בפני עצמו – כבר נחקרו בהרחבה. אבל ההשפעה המשולבת, כאשר שני החומרים נילקחים במקביל, היא אזור מדעי שכמעט ולא נחקר.

אז הנה מבט על מה שאנחנו יודעים על איך קנאביס ואלכוהול משפיעים ביחד על המוח, מטעם אתר Popular Science.

גארי וונק
פרופסור גארי וונק

ראשית, הבסיס: קנאביס מכיל THC, רכיב בעל השפעה פסיכואקטיבית אשר משפיע על קולטני הקנבינואידים הקיימים במוח. אלכוהול לעומת זאת מדכא את מערכת העצבים המרכזית. “לנסות להשוות בין השניים זה אפילו לא כמו להשוות בין תפוחים לתפוזים,” אומר גארי וונק, פרופסור לפסיכולוגיה ומדעי המוח באוניברסיטת אוהיו. “זה תפוחים וירקות. הם סמים שונים מאוד.”

בהסבר פשטני יותר ניתן לומר של-THC יש בעיקר השפעות קוגנטיביות, כמו פגיעה בתחושת הזמן, בעוד שאלכוהול משפיע בעיקר על היכולות המוטוריות, מה שמקשה על הליכה בקו ישר למשל או גורם לדיבור עילג.

אלכוהול מכפיל רמת ה-THC

אז האם שילוב של קנאביס ואלכוהול פשוט משלב ביחד את השפעותיו הייחודיות של כל סם? לא בדיוק, אומר סקוט לוקאס, מורה בבית ספר לרפואה בהארוורד, אשר חוקר את האינטראקציות בין מגוון של סמים.

במחקר שפורסם בשנת 2001, מצא לוקאס כי אצל נסיינים שעישנו קנאביס ושתו מנה גדולה של אלכוהול (בכמות השווה לזו של מספר שוטים לפחות), רמות ה-THC בדם כמעט הוכפלו, זאת לעומת אנשים שעישנו קנאביס ושתו משקה פלסיבו.

הנסיינים השיכורים במחקר גם העידו על עצמם שהרגישו את השפעת הקנאביס לפני אלו שרק עישנו, ודירגו את ה’סוטול’ שלהם כ”טוב יותר”. עובדה זו מצביעה על שתיית אלכוהול כגורם המגביר את כמות ה-THC שמגיעה למוח, דרך מחזור הדם, בתוך זמן קצר לאחר שתייה. הסבר אחר לממצא מציע שאלכוהול עלול לגרום לשינוי בכלי הדם, אשר מגביר את הספיגה של THC שנשאף לריאות.

לוקאס אינו מודאג משילוב של השניים שעשוי להיות קטלני, אבל הוא כן מציין שצריכה של שני הסמים עלולה להיות יותר מסוכנת משתייה או עישון בלבד. עם יותר THC שמשפיע על המוח הודות לאתנול שבמשקאות אלכוהוליים, ההשפעות הרגילות של קנאביס – כמו תפיסת מציאות לקויה וקצב לב מוגבר – חזקות יותר, ולפי לוקאס, מעלות את הסיכון לתאונות דרכים וטביעה למשל.

לוקאס ציין עוד כי כמויות הסמים שאושרו לשימוש במחקר היו נמוכות יותר ממה שאנשים לרוב צורכים במהלך בילוי.

לאחרונה, מחקר מאוניברסיטת ‘דיוק’ מצא בניסוי שכאשר עכברים מתבגרים היו תחת ההשפעה של אתנול ו-THC יחדיו, העכברים היו פחות סקרנים לסביבתם לעומת אלו שהיו תחת השפעה של רק אחד מהחומרים. אותו מחקר גם גילה שלעכברים בוגרים שקיבלו שילוב של אתנול ו-THC היו יותר קשיים בזיכרון של אובייקטים חדשים לעומת עכברים בוגרים שקיבלו כל סם בנפרד.

במחקר אחר שערך פרופ’ גארי וונק ופורסם בתחילת השנה (2014) נמצא כי שימוש במנות קטנות של מריחואנה מעכב התפתחות של דמנציה ואלצהיימר. “אם אתה מעשן קצת מריחואנה בשנות ה-20 וה-30 לחייך, אתה עשוי למחוק לחלוטין כל זכר לדלקות במוחך ואז דברים מתחילים להתחדש שוב ושוב,” אמר אז בראיון. “בסופו של דבר כנראה שתמות מזיקנה לפני שהדלקת תהווה בעיה עבורך.”

ראו: כמה זמן נשאר THC בדם?
צפו: שיכור נגד מסטול – מי מנצח?
ראו: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר