מאחורי הקלעים של 'טלגראס' – קניון הקנאביס החדש של ישראל

המשטרה חסרת אונים מול התרחבות המסחר הבלתי חוקי בקנאביס בישראל ואלפים ממשיכים להצטרף לשוק הרכישות המקוון 'טלגראס'. כתב חדשות 10 אריק וייס יצא לשטח לבחון את התופעה החדשה, הצטרף לסוחרים בפעילות, ביקר בחדר גידול קנאביס מקומי וראיין פעילים בתחום. 'קניון הקנאביס' החדש של ישראל.

https://www.youtube.com/watch?v=x5gjuVAtVqU

פרוייקט 'טלגראס' שנוסד לפני חודשים בודדים בלבד ומאפשר רכישת קנאביס בכמה לחיצות כפתור ובאופן מאובטח למדי יחסית לבעבר, ממשיך להתרחב, כשהמשטרה מצדה נראית חסרת אונים.

בעזרת מנגנוני אבטחה של אפליקציית המסרים 'טלגרם', הפועלת בדומה ל'וואטסאפ' אך מאפשרת הרשמה אנונימית והשמדה אוטומטית של הודעות, התפתחה רשת מסועפת ביותר של קבוצות מסחר ודיונים בהן חברים נכון להיום אלפי ישראלים.

הסוחרים, עמם שוחחנו לאחרונה – אלו שלוקחים את מירב הסיכון בתהליך – מאמתים באופן קפדני את הלקוחות שלהם בעזרת פרופילים בפייסבוק ותמונות סלפי. את החלפת הסחורה הם מבצעים בדרך כלל מבלי לחשוף את עצמם וכך נמנעים ממעצרים.

הלקוחות מצדם, שמסתכנים הרבה פחות מהסוחרים ולכל היותר בעבירה פעוטה של החזקת קנאביס לשימוש עצמי, יכולים להתרשם באפליקציה מתמונות של התוצרת המוצעת להם ואף מביקורות של לקוחות קודמים המאשרים כי מדובר במוכר אמין והוגן.

למרות התרחבות השימוש בטלגראס מחירי הקנאביס בשוק הבלתי חוקי בישראל לא ירדו ועדיין עומדים על 90 עד 100 ש"ח ומעלה לפחות.

אריק וייס, חדשות 10, הגיש הערב (מוצ"ש) ב'המגזין עם אושרת קוטלר' את כתבתו החדשה שנכנסת לראשונה אל מאחורי הקלעים של הפרוייקט החתרני. וייס יוצא לסיבוב מכירות עם סוחר טלגראס אמיתי ומבקר בחדר גידול קנאביס מקומי המשרת בין השאר את חברי הפרויקט.

לצד הסוחרים והמגדל הביתי מרואיינים בכתבה גם עמוס סילבר, מייסד פרוייקט 'טלגראס' ופעיל לגליזציה ותיק החי בשנים האחרונות בארה"ב לאחר שהשתחרר ממעצר בישראל בגין מכירת כמה גרמים בודדים של קנאביס לשוטר סמוי.

"יורם", סוחר הקנאביס בכתבה, מספר כי הוא סוחר מזה חודש בערך: "העבודה, ברוך השם, טובה. במדינה כמו שלנו, ילד בן 20 בצבא לא יכול לחיות מ-4,000 ש"ח בחודש," הוא אומר ומעיד כי הוא מגלגל אלפי שקלים בערב ולא מפחד מהמשטרה.

"יש תפריט, יש דירוג של הסוחרים לפי איכות ושירות," מספר ש', צרכן קנאביס המתראיין בכתבה. "כשיש מקרים של סוחרים שעושים בעיות, או עקיצות, מעיפים אותם מהקבוצה. זה עולם שלם וכל כך כיף."

בכתבה מספר עמוס על סיפורו האישי ומעיד כי היום הוא חי מכמה אלפי דולרים שהועברו אליו מהסוחרים הפעילים בתחום ומתאר את גודל השוק החדש: "מליונים ביום," לדבריו. "אני תומך בילדים שמשתמשים בקנאביס בגיל 15, גם אני התחלתי בגיל 15," הוא מוסיף, "המדינה הרי מחלקת סמים לילדים כמו ריטלין וקונצרטה."

"אכן קיבלתי מסרים שכדאי שארגע, אבל אני לא מפחד מהמשטרה, אם הם רוצים שיבואו, אני לא מפחד. הנושא הזה התקדם כל כך שגם הפולטיקאים קרובים לשינוי החקיקה."

ג', המגדל 20 עציצים בביתו, מספר על ענף חדש בתחום: מקים חדרי גידול, או אדריכל גינות ביתי. "התקנתי בחודש האחרון 10 חדרים," הוא מספר ומציג לראווה את העציצים בביתו.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט