אפריקה נכנסת לעסקי הקנאביס: מדינת לסוטו בראש

'ורב דיינמיקס' היא חברת הקנאביס הראשונה באפריקה שזוכה לקבל רשיון גידול קנאביס רפואי, זאת במסגרת רפורמה שלמה שתיכנס בשבועות הקרובים לתוקפה בדרום אפריקה. החברה תגדל את הקנאביס במדינת 'לסוטו', השוכנת כולה בתוך דרא"פ.

שר הבריאות של מדינת 'לסוטו' – מדינה השוכנת כל כולה בתוך גבולות מדינת דרום אפריקה – ניפק לראשונה רשיון גידול קנאביס רפואי חוקי לחברת 'ורב דיינמיקס' (Verve Dynamics).

רשיון זה שניתן לחברה הפרטית הוא למעשה רשיון גידול הקנאביס החוקי הראשון ביבשת אפריקה כולה והוא יאפשר לחברה לגדל מריחואנה לצורך אספקה לחולים שיחזיקו ברשיון מתאים וכן למחקר מדעי.

לסוטו היא אחת משלוש המדינות היחידות בכל העולם השוכנות כל כולן בתוך מדינות אחרות, יחד עם מדינת סן מרינו השוכנת כולה בתוך איטליה והותיקן הנחשב גם כן למדינה עצמאית ושוכן בתוך העיר רומא, גם היא באיטליה.

קנאביס בלסוטו הוא לא דבר יוצא דופן בכלל והמדינה נחשבת לאחד מאזורי גידול הקנאביס הבלתי חוקיים הגדולים ביותר באפריקה כולה. בזכות הגיאוגרפיה ההררית שלה, החקלאים המנוסים והממשלה הסובלנית, מוערך כי כ-70% מהקנאביס באפריקה מקורו במדינה המיוחדת.

לפי דו"ח של האו"ם משנת 2007 מוערך כי 38.2 מיליון מתושבי אפריקה בגילאי 15 עד 64 צורכים קנאביס מדי שנה לפחות – והמספרים רק הלכו וגדלו מאז. ניגריה ממוקמת במקום השלישי ברשימה זו באפריקה עם 14.3 אחוז.

"הגישה לקנאביס רפואי ביבשת אפריקה עשתה צעד משמעותי היום ו'ורב דיינמיקס' זכתה בכבוד להיות החברה הראשונה באפריקה המקבלת רשיון רגולטורי להתחיל בגידול קנאביס וייצור מוצרי קנאביס באופן מסחרי," הודיע ריצ'רד דייויס, מנכ"ל החברה.

"החלטת הממשלה לקחת צעד היסטורי קדימה משמעותה שלמדינת לסוטו יהיה חלק חשוב ונכבד בהתפתחות תעשייה זו, גם במישור המקומי וגם ברמה הבינלאומית, כמו גם לבסס את עצמה כחלוצה בתחום זה ביבשת אפריקה."

רשיון ראשון וייחודי זה שניתן ל'ורב' הוא הסנונית הראשונה של רפורמת הקנאביס הרפואי במדינת דרום אפריקה, שתיכנס לתוקפה במהלך השבועות הקרובים, לאחר אישור של 'הועדה לבקרה על תרופות' (MCC) ואישור הממשלה.

"הועדה תתכנס בשבועות הקרובים לאשר [את הרפורמה] וברגע שהיא תאושר ניתן יהיה להתחיל בטיפול בציבור," אמר גריפית' מולוואה (Griffiths Molewa), ראש הועדה.

כמו בישראל גם ברפורמת הקנאביס הרפואי של דרום אפריקה יוכלו לקבל חברות את רשיונות גידול הקנאביס הרפואי רק לאחר קבלת תעודות 'גידול חקלאי נאות' (GAP), שיינתנו לאחר בדיקות היגיינה, אבטחה וכד'.

נכון להיום צפויים לקבל קנאביס רפואי חולים בדרום אפריקה הסובלים מכאב כרוני, טרשת נפוצה, סרטן, איידס (HIV) וכנראה גם אפילפסיה.

בחודש אפריל השנה אישרה כזכור מדינת דרום אפריקה גידול ושימוש חוקי בקנאביס למטרות פנאי, זאת לאחר החלטת בית המשפט העליון. יחד עם זאת המסחר, המכירה והשימוש בציבור עדיין אינו חוקי ואסור.

בתחילת השבוע אישרו גם במדינת סרי לנקה, הסמוכה להודו, גידול וייצוא קנאביס רפואי לראשונה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט