לא, מריחואנה לא גורמת לפגיעה באיי.קיו

אלכוהול, ולא קנאביס, הוא הגורם לירידה ב-IQ בקרב ילדים ובני נוער – כך על פי מחקר חדש שנערך בקרב למעלה מ-2,500 ילדים. “מדובר בהודעה בריאותית חשובה,” קובעים החוקרים. “ההתמקדות בנזקי הקנאביס מסיתה את הפוקוס מחומרים חוקיים מסוכנים לא פחות”

לפני כשנתיים פורסם מחקר שקבע כי שימוש בקנאביס בקרב צעירים ובני נוער גורם לירידה ברמות ה-IQ. המחקר עורר הדים, ולמרות שהופרך בבסיסו, ריקושטים שלו עוד נשמעים רבות מצד גורמים שונים המתנגדים לכל הקלה על צרכני הקנאביס.

כעת, מחקר חדש שנערך ב-‘University College’ שבלונדון, מצא כי לצריכת קנאביס אין כל השפעה על IQ בקרב ילדים – וכי דווקא האלכוהול הוא הגורם היחיד לתופעה שכזו.

המחקר, שנערך בקרב 2,612 ילדים, בחן את נתוני ה-IQ של הנבדקים כאשר היו בני ובנות 8 – ושוב כאשר הגיעו לגיל 15 – ובו נלקחו בחשבון פקטורים נוספים כגון שימוש באלכוהול, עישון סיגריות, רקע משפחתי, היסטוריה התנהגותית, חינוך מוקדם ועוד.

קלייר מוקריס
ד”ר קלייר מוקריס, מנהלת המחקר

על פי ממצאי המחקר, “לא נמצא כל קשר שהוא בין שימוש בקנאביס לבין פגיעה ב-IQ בגיל 15”. עם זאת, החוקרים כן מצאו כי “אלכוהול קשור באופן ברור לירידה ב-IQ”. מלבד אלכוהול, קבעו החוקרים, “לא נמצא כל גורם אחר המוביל לירידה ב-IQ”.

“הודעה בריאותית חשובה”

“תוצאות המחקר שערכנו מראות שכאשר נלקחים בחשבון גורמים סביבתיים נוספים, קנאביס הוא אינו גורם ברור לפגיעה ביכולות קוגנטיביות,” אמרה ד”ר קלייר מוקריז (Claire Mokrysz), מנהלת המחקר. “זה עשוי להסביר את ממצאי המחקרים הקודמים שקבעו כי צרכני קנאביס הם בעלי יכולות קוגנטיביות נמוכות יותר – ממצאים שנבעו כפי הנראה מרקע משפחתי וסביבתי, היסטוריה התנהגותית וסגנון חיים, יותר מאשר מהשימוש עצמו בקנאביס.”

“מדובר בהודעה בריאותית חשובה לציבור,” הדגישה ד”ר מוקריז, “האמונה שקנאביס הוא גורם נזק משמעותי מובילה לכך שהפוקוס מוסת מהתנהגויות אחרת בעלות פוטנציאל נזק לא פחות. השימוש בקנאביס בקרב צעירים בא במרבית המקרים בצמוד לשימוש בסמים אחרים כמו אלכוהול וסיגריות, כמו גם התנהגויות מסוכנות אחרות.”

מבקר המחקר, גיא גודווין, מאוניברסיטת אוקספורד מסכים: “הפוקוס על הנזקים הקיימים לכאורה משימוש בקנאביס מסתירים את העובדה שהשימוש בו בא בדרך כלל בצמוד לשימוש בסמים חופשיים ונגישים אף יותר. זה עשוי להיות חשוב הרבה יותר מההתמקדות בשימוש בקנאביס עצמו.”

ממצאי מחקר זה הינם חשובים ביותר שכן לאחרונה נאחזים המתנגדים ללגליזציה בטיעון כאילו קנאביס גורם לפגיעה ב-IQ אצל ילדים ובני נוער, כסיבה טובה מספיק להמשיך ולרדוף את צרכני הקנאביס הבוגרים ולהטיל עונשים פליליים על אלו המפירים את החוק.

ראו עוד:
לא, מריחואנה לא גורמת לנזק מוחי
“זה כבר לא מגניב”: פחות בני נוער מעשנים גראס בקולורדו
מחקר בינלאומי חדש: יותר לגליזציה – פחות בני נוער משתמשים במריחואנה
קליפורניה: צניחה באחוזי הפשיעה בקרב בני נוער

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר