ליצמן מתכנן ואלוקים צוחק

הפתגם המפורסם מיידיש מתאר די במדויק את מה שקורה לשר הבריאות יעקב ליצמן בשנים האחרונות. הרב מכריז מדי שנה על החלטה גרנדיוזית או רפורמה מהפכנית, שנה חולפת ועוד אחת, ודבר לא קורה. רק אלוקים צוחק. אנחנו בוכים. דעה.

מאת: דנה בר-און

יותר משנתיים חלפו כבר מאז הכריז שר הבריאות יעקב ליצמן על 'רפורמת הקנאביס הרפואי' שהוא מתכנן. "בתוך שנה קנאביס ימכר בבית המרקחת," הודיע השר חגיגית. התקשורת געשה, וכבודו דילג ממסך למסך והצהיר ש"לא ייתכן שאנשים שצריכים את זה, לא יקבלו את זה בכבוד".

תמהני אם כשאמר זאת היה מודע השר לעובדה שאלפי חולים הנזקקים לטיפול בקנאביס רפואי בשל מחלות שונות ומגוונות, מסרטן ועד ניוון שרירים, נאלצים לגשת לבית החולים הפסיכיאטרי 'אברבנאל' לשם קבלת התרופה שלהם. תמהני אם ידע השר שרק עד לא מזמן בכניסה לבניין חלוקת הקנאביס במרכז לבריאות הנפש מתנוסס, ולא בקטע אירוני, השלט: "מרכז לגמילה מסמים".

אם היה או עדיין מודע, קשה להבין מדוע חלוקת תרופה לחולים כרוניים קשים שאינם לוקים בנפשם עודנה מתבצעת במרכז פסיכיאטרי. קשה להבין גם מדוע התוכנית לרפורמה, אותה טרח לפרסם מעל כל במה, עדיין לא התממשה.

מה שכן אפשר להבין היא תחושת הדה-ז'ה-וו שחשו מטופלים רבים בינואר 2016, כששוב פרץ השר בחגיגות תקשורתיות, שוב בגין אותן כותרות ושוב עם אותה ההבטחה בדיוק: להגיש תוכנית לרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי להמלצת הממשלה. הוא לא הבטיח את זה כבר חצי שנה קודם? מה הוא עשה בינתיים? חצי שנה נוספת חלפה אגב, עד שבאמת הוגשה הרפורמה לאישור הממשלה.

ככלל, נדמה כי סיגל לעצמו כבוד השר מנהג מוזר, לפרסם ולמחזר בכל ערוצי התקשורת בכל כמה חודשים הבטחה חדשה-ישנה, לחזור ולהצהיר הצהרות אותן כבר נתן בראש חוצות מספר חודשים קודם – וטרם קיים, זאת כנראה מתוך תקווה ש"המסטולים האלה" לא יזכרו.

כך, למשל, גרף בינואר ליצמן כותרות, כשפרסם השר את "תוכניתו החדשה" לפיה תוך מספר חודשים רופאים יוסמכו לתת רישיון לקנאביס רפואי. זוכרים? תוכנית ממש חדשה מהאריזה. במקרה זו אותה אריזה שהונחה בדיוק באותו מקום בחודש יולי 2015, אז סיפק הצהרה דומה.

אותה ה"תוכנית" עמדה בעינה גם בחודש מרץ של אותה שנה, כשדיווחו ראשי היחידה לקנאביס רפואי במרד הבריאות (יק"ר) על פתיחת קורס הסמכה לרופאים לאותם רופאים. ושוב הכותרות הדהדו, רק כי השר "הבטיח ותיכנן". את הקרדיט הוא כבר קיבל, אל תדאגו. את הרופאים אבל, עדיין לא הסמיכו. לא באמת.

אמנם אותן הכותרות הדהדו שוב גם באוגוסט השנה (2017), כשבכל מהדורות החדשות דווח על טקס ההסמכה לרופאים במעמד השר, אך אף לא כתב אחד שם לב ששוב כבוד הרב-שר רק 'הבטיח', ששוב הוא רק 'תיכנן'. הן ההבטחה והן התכנון נשמעו כבר פעמים רבות בעבר, וכמו בעבר – גם כעת דבר לא באמת קרה הלכה למעשה. טקס מפואר היה גם היה, וגם התעודות כבר חולקו. מערכת ממוחשבת מתפקדת, רופאים שיודעים להפעילה וציוד נדרש לתפעולה? זה עדיין לא.

התנהלות זהה אפשר למצוא גם בעניין בעיית הזמנים הארוכים איתם נאלצים חולים ומטופלים להתמודד בהמתנה למענה במוקד הטלפוני של היק"ר: באפריל 2017 שיחרר כבוד השר הצהרה בומסבטית לפיה "הוריתי להוסיף כח אדם, וזמני ההמתנה ביק"ר יקוצרו ל-15 יום לאלתר".

כעבור 3 חודשים הוצגה אותה התוכנית ע"י סמנכ"ל המשרד שלו, בדיון בועדה לענייני ביקורת המדינה. רק מה, היא לא בוצעה הלכה למעשה לא באפריל, לא ביולי וגם לא היום. כמות המוקדניות בעת ההיא היתה 10. כמות המוקדניות כעת היא, נחשו, כן, עדיין 10. זה לא הפריע לשר לקבל את הקרדיט והכותרות בעיתונים. רק כי הוא "הבטיח ותיכנן".

השבוע נכונה לנו עוד כותרת נוצצת, בפעם המי יודע כמה. הפעם כבוד השר מבטיח להוציא את ה-CBD מפקודת הסמים. מבטיח. אך עוד לא מקיים. את הכותרות הוא קיבל שוב, אבל מסתבר שבעוד שבלהבטיח יש לו רקורד מזהיר, בלקיים… איך אמר הכתב אביב לביא, "הוא פחות מוצלח".

כי כשרק מתכננים, כשרק מדברים ומתכוונים, אומרים שההוא שם במרומים צוחק. זה פתגם ידוע ביידיש. הוא אמור להכיר אותו.

הכותבת, דנה בר-און, היא מנכ"ל העמותה לקנאביס רפואי ומטופלת קנאביס רפואי מזה עשור.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט