“למות מצחוק” – קנאביס לא יהרוג אותך, צחוק אולי כן…

מעולם בהיסטוריה האנושית לא נרשם אפילו מקרה מוות אחד שנגרם כתוצאה משימוש בקנאביס אך נרשמו 9 מקרי מוות כתוצאה מתופעת הלוואי של קנאביס: צחוק.

הרעילות של הקנבינואידים, החומרים הפעילים בקנאביס, נמוכה מאוד (נמוכה עשרות מונים משל קפאין, לדוגמה), משום שבחלקים במוח השולטים בפעולות חיוניות של הגוף, כמו נשימה ודופק, יש פחות קולטני קנבינואידים, כך שהם נשארים אדישים יחסית (ועל כן מתפקדים בצורה נורמלית) אפילו למנות גדולות. בנוסף, כדי להתקרב לעשירית מרף הרעילות, אדם יצטרך לעשן קילוגרמים ספורים של מסה אורגנית בתוך מספר שעות, בזמן שרף ההרדמות ממנה גדולה נמוך אף יותר. מסיבה זו לא תועד מעולם מקרה מוות כתוצאה ישירה של מנת-יתר של קנאביס.

קנאביס בטוח יותר מבוטנים
קנאביס בטוח יותר מבוטנים

2.5 מיליון איש מתים בכל שנה עקב צריכת אלכוהול, יותר מ-3.5 מיליון מתים עקב צריכת סיגריות ובארה”ב לבדה מתים בכל שנה כ-30 איש בממוצע עקב צריכת בוטנים. מעולם בהיסטוריה האנושית לא נרשם אפילו מקרה מוות אחד שנגרם כתוצאה משימוש בקנאביס אך נרשמו 9 מקרי מוות כתוצאה מתופעת הלוואי של קנאביס: צחוק.

כן, מסתבר שאפשר למות מצחוק…

מוות מרוב צחוק הוא שם אפשרי למוות נדיר הנגרם מדום לב או מחנק, הבאים בעקבות התקף של צחוק ממושך ובלתי נשלט. השם באנגלית, fatal hilarity, תועד לראשונה בכתובים ב-1596, ופירושו המילולי הוא “צחוק קטלני”.

על פי כמה מסורות כתובות, חוזה-העתידות היווני המיתולוגי קלכס מת מצחוק ביום שנועד, על פי הנבואה, להיות יום מותו; הוא נתקף בצחוק ומת כאשר אותו יום הגיע והוא חשב שהנבואה לא מתגשמת.

גם זה בטח יעניין אותך

במאה השלישית לפני הספירה מת הפילוסוף היווני כריסיפוס מסולי מרוב צחוק, לאחר שהשקה את חמורו ביין וצפה בו כשניסה לאכול תאנים.

מרטין הראשון, מלך אראגון, מת משילוב קטלני של קשיי עיכול וצחוק בלתי נשלט.

על פי המסופר, נאנדה באיין, מלך בורמה, מת מצחוק ב-1599 לאחר ששמע מפי סוחר איטלקי כי ונציה היא מדינה חופשית שאין לה מלך.

תומאס ארקארט, אציל סקוטי ואיש-אשכולות שהיה הראשון שתרגם לאנגלית את ראבלה, מת מצחוק בשנת 1660, על פי המסופר, מששמע כי צ’ארלס השני עלה לכס המלכות.

מר בין - Mr Bean

ב-1782 דווח על אישה בשם פיצהרברט, שסבלה מהתקף צחוק בעת שצפתה בהצגה “אופרת הקבצנים” של ג’ון גיי. כשהופיע השחקן צ’ארלס באניסטר על הבמה בתפקיד פיצ’ם, היא פרצה בצחוק בלתי נשלט ורם כל-כך עד שנאלצו לגרשה מהתיאטרון. היא צחקה ללא הפסק כל אותו הלילה והיום שלמחרת, ומתה לבסוף בבוקר היום הבא.

ב-24 במרץ 1975 מת מצחוק אלכס מיצ’ל, בנאי בן חמישים מאנגליה, כשצפה בפרק של סדרת הטלוויזיה The Goodies, שנראה בה סקוטי לבוש חצאית הנלחם בנקניק דם מרושע באמצעות חמת-החלילים שלו. לאחר עשרים וחמש דקות רצופות של צחוק, מיצ’ל גלש מטה על הספה ומת מדום לב. אלמנתו שלחה מאוחר יותר מכתב לצוות התוכנית והודתה להם על שהנעימו כל-כך את רגעיו האחרונים של בעלה.

ב-1989 מת רופא-אוזניים דני, אולה בנצן, בעת שצפה בסרט “דג ושמו ונדה”. על פי ההערכה הדופק שלו הגיע ל-250-500 פעימות בדקה לפני שהכריע אותו דום הלב.

ב-2003 מת מוכר גלידה תאילנדי בן 52 לאחר שצחק מתוך שינה. אשתו ניסתה להעיר אותו, אך לא הצליחה, וכעבור שתי דקות של צחוק רצוף הוא הפסיק לנשום; סיבת המוות הייתה כנראה דום לב או חנק.

לפניכם שעון המציג את מספר מקרי המוות בכל שנייה, יום, שבוע, חודש ושנה. ניתן גם לצפות בנתונים מעניינים נוספים כגון הצטברות החוב הכספי בעולם, כמה מזון נצרך בכל רגע ועוד. נסו בעצמכם:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר