החקלאיות שרוצות לגדל קנאביס בערבה: “נפריח את השממה”

פרסום ראשון: בשקט החל משרד הבריאות בחלוקת רשיונות חדשים להקמת חוות גידול קנאביס בישראל. מאות בקשות כבר נשלחו והראשונות שזכו הן שתי חקלאיות מהערבה, שסובלות ממשבר החקלאות, ומאמינות שהקנאביס יעזור להציל את הענף. “נגשים את חזון בן גוריון ונפריח את הערבה,” הן מבטיחות.

בעוד שרק בשבוע הבא תתכנס הממשלה לדון באישור של ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, שבלעדיו יש אומרים לא תהיה היתכנות כלכלית להצטרפות חברות נוספות לענף הקנאביס הרפואי, מאות חברות כבר הגישו בקשה לרשיונות בהתאם לפרוטוקול החדש שפורסם לפני כחודשיים.

החלה חלוקת הרשיונות

במהלך השנה הקרובה יצטרפו לפחות כמה עשרות מהן אל 8 חברות הגידול הקיימות, בחלוקה-מחדש לחוליות בשרשרת הייצור של “רפורמת ליצמן” (משתלה, חווה, מפעל, הפצה, בתי מרקחת).

כעת אנו חושפים לראשונה שמשרד הבריאות, די בשקט, החל כבר במתן רשיונות עסק להקמת חוות גידול ולמחקר.

מנתונים שהגיעו אלינו יש כבר כ-5-8 חברות שקיבלו את הרשיון המיוחל, כולל קיבוץ אחד במרכז הארץ וחברת קנאביס רפואי קיימת אחת, ולא כולל שמועות על חברות תוספי מזון ורשתות בתי מרקחת ישראליות גדולות ומוכרות, כמו גם חברות קנאביס רפואי מחו”ל – שנמצאות בדרכן לקבלת הרשיון גם כן.

לאחרונה פורסם כי אחוז הנשים בתעשיית הקנאביס החוקית בארה”ב הוא הגבוה ביותר מכל ענפי התעשייה במדינה. גם בישראל ישנה אמנם כבר היום נוכחות יפה של נשים בענף הירוק, אך כעת הדבר מקבל משנה תוקף כששתי חקלאיות צעירות מהערבה הן הראשונות שמקבלות ממשרד הבריאות רשיון להקמת חוות קנאביס משלהן.

“נגשים את חזון בן גוריון”

השתיים, נועה בראל (35) ודנה מלצר (42) תושבות מושב חצבה, גידלו כמו חקלאים רבים אחרים פלפלים ושאר ירקות במשך שנים. אך משבר החקלאות הקשה בישראל גרם גם להן לחפש תחום חדש להתמקד בו והן מקוות ומעריכות שהקנאביס יכול להציל לא רק את הערבה אלא גם אולי אפילו את כל ענף החקלאות הישראלי.

נועה בראל
נועה בראל: “קנאביס יעזור למשבר החקלאות בישראל”

“אם יאשרו ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל נוכל להגשים את חזון בן גוריון, להפריח את הערבה ואולי גם לעזור להציל ענף החקלאות הקורס,” אומרת בראל ושמחה לשמוע מאיתנו שהחברה שלהן היא הראשונה בענף הקנאביס הישראלי שנמצאת בידי הנהלה 100% נשית. “קנאביס זה תחום מאוד נשי לדעתי וכך גם תחום הריפוי.”

אמנם חווה עוד אין וגם השם הסופי לחברה עוד נמצא בדיונים ופתוח להצעות, אבל השתיים מסתכלות קדימה ומבטיחות שתוך פחות משנה כבר יפרחו בערבה צמחי הקנאביס הראשונים. “הם גם יהיו אורגניים,” הבטיחה בראל כששאלנו אם שמעה על פרשת חומרי ההדברה בקנאביס הרפואי.

“יותר מאגרונומיה גידול קנאביס זו טכנולוגיה, תורה שלמה,” היא אומרת בתשובה לשאלת הותק והנסיון שחסרים למי שרק נכנס לתחום. “יש לנו נסיון של שנים בחקלאות ומומחי קנאביס מישראל ומספרד שמלווים אותנו ויתרמו מנסיונם,” הרגיעה.

“הפתרון למשבר החקלאות”

אך החזון האמיתי שלהן גדול אף יותר: “אנחנו לא רוצות רק חוות קנאביס אחת, אנחנו מקוות שכל הערבה תהיה נפה אחת גדולה של גידולי קנאביס ישראלי,” הן אומרות. “יש באזור הזה אנשים מקצוענים ברמה עולמית, עם מוסר עבודה מדהים ומוטיבציה בלתי נגמרת. היתרון שלנו זה שאנחנו קהילה, אנחנו מפרים אחד את השני עם מידע ונסיון. זה יכול להיות פתרון למשבר החקלאות בישראל והכל תלוי רק באישור הייצוא.”

בניגוד לשמונה החברות הקיימות שממשיכות כרגע כרגיל בהתאם להארכת רשיון עד סוף 2017 – עד אז יצטרכו להתאים את המתקנים הקיימים לתנאים החדשים – דנה ונועה, כמו שאר “החדשים”, יצטרכו כעת לשנס מתניים ולהתחיל בהקמת החוות מאפס. עד שהמתקן יהיה מוכן, כך הן מקוות, משרד הבריאות כבר יאשר מכירות קנאביס בבתי מרקחת, מה שיאפשר לכל מטופל לבחור איזה זנים לרכוש ללא התלות הנוכחית בקבלת אספקה מחברה אחת באופן קבוע.

דנה מלצר
דנה מלצר: “נפריח את הערבה”

“הבטיחו שוק פתוח ואנחנו מקוות שזה יקרה בהקדם,” הן אומרות ובטוחות שתוצרת איכותית תביא אליהם את אלפי המטופלים הנדרשים כדי לממן פעילות מסוג זה. בינתיים הן הגישו בקשות רשיון גם לשאר החוליות בשרשרת ומתכוונות להפעיל גם מפעל למוצרי קנאביס ושרשרת הפצה משלהן.

התהליך הביורוקרטי בדרך לבתי המרקחת מתקדם כאמור בעצלתיים, זאת בעיקר בגלל המשרד לבטחון פנים והמשטרה – היחידים שמתנגדים לייצוא – שלצד החשש שלהם מאותה “זליגה” גם מתעקשים שהממשלה תממן תקנים חדשים ומשכורות לפקחים מטעמם שיוסמכו לחתום על הרשיונות. ללא אישור המשטרה, משרד הבריאות לא יכול לנפק רשיונות גידול ועד שלא יהיה כח האדם המתאים העניין יתקדם לאט.

בתחילת השנה התראיינו השתיים לכתבת “מבט” וכעת הן סוגרות המעגל, צפו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר