מדריך להורים: איך לדבר עם הילדים על סמים

אחד הנושאים המלחיצים ביותר עבור הורים הוא שימוש בסמים בקרב ילדיהם, אך חשוב לזכור כי חינוך של הפחדה ואיומים עלול להוביל דווקא לרצון מרדני להתנסות בסמים. עליכם לערוך מחקר מקיף בעצמכם, לעודד את הילדים לשיח פתוח בנושא, ולזנוח את הגישה הכושלת של “לא לעשות סמים”. כך תחנכו את ילדיכם בנוגע לשימוש בסמים.

שאלה קשה איתה מתמודד כל הורה בשלב מסוים היא איך לחנך את ילדינו מפני דברים היכולים לפגוע בהם. כמו זהירות בדרכים, בצבא או ביחסי מין, גם נושא השימוש בסמים הוא נושא חשוב ומסוכן, בו הסברה נכונה היא קריטית במיוחד להמשך חיים תקין.

אתם כהורים חייבים להבין שמסירת מידע מוטעה או שקרי לילדיכם, ולא משנה עד כמה הכוונה מאחוריו טובה, עלולה להוביל למצב בו הם יאבדו את האמון בשאר הדברים שתגידו, אפילו אם הם נכונים.

הדרך לחינוך נכון בנוגע לשימוש בסמים אינה עניין של מצגת קצרה או כמה משפטי מפתח, וכדי להשיג תוצאות חיוביות באמת עליכם להיות מוכנים ללמוד בעצמכם על הנושא. כך תחנכו את ילדיכם בנוגע לסמים והסכנות הכרוכות בשימוש בהם:

שלב ראשון – מחקר מעמיק

מה אתם כהורים באמת יודעים על קנאביס, LSD, MDMA, או כל סם אחר שמוכר לציבור בתור “סם מפחיד ומסוכן”? על מנת לקדם חינוך נכון שימנע שימוש מסוכן בסמים בהמשך חייהם (בכל סוגי הסמים, כולל קפאין, קנאביס ושאר הסמים ה”מתונים”), הדבר הראשון שתרצו לעשות הוא מחקר מעמיק ומקיף בתחום.

מה אתם יודעים על LSD? החלו את תהליך החינוך במחקר מעמיק ומקיף בנושא סמים
מה אתם יודעים על LSD? החלו את תהליך החינוך במחקר מעמיק ומקיף בנושא סמים

דבר חשוב שתרצו לזכור בעת עריכת המחקר שלכם – אל תאמינו לשום מידע ממשלתי או חדשותי שלא מבוסס על הוכחות חותכות. מאגרי המידע הממשלתיים בנושא הסמים, כמו זה של הרשות למלחמה בסמים למשל, כבר הציגו אין ספור פעמים מידע מוטעה, מוגזם ואף שיקרי לחלוטין.

אחד הערכים העקרוניים ביותר שעליכם להבין הוא עיקרון הצריכה הנבונה – לפיו כמעט כל סם, כולל סם מסוכן כמו אלכוהול (שאגב מסוכן הרבה יותר מקנאביס) ניתן לצרוך בצורה נבונה ולא מסוכנת. עיקרון זה כבר מיושם היום כחלק מקמפיין “טיפ טיפה” של משרד החינוך שמלמד בני נוער צריכה אחראית של אלכוהול.

הבנה והכרה – סמים הם חלק מהחברה

חלק חשוב מההבנה של חשיבות המחקר והידע הדרוש לחינוך הילדים, הוא להגיע עם עצמכם להכרה כי בשלב מסוים בחיים כמעט כל אדם מתנסה בשימוש בסם כזה או אחר.

אל תחשבו שהפחדה או הקראה אובססיבית של רשימת הסכנות יגרמו לכך שהילדים לא ישקלו לקחת שאכטה בחייהם, ופשוט תקבלו את העובדה שכדאי להיות מוכנים לאירוע שככל הנראה יתרחש.

אלכוהול, טבק, קוקאין, הירואין ואקסטזי
סמים רבים מהווים חלק מחיי היום יום – הגיעו עם עצמכם להכרה שעדיף להיות מוכן מאשר להפחיד ולהכחיש

המציאות בפועל היא שסמים הם חלק מהחברה האנושית, וחשוב להכיר בעובדה שללא סמים לא היו קיימים עולמות המוזיקה והאומנות כפי שאנו מכירים אותם כיום.

בניית סביבה בטוחה ומניעת איסורים

כשהחלטתם לערוך את השיחה עם הילדים, הבינו כי אתם לוקחים כעת אחריות להעביר אליהם את מלוא המידע המדויק, וליצור עבורם סביבה בטוחה בה תתפתח תחושת האחריות האישית שלהם כלפי הנושא.

ככל שהמידע שתעבירו יכיל יותר “דעה” או גישה אישית שלכם לנושא, בעיקר אם היא שלילית ואם המשפט מתחיל ב”אסור לכם לעשות”, הילדים עשויים להטיל בו ספק. שנים רבות של איסור הוכיחו כי הגישה של “אסור לעשות סמים” לא עובדת, ובני נוער נוטים לעשות הפוך ממה שנדרש או נאסר עליהם.

סימן אין כניסה על רקע קנאביס
“אסור לעשות סמים” היא גישה כושלת – המירו את האיסורים לאזהרות מגובות במידע אמין

המפתח לתוצאות טובות הוא יצירת סביבה בטוחה ושיח פתוח בנושא סמים. דברו איתם על הנושא יותר מפעם אחת, ובקשו מהם שיפנו אליכם בכל עת שהנושא יעלה בחייהם. אם תהיו הגיוניים ולא תרוצו להעניש ולהפחיד, תוכלו למנוע מצב בו הם יפנו לצריכת סמים בסתר ולא יספרו לכם עליה מפאת החשש.

כמו כן, עודדו את ילדכם לחקור בעצמם על סמים דרך האינטרנט ועדיף אפילו ביחד איתכם – הסבירו להם שסמים הם נושא שלגיטימי להתעניין בו במידה סבירה, ואל תהפכו כל שיחה לטאבו. ככלל, למדו אותם לעשות את הדברים שאתם הכי מפחדים שיעשו – כשאתם קרובים.

חשוב מאוד להיות מודעים למה שילדיכם עושים, אך עם זאת, אל תשכחו שבסופו של יום הם יעשו מה שהם יחליטו, גם אם הם “רק” בני 15. בין אם הם סומכים עליכם בעיניים עצומות ובין אם הם מפחדים מכם, ילד הוא ילד, והוא לא ילמד עד שלא יפול. לכן, בסמים כמו בנוגע לשאר הדברים, לימדו להרפות וסימכו עליהם ברמה מסוימת שתסייע להם לבנות אישיות חזקה ועצמאית יותר.

ראו עוד:
מדוע קנאביס פוגע בבני נוער: 5 הסיבות האמיתיות
כשטווס מוצא עלה של גראס: 3 ספרי הסברה לילדים
מחקר: קנאביס מסייע בהתמודדות עם חרם ונידוי חברתי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר