מה זה בעצם ‘אי הפללה’?

סרטון קצר עושה סדר בבלאגן ומסביר בפשטות את המונחים השונים שבקרוב צפויים להיות רלוונטיים גם בישראל: לגליזציה, דה קרימינליזציה (אי הפללה) ואי-ענישה.

בשבוע שעבר התבשרנו כי לא פחות משמונה חברי כנסת מתכוונים להגיש יחד הצעת חוק לדה-קרימינליזציה בישראל. בעקבות הסטטוס החוקי המשתנה בו מצוי צמח הקנאביס במדינות שונות ברחבי העולם, ישנם רבים הנוטים להתבלבל בין המונחים השונים.

ארגון ה-EMCDDA, אשר אוסף נתונים הקשורים לתופעת צריכת הסמים ברחבי אירופה, הפיק סרטון קצר המסכם בפשטות את הרעיון שמאחורי המונחים הלועזיים הללו, ואנו תרגמנו אותו עבורכם:

צפו:

נתחיל מכך שישנן רמות שונות של עבירות, הן נעות מ-“לא עבירה”, כל הדרך עד ל-“עבירה פלילית” שלרוב נענית בענישה. רמות העבירות השונות עשויות להיות מופרדות על פי דפוסי התנהגות אסורים ומותרים:

אי ענישה / אי אכיפה

המונח מתאר מצב שבו עבירה פלילית שבעבר היה נהוג להעניש בגינה – השתנה למצב שבו העבירה נותרה עבירה פלילית, אולם כעת יש מנגנון הקובע כי עבירה מהסוג הזה לא תגרור ענישה. התיק עשוי להיסגר, או להיחשב כ-“זניח”, או שאולי יוחלט שאין עניין ציבורי להעמיד את הנאשם לדין.

גישה זו נהוגה בהולנד למשל, שם בניגוד למה שמקובל להניח, קנאביס גם היום נחשב לסם מסוכן ובלתי חוקי – רק שהרשויות בוחרות להתעלם מהשימוש בו.

דה קרימינליזציה (אי הפללה)

לרוב משתמשים במונח זה כאשר עבירה מסוימת מוגדרת מחדש בחוק: מ-“עבירה פלילית” ל-“עבירה מנהלתית” בהתאם למסגרת החוקתית במדינה. זו עדיין עבירה, זו עדיין “התנהגות אסורה” שעשויה לגרור התייחסות משטרתית מסוימת, אבל היא כבר לא נחשבת ל-“עבירה פלילית”, משמע ‘אי הפללה’.

דוגמא פשוטה לסטטוס שכזה הוא מעבר ברמזור אדום, או דוח חניה: חניה שלא במקום מורשה הינה עבירה אסורה הגוררת ענישה – אך היא איננה נחשבת לעבירה פלילית.

לגליזציה (הסדרת השוק בחוק)

המונח הזה מתייחס בעיקר לנושא של אופן אספקת החומרים, ואנו משתמשים בו בכדי לתאר מהלך שבו “התנהגות אסורה” (פלילית או לא) הופכת להיות “התנהגות מותרת”, כאשר אספקה חוקית של סחורה עשויה שלא להיחשב לעבירה תחת נסיבות מוגדרות מראש.

אנו קוראים לזה “הסדרה”, וזהו המצב בנוגע למוצרים כמו אלכוהול וטבק, לגביהם יש חוקים ספציפיים להסדיר את האספקה, כגון הגבלת גיל הלקוחות והתניית מכירה ברישיון בלבד. במידה ואין שום חוקים הנוגעים להגבלות באספקת המוצר הרי שמדובר ב-“שוק חופשי”. זהו לדוגמא המקרה של מכירת מוצרי קפה. הדבר החשוב בנוגע ללגליזציה הוא בכך שזה חוצה את הגבול מהתנהגות אסורה למותרת, משהו שמדיניות של “אי ענישה” או “אי הפללה” לא עושות.

להרחבה נוספת על ההבדלים בין הגישות השונות לחצו כאן

ראו גם:
האקונומיסט מסביר: ההבדל בין לגליזציה לדה-קרימינליזציה
יאיר גלר: “בעד דה-קרימינליזציה, נגד אי-הפללה”
ג’סטין טרודו: “לגליזציה עדיפה על דה-קרימינליזציה”
פורטוגל: 14 שנים של “דה קרימינליזציה” לכל סוגי הסמים

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר