כמו בחלום: איך פטריות קסם “הורגות את האגו”

מחקר ראשון מסוגו ניסה למצוא את הקשר בין השינוי התפיסתי לו גורם הפסילוסיבין, החומר המצוי בפטריות קסם, לבין שינוי ביולוגי במוח, ומצא כי החומר פועל “כמו בחלום” ובעל השפעה חיובית על תפקוד המוח. “הטריפים ‘הורגים את האגו’ ומאפשרים למשתמשים להיות פחות צרי מוחין,” מסבירים החוקרים.

חומרים פסיכדליים הם אינם רעילים, אינם ממכרים, ויש להם הכח לרפא מקרים קשים ביותר של חרדה, דכאון, התמכרות ופוסט טראומה. אנשים שצרכו את אותם חומרים מעידים כי לאחר ה”טריפ” הם הרגישו אופטימיים יותר, פחות מרוכזים בעצמם ואפילו שמחים ומאושרים יותר – גם חודשים לאחר הטיפול. אחדים מתארים את הפסיכדליה כ”30 שנים של טיפולים פסיכולוגיים בלילה אחד” ואחת הטרגדיות הגדולות הנוגעות לזכויות אדם במאה האחרונה היא שלציבור הרחב אין כל גישה לתרופות אלו.

כעת, מחקר חדש שפורסם בירחון ‘מיפוי המוח האנושי‘ (‘Human Brain Mapping’) מצא שני ממצאים עיקריים: הראשון הוא כי פסילוסיבין, החומר הפעיל בפטריות הקסם וזה שגורם לחוויה הפסיכדלית, מוביל לעלייה במשרעת (אמפליטודה) התפקוד של אזורים במוח אשר פעילים בדרך כלל בעת שאנו חולמים, והשני הוא שחומרים פסיכדליים מובילים למצב של תודעה “מורחבת” – כלומר להגברת קשת הקישורים שעושה המוח והקלות בה הוא עושה זאת.

במחקר נבחן תפקוד המוח של קבוצת מתנדבים שקיבלו מנת פסילוסיבין ונמצא כי כל 15 המשתתפים הראו סימנים של עלייה בפעילות של אזורים במוח אשר קשורים לרגשות וזיכרון. ההשפעות להן גרם הפסילוסיבין, כך על פי החוקרים, נמצאו זהות לאלו של מוח אשר נמצא במצב של חלום.

רובין קהארט-האריס
ד”ר רובין קהארט-האריס

“ניתן להבחין שהאזורים הללו פועלים בעוצמה רבה יותר,” הסביר ד”ר רובין קהארט-האריס, חוקר נוירופסיכופרמקולוגיה ב’אימפריאל קולג’ בלונדון ומי שניהל את המחקר. “זה כאילו מישהו הגביר את הווליום באזורים הללו, אשר מקושרים למערכת הרגשות במוח. כאשר מסתכלים על המוח במצב של שנה וחלום, ניתן לראות את אותם המרכזים פעילים בצורה דומה.”

עוד נמצא במחקר כי נטילת פסילוסיבין לפני או בעת השינה הגבירה את קצב הפעילות של “שינת החלום” (שינת REM), זאת בניגוד לקנאביס, אשר מצמצם אותה. ד”ר קהארט-האריס הסביר כי ההרגשה אותה מתארים אנשים שחוו חוייה פסיכדלית של “חלום מציאותי” היא אכן כזו וכי הפסילוסיבין למעשה מפעיל את התת-מודע בעת שהצרכן ער לחלוטין.

גם זה בטח יעניין אותך

מנגד הראו המשתתפים במחקר ירידה של פעילות באזורים אחרים במוח הקשורים לתפקוד קוגניטיבי, מה שלדברי החוקרים עשוי להסביר את ההרגשה של “הרחבת התודעה” עליה מדווחים צרכני הפסילוסיבין. שלא כמו חומרים אחרים הנלקחים למטרות הנאה, פטריות קסם ו-LSD אינם מובילים בהכרח להרגשה טובה ומאושרת אלא לחוויה רוחנית עמוקה ומוזרה יותר.

“מלבד משתמשים תמימים שחושבים שהם הולכים לעשות חיים ומגלים שזה לא בדיוק זה, אנו רואים את אלו שלוקחים את החומרים הללו כדי להיכנס למצב בו בם חוקרים את המנטליות והתודעה של עצמם,” הסביר ד”ר קהארט-האריס ל’וושנגטון פוסט‘. “חוויות ה’אני העצמי’ נחלשות במהלך אותם טריפים וכך למעשה הן ‘הורגות את האגו’ ומאפשרות למשתמשים להיות פחות צרי מוחין ולהיפטר מרגשות שליליים המלווים אותם.”

על אף שלא לגמרי ברור כיצד הפסילוסיבין גורם לאותם שינויים, ד”ר קהארט-האריס מקווה לראות את החומר כחלק מהרפואה המודרנית. “האופן בו אנו מטפלים במחלות נפש הוא על ידי דיכוי,” הסביר. “אנו מדכאים את החרדה, מדכאים את קשת הרגשות בנסיון להוציא את העוקץ מהכאב הנפשי. במקום לשים פלסטר על פצע פתוח, אנו משחררים את המוח ומאפשרים למעשה שינוי בתפיסה.”

צפו: כך פסיכדליה יכולה להציל את חייכם
ראו: מדריך: איך להשתמש בפטריות קסם
ראו: סמי הזיה כתרופות
ראו גם: סודות הפסיכאדליה של סנטה-קלאוס
ראו עוד: “אבי הפסיכדליה” אלכסנדר שולגין מת בגיל 88

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר