כמו בקולורדו: הצעת חוק חדשה ללגליזציה בישראל

גידול מריחואנה בבית, מכירת קנאביס בחנויות ופיתוח שוק הקנבוס התעשייתי – הצעת חוק חדשה ללגליזציה בישראל תעלה להצבעה בוועדת השרים בעוד מספר שבועות.

שתי הצעות חוק חדשות של ח”כ תמר זנדברג (מרצ) להסדרת שוק הקנאביס בישראל, נתקבלו על ידי יו”ר הכנסת וצפויות לעלות להצבעה במהלך השבועות הקרובים.

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג

על פי ההצעה הראשונה, עליה דיווחנו לפני כחודשיים, צרכני הקנאביס לא יוגדרו כעבריינים פליליים, וקנסות כספיים בלבד יוטלו על אלו שייתפסו עם עד 15 גרם קנאביס. בנוסף יותר גידול של עד 5 שתילי מריחואנה בבית ותותר החזקת עד 25 זרעי קנאביס.

ההצעה השנייה (הצעה 1947 – הסדרת שוק הקנאביס), עליה אנו מדווחים כאן לראשונה, כבר עושה סדר של ממש בשוק הקנאביס החוקי ותעלה להצבעה בוועדת השרים בעוד מספר שבועות, במקביל להצעה הראשונה.

אמנם לא בדיוק כמו בקולורדו, אבל על פי החוק החדש תותר פתיחת חנויות למכירת קנאביס למבוגרים, אזרחים יוכלו לגדל עד 15 שתילי קנאביס בביתם וענף הקנבוס התעשייתי יקבל חופש מוחלט לפיתוח מוצרים ושמנים.

“מטרת החוק היא הכרה בקנאביס כצמח מרפא והסדרת שוק הייצור, ההפצה, המכירה והמידע המחייב במסגרת השימוש בו, וכן תיקון העוול התודעתי שקיים כתוצאה מהגדרתו השגויה של הקנאביס כסם מסוכן על פי פקודת הסמים במשך שנים רבות,” כתבה זנדברג בהצעת החוק.

חנויות קנאביס וגידול ביתי

על פי ההצעה החדשה יוכל כל אדם לקבל רשיון שימוש בקנאביס לאחר הדרכה בת חצי שעה שתינתן על ידי מי שהוסמך כ”מומחה קנאביס” (אדם אשר עבר קורס מדריכי קנאביס או רופא שעבר הכשרה מתאימה). אדם המחזיק ברשיון שימוש בקנאביס יורשה לגדל עד 15 שתילי מריחואנה בביתו או להעביר את זכאותו ל”מגדל מוסמך” (אדם אשר קיבל אישור גידול ממשרד החקלאות) על מנת שיגדל עבורו.

גידל קנאביס בבית
יותר גידול של עד 15 שתילי קנאביס בבית

אם יאושר החוק בכנסת תותר פתיחת חנויות ייעודיות לממכר קנאביס אשר בהן – ורק בהן – יוכלו אזרחי ישראל לרכוש מריחואנה וחשיש על פי חוק. את התוצרת ירכשו בעלי החנויות ממגדלים ברשיון.

תוצרי קנאביס (חשיש, שמנים, משחות, מוצרי מזון וכיוצ”ב) יותרו להפקה ומכירה בכפוף לאישור משרד הבריאות ועליהם יוצמד פירוט רכיבים מלא. על אריזת המוצרים יודבקו קודים ממוחשבים (QR) אשר יפנו את הרוכש לדף מידע מקוון ומעודכן. עם זאת, פרסום מוצרי קנאביס (למעט קנבוס ‘המפ’) ייאסר על פי החוק.

עלויות ועונשים

עוד קובעת הצעת החוק כי יוגדר גבול מקסימום למחיר גרם קנאביס בשוק החוקי וכי שר האוצר יהיה רשאי להטיל “מס טיפול בצרכני הקנאביס” במידה ויוכחו מחקרית הנזקים ועלות הטיפול בהם.

במקביל יוטלו עונשים על אלו שיעברו על החוקים: 250 ש”ח קנס למי שישתמש בקנאביס ללא רשיון, מאסר של עד שנה למבצע עסקה בקנאביס או תוצריו בכמות הגדולה מ-15 גרם ללא רשיון ומאסר של עד שנתיים למגדל קנאביס ללא רשיון. הליכים משפטיים שנמצאים בעיצומם יופסקו לאלתר ויימחקו.

כל צרכן קנאביס ברשיון יוכל להשתתף בקורס סיוע ותמיכה להפסקת השימוש – קורס שיממומן מהמיסוי כאמור.

ההצעה מתייחסת גם לעניין הנהיגה תחת השפעה וקובעת גבול מקסימום מותר של עד 200 נאנוגרם למיליגרם דם.

קנבוס תעשייתי – המפ

הצעת החוק החדשה מתייחסת באופן ספציפי גם לנושא הקנבוס התעשייתי, הוא ה’המפ‘ (HEMP). על פי החוק החדש יותר גידול קנאביס ‘המפ’ (זן קנאביס תעשייתי ללא השפעה פסיכואקטיבית) למטרות תעשייתיות ללא הגבלה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי צמח קנאביס הוא צמח אשר היה בשימוש האנושי מזה אלפי שנים, לצורכי תעשייה, רפואה, דת, חברה ותרבות. “לפני פחות מ-100 שנים, השימוש בצמח הוגבל והוגדר כסם מסוכן, למרות שלא היו כל הוכחות מדעיות להגדרה זו ובניגוד לחוות דעת רפואיות, אך הגדרה זו פשטה בעולם מסיבות מגוונות,” נכתב.

ראו גם: תמר זנדברג: “גם לחיילים מותר לעשן חשיש”

מסמך הצעת החוק המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/1947.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר