לאן התפוגגה הצעת החוק שצרכני הקנאביס כה ציפו לה

תרגיל פוליטי? הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס היתה על סף אישור בממשלה ואפילו ראש הממשלה לא התנגד. אבל מסיבה לא ברורה הוחלט לבסוף להקים ועדה של הרשות למלחמה בסמים שתחליט. “המאבק לא קל,” אומרת ח”כ שרן השכל יוזמת ההצעה.

לפני כשלושה חודשים הפגינו תומכי קנאביס מחוץ לביתו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן. דרישתם היתה שיתמוך בהצעת החוק המבטלת את האיום הפלילי מעל צרכני הקנאביס בישראל. היום נותרו רק קולות הפרופגנדה של ארגון הסיינטולוגיה “עולם ללא סמים” ואזהרות על “דובוני מריחואנה“.

אז מה קרה כאן בעצם?

הצעת החוק, שאמורה היתה להחליף את הענישה הפלילית על החזקת עד 15 גרם קנאביס בקנסות כספיים בלבד, צברה מומנטום מכובד וזכתה לראשונה בהיסטוריה לתמיכה גורפת ויוצאת דופן גם של הציבור והתקשורת אבל בעיקר של רוב בקרב חברי ועדת השרים – הגוף שבעצמו אמור היה לאשרה.

לאור תמיכתה של יו”ר הועדה ושרת המשפטים איילת שקד ולאור אי-התנגדותו אפילו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו, רבים העריכו בצדק שההצעה היתה מתקבלת אם אכן היתה עולה להצבעה ומשם עושה את דרכה לכנסת והלאה לספר החוקים.

שקית מריחואנה (מתוך: ""ירוק לו ושמח" - ראיון עם דילר אינטרנטי")
15 גרם קנאביס לשימוש עצמי – מה הבעיה?

אך ברגע האחרון, ערב ההצבעה, הודיעה מגישת הצעת החוק עצמה ח”כ שרן השכל, חברת מפלגתו של ארדן, שהיא מושכת את ההצעה מהצבעה בועדה.

גם זה בטח יעניין אותך

תמורת משיכת ההצעה מהצבעה (ומאישור צפוי שלה) סיפק השר ארדן הבטחה: לכנס ועדה מיוחדת שתדון במדיניות ההפללה.

תרגיל פוליטי?

בהודעה על ביטול ההצבעה ועל התכנסות הועדה לא נמסר מי יהיו הנציגים שיקבעו את ההמלצות לשר אך הובטח שהחלטה בנושא תוגש בתוך חודשיים. בחלוף חודש הועדה לא התכנסה וברשתות נראו טענות על “מיסמוס” החוק ועל “תרגיל פוליטי” שעשה ארדן לח”כית הצעירה.

רק לאחר כחודש, ב-18.7, התכנסה הועדה לראשונה. מאז ועד אתמול (18.9), תום מועד “60 הימים” שהוקצבו לועדה, נפגשו נציגי הועדה עוד 3 פעמים בלבד.

בזמן שחלף מאז חשפנו לראשונה את רשימת חברי הועדה – האנשים שיקבעו במקום השרים את עתיד מאות אלפי צרכני הקנאביס המוגדרים היום כעבריינים פליליים – והם: נציגי המשרד לבטחון פנים, משרד המשפטים, המשטרה, וכמובן – הרשות למלחמה בסמים. מתוך 7 חברי ועדה בסה”כ מונה אחד לתפקיד נציג הציבור, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר, חיים מסינג.

מסינג הוא לכאורה בחירה מעולה עבור תומכי הלגליזציה: מישהו שעמד בראש המתנגדים בעבר וחזר בו לאחר פרישתו מהתפקיד. מצד אחד הוא תומך באי הפללת צרכני הקנאביס באופן נוקב וברור וגם מציג טיעונים טובים לכך, ובנוסף גם “מדבר את שפתם” של המתנגדים נציגי הרשות.

חיים מסינג
חיים מסינג, לשעבר ראש הרשות למלחמה בסמים שעבר צד: “הקמפיין הכי טיפשי שעשיתי הוא שאמרתי שמי שמעשן מריחואנה מת”

למרבה הצער מסינג לבדו מול נציגי המשרד לבטחון פנים והרשות למלחמה בסמים, כנראה לא יספיק. מה שהיה אמור להיות הצלחה אדירה של המאבק לשינוי חוקי הקנאביס ואישור צפוי בועדת השרים בדרך לחוק כתוב, הפך לבסוף לדיונים בועדה חסרת משמעות אמיתית שאינה עומדת בהבטחות של עצמה.

“נאבקת בדעות קדומות”

ח”כ השכל, שמאז היבחרה לכנסת פעלה נמרצות וארוכות לקידום הנושא, הגיעה בעצם הכי קרוב שאי פעם הגיע חבר כנסת לאישור חוק אי הפללה שכזה.

יחד עם זאת היא לא נשמעת אופטימית במיוחד מתוצאות הועדה. “אני נאבקת בפקידות האוחזת בדעות הקדומות ואמשיך להיאבק בכל דרך מותרת,” מסרה לנו. “המאבק לאי הפללת צרכני קנאביס לשימוש עצמי אינו פשוט כמובן ולו היה קל – היה מתרחש מזמן.”

שרן השכל אולפן i24
ח”כ שרן השכל: “נאבקת בדעות קדומות”

“אני נאבקת על מנת שיישמעו כל הדעות, על מנת שהצוות יתכנס יותר וישמע עמדות שאינו רגיל לשמוע,” הוסיפה. “לצערי הרב לעיתים עמדה זו אינה מתקבלת, אך אין בכוונתי להפסיק להיאבק גם למען כך שצוות הקנאביס יגיע למסקנות הרלבנטיות לתקופה המתקדמת בה אנו חיים ולשינויים המתקיימים היום בכל העולם.”

מלשכתו של השר ארדן מוכנים היו למסור לנו רק ש”צוות בחינת מדיניות האכיפה בנושא קנאביס בראשות מנכ”ל המשרד רותם פלג התכנס 4 פעמים. עם סיום עבודת הצוות יוגשו ההמלצות לשר לבטחון פנים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר