מדען הרשות: “נבחן מחדש ענישת צרכני הקנאביס”

סופו של עידן? ד”ר יוסי הראל-פיש, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים, הודיע כי הרשות תבחן מחדש את נושא ענישת צרכני הקנאביס בישראל. “המתווה צריך לכלול קנס או אזהרה במקום רישום פלילי,” אמר הבוקר בפגישה עם ח”כ ינון מגל. דובר הרשות מכחיש את הדברים.

על אף שרק לפני חצי שנה אמר ד”ר יוסי הראל-פיש, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים, כי “קנאביס מוביל לאלימות, התמכרות ואובדנות” (ראו כאן), נראה כי גם הוא מושפע מעט ממה שמתרחש בשבועות האחרונים בנושא זה.

ככל הנראה שמע גם ד”ר פיש את התבטאויותיו של המפכ”ל יוחנן דנינו שטען כי יש לשקול את חוקי הקנאביס מחדש וכן את של הפרקליט הצבאי הראשי אלוף דני עפרוני, שאמר השבוע דברים דומים, והחליט לראשונה לספק הצהרה בעד שינוי החוק הקובע כי צרכני קנאביס הינם עבריינים פליליים.

“קנס במקום רישום פלילי”

יוסי הראל פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים
יוסי הראל פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים

“הרשות מוכנה לבחון מחדש את נושא הענישה של משתמשי קנאביס לשימוש עצמי,” דיווח הבוקר ח”כ ינון מגל עם סיום פגישתו עם המדען הראשי ד”ר פיש.

לדבריו של מגל ד”ר פיש הודיע על תמיכתו ברפורמה וקבע כי “המתווה צריך לכלול סוג של קנס או אזהרה במקום רישום פלילי”, אך הדגיש כי “יש לקבוע הגבלה על כמות, שימוש מוצנע ולא בפרהסיה, הגבלות גיל, ושימת דגש בהסברה על הסכנות.”

בתגובה מסר ח”כ מגל כי “אני שותף לדעתו שצריך לבחון את הנושא ברצינות ולהתקדם יחד לקראת שינוי החוק, כשהמטרה העיקרית בשלב הראשון היא להפסיק את הרישום הפלילי למשתמשים בקנאביס.”

הרשות: “לא התקבלה כל החלטה”

עם זאת, ברשות למלחמה בסמים מכחישים כל קשר להצהרה: “הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול מקיימת שיח מתמשך עם גורמים שונים בכל הקשור לבחינת מדיניות הטיפול והענישה של משתמשי סמים,” מסר דובר הרשות. “הקמת ועדה היתה אחד הרעיונות שהועלו במסגרת אותו שיח, אך בוודאי שלא התקבלה כל החלטה ושאין בדברים הללו בכדי לשקף את עמדת הרשות.”

“אם וכאשר הרשות הלאומית תגבש החלטה בנושא יינתן לה פומבי באמצעים רשמיים ולא באמצעות פוסטים בפייסבוק של ח”כ זה או אחר,” סיכם ו”עקץ” את ח”כ מגל.

הבטיח ומקיים

ינון מגל: "בעד לגליזציה - אפעל לקידום אי הפללת צרכני הקנאביס"
ח”כ ינון מגל

מרגע היבחרו של מגל לכנסת – וכפי שהבטיח – הוא החל לפעול למען אי הפללת צרכני הקנאביס בישראל וכבר קיים מספר פגישות עם אישי ציבור, פוליטיקאים ושרים. חבר הכנסת הטרי אף הבטיח זה מכבר כי עוד בקדנציה הנוכחית תהיה לגליזציה בישראל, או לכל הפחות אי הפללה.

הרשות למלחמה בסמים עומדת בראש ההתנגדות להקלה על חוקי הקנאביס ונוהגת לפרסם מאמרים שקריים על נזקים דמיוניים להם הקנאביס גורם לכאורה. כך האשימו ברשות ששימוש בקנאביס גורם להתאבדויות, לתאונות דרכים ואף למוות. השיא נרשם כאשר טענו ברשות כי שימוש בקנאביס עלול להוביל למחשבות הזייתיות ולהרגשה כאילו המשתמש הופך ללטאה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר