פרשת הריסוסים: ראיון עם מגדלי הקנאביס הרפואי

“אנו כן משתמשים בחומרי הדברה,” מודים מנהלי ‘תיקון עולם’ ו’טבע אדיר’ בשיחה עם מגזין קנאביס, אך מבהירים שהכל בהתאם לתקן ועל פי ההנחיות. הם כופרים בתוצאות הבדיקות שפורסמו על חריגות בריסוס הקנאביס – שנעשו לדבריהם באופן לא מקצועי ולא הוגן – ומאמינים שהעתירה בעניין זה תידחה. “אלו טענות של פעיל לגליזציה ואנחנו לא בעסקי הסטלנות,” הם אומרים. ראיון.

פרשת חומרי ההדברה, העובש ופערי ה-THC בקנאביס הרפואי בישראל, כפי שפורסמו במסגרת עתירה לבג”ץ בדרישה להחזיר לחולה את רשיון הגידול הביתי שלו, לא שוכחת. רבים מהמטופלים, שנבהלו למשמע הממצאים המזהירים מפני תופעות לוואי חמורות ואף מפני מוות משימוש בקנאביס הרפואי, לא מסתפקים בהודעות לתקשורת שפרסמו החברות ומצפים לתשובות ברורות.

אז בזמן שמשרד הבריאות ממשיך להתעלם מהדיווחים, לא נוקט בכל אמצעי בדיקה ואפילו לא מפרסם הבהרה כלשהי לציבור החולים, שוחחנו עם בכירי שתיים משלוש החברות שנבדקו: אהרון לוצקי מנכ”ל ‘תיקון עולם’ אצלה נמצאו שאריות חומרי הדברה, וגרי קולין ואילון בדיל מנהלי חברת ‘טבע אדיר’ אצלה לא נמצאו שרידים כאלו בבדיקה. רצינו להבין מהם מה פשר ממצאי הבדיקה, מדוע וכיצד משתמשים בחומרי הדברה בישראל ואיך לדעתם תסתיים הפרשה.

“מדבירים – אבל לפי התקן”

במהלך השיחות לא הכחישו נציגי החברות שימוש בחומרי הדברה שאינם אורגניים. “אנחנו היינו בעבר היחידים עם תקן אורגני אמיתי (תקן חברת ‘סקאל’) אבל נאלצנו לבטלו בגלל נזקים שנגרמו ממזיקים בחווה,” אומר בדיל, מרכז המשק של קיבוץ ‘אליפז’ שאחראי על חוות ‘טבע אדיר’. “כאשר משתמשים בחומרי הדברה המטרה היא לוודא ששרידים שלהם לא מגיעים לפרחים עצמם ובמקרה שלנו גם הבדיקות שפורסמו מוכיחות שלא נמצאו אצלנו שרידים כאלו”.

אילון בדיל וגרי קולין - בעלי 'טבע אדיר'
אילון בדיל וגרי קולין – מנהלי ‘טבע אדיר’

ב’תיקון עולם’, חברת הקנאביס הגדולה בישראל ושם נרדף לקנאביס רפואי בעולם כולו, אמנם כן נמצאו לכאורה שרידי חומרי הדברה – ומנכ”ל החברה לוצקי גם מודה שהם משתמשים בחומרים כאלו – אך הם עומדים על כך שהבדיקות שפורסמו לא נעשו באופן הנכון ושוללים לחלוטין את ממצאיהן. “אנו עורכים בדיקות באופן קבוע כולל במעבדות חיצוניות בלתי תלויות,” הוא אומר. “הערכים שנמצאים בתוצרתנו הם בכמויות קטנות ממה שמתיר התקן.”

“אנחנו מנסים להיות הכי אורגניים שאפשר אבל כן ישנו שימוש בחומרי הדברה, בעיקר בשלב הצימוח ולפני שמתפתחים הפרחים,” מודים ב’טבע אדיר’, אך מרגיעים: “מדובר בחומרים מאושרים ומפוקחים והם מתנדפים עד שמגיע שלב ההפרחה”. גם ב’תיקון עולם’ מבקשים להרגיע ומציינים כי הכל מתנדף עד התוצר הסופי: “אנחנו כחברה אחראית משתמשים באופן זהיר ומדוד בחומרים מותרים המתפרקים בהדרגה כך שכאשר התוצרת מגיעה ללקוח אין בהם סכנה.”

מגדלים בשבילכם באהבה!

Posted by ‎טבע אדיר – קנאביס רפואי בגידול טבעי‎ on Friday, October 30, 2015

“הכי אורגניים שאפשר” | הפרחים של ‘טבע אדיר’

אז אם החומרים אמורים להתנדף, כיצד הם נמצאו לכאורה בבדיקות שנערכו על הקנאביס של ‘תיקון עולם’? למנכ”ל לוצקי יש הסבר. “הבדיקות שנערכו הן לפי רמה אפס,” הוא אומר ומסביר שבמקרה כזה כל חריגה ולו המינימלית ביותר תיחשב בתוצאות כ’שימוש אסור’. “האמת היא שהתקן כן מאפשר רמות מסויימות של חומרי הדברה ואנו עומדים בהן ללא ספק.”

“משרד הבריאות לא הגדיר”

אז מותר או אסור להדביר את הקנאביס הרפואי? פנינו כמובן לדוברות משרד הבריאות, כמו גם ישירות למנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט. שני הגורמים עמדו על סירובם להשיב לפניות מגזין קנאביס, סירוב שנמשך מזה קרוב לחצי שנה. כעת נראה שהסיבה לכך, לפחות לפי עדויותיהן של החברות, היא שהמשרד מעולם לא הגדיר מה מותר ומה אסור.

“משרד הבריאות מעולם לא אמר שאסור להשתמש בחומרי הדברה, אלא הנחה לפעול בהתאם להוראות הנוגעות להדברת מזון או תבלינים,” אומר לוצקי. “מכיוון שהקנאביס אינו גידול חקלאי מוכר לא הוצאה עבורו תווית של חומרים מותרים. אני מקווה שבתכנית ההסדרה החדשה יגדירו בדיוק מה מותר ומה אסור.”

אהרון לוצקי מנכ"ל 'תיקון עולם'
אהרון לוצקי מנכ”ל ‘תיקון עולם’

ב’טבע אדיר’ מסכימים: “משרד הבריאות מעולם לא הגדיר באילו חומרים מותר או אסור להשתמש ואין היום תווית ברורה לגידול קנאביס רפואי,” מסביר בדיל אך מבהיר: “אנחנו החברה היחידה שכל התוצרת שלה עוברת בדיקות מדגמיות של חברה חיצונית (“פנאקסיה”) כך שאנחנו בטוחים שאין שרידי חומרים. זה גם מה שהראתה הבדיקה שנערכה על ידי עורך הדין. כך או כך כל חומר הדברה בו נעשה שימוש קיבל קודם אישור מפורש ממשרד החקלאות.”

העובדה שהחברות מודות בשימוש בחומרי הדברה חושפת למעשה את הפער העיקרי בויכוח בין הצדדים: האם בכלל מותר להשתמש בחומרי הדברה בגידולי קנאביס רפואי – או לא. בעוד שמגיש העתירה עו”ד יניב פרץ טוען שחל איסור מוחלט להשתמש בכל חומר הדברה כל עוד אין “תווית” המגדירה מה מותר בדיוק – ב’תיקון עולם’ וב’טבע אדיר’ מתעקשים שלא כך הוא הדבר.

“אי אפשר בלי הדברה”

בית המשפט יידרש כמובן לסוגייה זו בהמשך, אבל עד אז תהינו: אם כן מותר להדביר, כיצד טוענת חברה אחרת (‘בטר’) שהיא אינה מדבירה, או שמדבירה רק ‘אורגני 100%’, שאלנו – והאם זה בכלל אפשרי לגדל קנאביס רפואי בשטחים פתוחים ללא ריסוסים?

“קשה לי להאמין שחברות קנאביס רפואי שמצהירות שהן אורגניות, באמת אורגניות,” אומר בדיל. “תקן ‘אורגני’ הוא עניין מאוד ברור ודורש המון תנאים שהם לא רק ענייני ריסוסים. מה שאני יכול להגיד בודאות זה שכיום אנחנו הכי קרובים לזה”. שותפו קולין אף הבטיח: “אנחנו כבר עובדים על גידולי קנאביס ‘אינדור’ (גידולי פנים) – זו הדרך הבטוחה לגידול ללא הדברה.”

סוף השבוע כבר כאן ומזג האוויר מושלם – צאו ותיהנו מהטבע שלנו, שבת שלום!

Posted by ‎תיקון עולם – קנאביס רפואי‎ on Friday, April 1, 2016

“לא אמרו שאסור להדביר” | חוות ‘תיקון עולם’

מנכ”ל ‘תיקון עולם’ מסכים גם הוא עם הקולגות מ’טבע אדיר’: “קשה מאוד להגיע לתוצרת איכותית ללא פטריות ועובשים בגידול קנאביס בחממות בישראל,” אמר לנו, אך סירב בתוקף לקבוע האם הצהרות החברות האחרות על גידול ‘אורגני’ הן שקריות. “איני רוצה להתייחס לאמירות של חברות אחרות,” התעקש.

גם את הטענה של עו”ד פרץ על כך שכאשר צורכים שרידי חומרי הדברה בעישון (בחימום) משתחררים חומרים רעילים, לוצקי דוחה בתוקף. “מדובר בתקן אמריקאי מקובל בו משתמשות גם חברות סיגריות – זה תקן לעישון – ואנחנו עומדים גם בתקנים אלו, אז הטענה שזה מתחמם ולכן מזיק יותר אינה נכונה,” הוא אומר ומדגיש שוב שבכל מקרה כל אותם חומרים מתנדפים עד שמגיעים ללקוח כתוצר סופי. “אין כל סכנה לבריאות החולים,” הוא חוזר.

“הבדיקות מופרזות”

“התוצאות שפורסמו על הימצאות חומרי הדברה הן לא הגיוניות ואת זה אני אומר למרות שאנחנו יצאנו בבדיקה נקיים לגמרי,” קובע גרי קולין מ’טבע אדיר’ וגם מביע כעס מסויים על מגיש העתירה עו”ד פרץ שלדבריו מנסה אולי לעשות הון פוליטי ולא באמת פועל “למען החולים” כפי שהוא מצהיר. “אם הוא דואג כל כך לחולים מדוע הוא לא פנה אלינו מיד עם היוודע התוצאות? אם זה היה כל כך חמור ויש כזו סכנה – למה לא צלצלת להגיד? למה לא אמרת כלום?”

שקית קנאביס רפואי - טבע אדיר
השקית החדשה של ‘טבע אדיר’: “אטומה לחלוטין בהתאם לדרישות”

ב’טבע אדיר’, כמו גם ב’תיקון עולם’, מסרבים להאמין לממצאים וכופרים גם באמינות הבדיקה. “אני לא בטוח אם בכלל צריך להתייחס לטענות האלה כי בדיקה אובייקטיבית לא היתה כאן,” אומר בדיל. “בשביל שבדיקה תהיה אמינה צריך להציג את כל פרוטוקול הבדיקה – וזה עדיין לא הוצג. כנ”ל לגבי עניין שאריות העובש – לא הציגו פרוטוקול בדיקה מסודר, לא הראו לנו שום שיטות בדיקה. לא מקובל להתנהל כך ובאמת שקשה להתייחס לתוצאות ברצינות.”

אך לצד הכעס בעניין חומרי ההדברה, דווקא נושא הפערים באחוזי ה-THC מצליח לעורר את זעמם אף יותר. “עורך הבדיקה הודה שהם בדקו את אחוזי הקנבינואידים בשקית הקנאביס כולה, כולל הענפים והעלים, אז בוודאי שיצאו תוצאות שכאלה,” אומר בדיל. “הסטיות נשמעות מופרזות ולא הגיוניות בכלל. הרי כל מחזור גידול עובר לפני חלוקה בדיקה במעבדות לבקרה על כמויות הקנבינואידים. אם היו אי פעם כאלו פערים בוודאי שהיינו יודעים עליהם”.

לטענה כי הבדיקה נערכה על כל תכולת השקית – כולל הענפים – מאחר וזה בדיוק מה שמקבל החולה (10 גרם קנאביס), הסבירו נציגי ‘טבע אדיר’ כי במקרים שישו עודף ענפים הם קיבלו אישור להוסיף עוד גרם או גרם וחצי כתוספת ‘פיצוי’. הסבר מסויים לפערים שנמצאו הם משייכים לאופן הבדיקה עצמו: “אם בדקו שקיות שהיו שקופות וכאלה ששכבו זמן רב ללא שימוש, הרי ברור שה-THC מתפרק ומשתנה, זה תהליך ביולוגי טבעי – אבל לא בפערים כאלה.”

בדיקות קנבינואידים קנאביס רפואי ישראל
פערים בנתוני הרכיבים הפעילים: “בדיקה לא מקצועית ולא הוגנת”

לגבי נושא שקיות האריזה שבבדיקה נמצא שאינן עומדות בתקן מאחר והן שקופות, מתעקשים ב’טבע אדיר’ כי גם כאן הבודק לא היה הוגן. “קודם כל הבדיקה נערכה שבועות בודדים לפני ששינינו את השקיות לאטומות ושנית יש לנו אישור כתוב ממשרד הבריאות על האריזה השקופה,” הם אומרים ומסבירים כי במשך שנים המטופלים דרשו שקיות שקופות כדי שיוכלו לראות מה הם מקבלים. מנכ”ל ‘תיקון עולם’ גם הוא מדגיש כי “זה מה שהלקוחות דרשו במשך שנים” ומתחייב כעת: “לאור ההערות יוחלפו השקיות לאטומות לחלוטין”.

“העותר – פעיל לגליזציה”

אמינות כוונותיו של עו”ד פרץ, המגיש את העתירה בשם ר’ המטופל אצל ‘טבע אדיר’ ודורש לקבל רשיון לגידול ביתי, גם הן כאמור מוטלות בספק מצד החברות. “ברור שמי שיזם את הפנייה הזו יש לו רקורד של פעיל לגליזציה וזה כנראה כל הסיפור מאחורי זה,” אומר מנכ”ל ‘תיקון עולם’. “כנראה הוא רוצה להוכיח טיעונים למען לגליזציה אבל לטעמי הוא עושה את זה על חשבון הקנאביס הרפואי בצורה לא רצינית. זה בטח לא משרת את האינטרס של החולים. אנחנו לא בתחום הסטלנות.”

יניב פרץ בערוץ 10
“כנראה פועל ללגליזציה” – עו”ד יניב פרץ, מגיש העתירה

גם מצד ‘טבע אדיר’ נשמעות טענות דומות: “אם הוא רוצה רשיון גידול ביתי, שיגיש בקשה על פי תכנית ההסדרה החדשה – בדיוק כמו כולם,” אומר בדיל. לשאלתנו ‘האם צריך להתיר גידול ביתי לחולים’ הוא משיב שלא. “אי אפשר לדעת אם המטופל יודע מה ואיך לגדל. זה לא חומר לסטלנים, צריך להבדיל בין קנאביס לקנאביס רפואי. בעולם האוטופי כולם יגדלו לעצמם, גם עגבניות, אבל אם אתה רוצה להתייחס לזה כתרופה אז אתה צריך לתת לזה התייחסות אחרת – בדיוק כמו שאי אפשר לתת לכל אחד לרקוח לעצמו תרופות בבית.”

ומה לדעתם יחליט בית המשפט? “אני מניח שעל סמך התקנות החדשות של משרד הבריאות בית המשפט יידחה את זה,” אומר לוצקי. גם קולין מ’טבע אדיר’ לא מאמין שהעתירה תתקבל: “החוות יראו שהם קיבלו ייעוץ והנחיות בכתב מהרשויות ופעלו על פי זה. כשבית המשפט יראה את זה הוא ידחה את העתירה על הסף. מה שכן, מדובר בקריאת התעוררות למשרד הבריאות.”

“העתירות מעכבות את הענף”

בימים אלו מתכוננים נציגי חברות הקנאביס להגיש מועמדות-מחדש על פי תכנית ההסדרה החדשה (“רפורמת ליצמן”) וב’טבע אדיר’ חושבים אמנם שהוצגו תנאים נוקשים למדי אך מעידים שלדעתם ההסדרה מעולה. “נשמח שעוד אנשים יקבלו רשיונות גידול ועיסוק בענף, שיהיו עוד הרבה קיבוצים שיגדלו. זו תעשיה שצריכה להיות גדולה. יש לנו צ’אנס להוביל את העולם ואנחנו מאבדים שנים על משחקים משפטיים ועיכובים חסרי טעם.”

הם גם מבינים את הדאגות של המטופלים מעליית מחירים בעקבות ההסדרה החדשה, אך מקווים שבעזרת הרחבת הענף יתאפשר לשמור על המחיר הקיים ואף להורידו. “המחיר אולי יעלה לצרכן אם זה יישאר כך, אבל אם יגדילו את השוק ויאשרו ייצוא ותעשיות לווין (קוסמטיקה וכיוצ”ב) ניתן יהיה לשמור על המחיר כפי שהוא היום ואף פחות מכך”.

לסיכום מבקשים בדיל וקולין להעביר מסר לחולים: “לא נמצאו אצלנו חומרי הדברה כך שאין מה לדאוג בעניין זה. השקית שלנו גם כן עומדת בכל התקנים. אנחנו מאוד חרדים למוצר שלנו וכל המטופלים של טבע אדיר יודעים שמשלב מאוד מוקדם הוצאנו את הביקורת למעבדה חיצונית – ואנחנו היחידים שעושים זאת. בודקים אותנו ללא נוכחותנו וזו הבטחה לכך שמדובר במוצר איכותי. אין מה לפחד מבדיקות וביקורת, זה כלי חשוב ואנחנו יוזמים זאת בעצמנו.”

לוצקי ביקש למסור לסיכום ש”אנחנו עוסקים בתחום שנים ארוכות, מפתחים זנים מיוחדים, מטפלים באלפי חולים ובילדים אפילפטיים. אנו עושים הכל לטובת החולים ורוב התגובות שאנו מקבלים בסקרים תקופתיים מעידים על שביעות רצון גבוהה בסביבות 90%. הפרחים שלנו מצטיינים ביופיים ואיכותם ויעידו על כך אלפי לקוחותינו ומכתבי התודה שאנו מקבלים מהם.”

כעת כל שנותר הוא להמתין ולראות כיצד יתמודד בית המשפט אם שאלת ההדברה ובדיקות המעבדה. גם התייחסות כלשהי מצד משרדי הבריאות והחקלאות מתבקשת אך עד כה הם שומרים על שקט מוחלט.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר