כמה שווה לגליזציה בישראל? יאיר גלר נגד מכון ירושלים לחקר שווקים

מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים בהתקפה חריפה כנגד מכון ירושלים לחקר שווקים בנוגע למחקר שמצא כי לגליזציה בישראל שווה 1.6 מיליארד ש”ח בשנה ● “המחקר לא שווה את הנייר עליו הוא נכתב,” אמר גלר ● “מתעורר החשד שמא גלר היה תחת השפעת חומר משנה תודעה כשקרא את המחקר,” השיב ירדן גזית, עורך המחקר.

בשנה שעברה פירסם מכון ירושלים לחקר שווקים מחקר ראשון מסוגו בישראל שמצא כי המדינה מפסידה כ-1.6 מיליארד ש”ח בשנה על המלחמה בסמים. יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, השתתף אתמול (א’) בדיון שנערך באוניברסיטת תל אביב והתייחס לתוצאות המחקר: “המחקר לא שווה את הנייר עליו הוא נכתב,” אמר.

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

“בואי אני אספר לך על מכון ירושלים,” אמר גלר לח”כ תמר זנדברג שהשתתפה אף היא בדיון. “אני קראתי את המחקר הזה מלמטה עד למעלה ומי שטוען את הדברים לא למד היטב את הנושא.”

“החוקרת שערכה את המחקר טוענת ש-600 מיליון מוציאה מדינת ישראל על המלחמה בסמים, מתוכם 250 מיליון על טיפול ו-200 מיליון על אכיפה. זאת בנוסף לעוד מיליארד ש”ח על אובדן הכנסות אלטרנטיבי,” פירט גלר. “מי כאן למד כלכלה? מה זה ‘אובדן הכנסות אלטרנטיבי?’, למה מיליארד? למה לא 5 מיליארד?! 10 מיליארד…?”

למרות שתוצאות המחקר פורסמו בכל רשתות התקשורת הגדולות בארץ וגם בחו”ל, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים טען כי הן מבוססות על נתונים שגויים. “אף אחד לא קרא את המחקר הזה, אני קראתי אותו,” אמר. “זרקו פה לאוויר כמה בלונים וסיפרו על הפסד של מיליארד ש”ח – נתון שלא שווה את הנייר שנעטוף בו את הדגים מחר בבוקר.”

גלר הסביר כי הנתון הנוגע להוצאה של מאות מיליונים על אכיפה הם אינם מדוייקים וטען כי הנתונים נלקחים באופן אוטומטי “על כל ניידת שיוצאת בלילה לעבודה”.

“הניידת יוצאת בלילה והמשטרה סופרת את זה כפעילות נגד סמים,” אמר. “נוח מאוד להציג את זה כטיעון, אבל אם תבדקו את הנתונים בצורה מדעית ולא פופוליסטית, תגיעו בדיוק למה שאנחנו רוצים.”

האזינו לדברים:

ירדן גזית, מנהל המחקר, הגיב הבוקר לדבריו של מנכ”ל הרשות: “מר גלר טוען כי קרא את המחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים אודות ההשלכות הכלכליות של מדיניות ההפללה של קנאביס, אולם לאור סילוף נתוני המחקר מתעורר החשד שמא היה תחת השפעת חומר משנה תודעה כשקרא את המחקר.”

ירדן גזית
ירדן גזית

בנוגע לטענתו של גלר על כך שמדינת ישראל מוציאה מיליארד ש”ח בשנה על “אובדן הכנסות אלטרנטיבי” אמר גזית כי מנכ”ל הרשות אינו מדייק בדבריו: “מר גלר טען כי מספר זה מומצא, כי אין להתייחס אליו ברצינות וכי באותה מידה ניתן היה לטעון כי מדובר ב-10 מיליארד ש”ח, אך למעשה הערכה זו היא שמרנית, וההיקף האמיתי של ההכנסות יהיה ככל הנראה גבוה אף יותר.”

“לדוגמה,” הסביר גזית, “המחקר הניח כי בישראל נצרכים מדי שנה כ-25 טונות קנאביס, בעוד הרשות למלחמה בסמים בראשה עומד מר גלר מעריכה את היקף הברחות הקנאביס לישראל ב-100 טונות בשנה! כמו כן המחקר העריך כי משתמש ממוצע צורך 94 גרם מריחואנה בשנה, הרבה פחות מ-400 גרם בממוצע של משתמשי קנאביס רפואי.”

ראו: כמה (באמת) שווה לגליזציה של קנאביס בישראל?

גזית התייחס גם לטענתו של המנכ”ל בנוגע להוצאות האכיפה: “מר גלר טען כי המחקר קובע שממשלת ישראל מוציאה 600 מיליון ש”ח בשנה על מלחמה בסמים, מתוכם 250 מיליון על טיפול, סכום נוסף על חינוך למניעה ועוד 200 מיליון ש”ח לאכיפה. לאמתו של דבר המחקר לא התייחס כלל להוצאות על טיפול או על חינוך למניעה. המחקר העריך כי עלויות האכיפה לבדן מסתכמות ב-690 מיליון ש”ח בשנה. עלויות אלה כוללות לא רק את עלויות האכיפה המשטרתית אליה התייחס מר גלר, אלא גם את הנטל על מערכת המשפט ושירות בתי הסוהר.”

“הערכות אלו מבוססות על נתונים המראים כי עבירות הקנאביס מהוות 5.2% מהתיקים הפליליים, 6.4% מפסקי הדין ו-5.4% מהאסירים הפליליים בישראל,” פירט.

“במידה ומר גלר מעוניין לנסות ולהפריך את נתוני המחקר, עליו לקרוא למשטרת ישראל לפרסם את הנתונים האמיתיים על מספר התיקים הפליליים כנגד צרכני קנביס, סוחרים ומגדלים,” סיכם גזית. “אז לא יזדקקו אזרחי ישראל להערכות של חוקרים מקצועיים כדי לדעת את נתוני האמת על עלויות האכיפה ועל שוק הקנאביס בישראל.”

להאזנה להקלטה המלאה מהדיון שנערך אתמול לחצו כאן.

ראו גם: הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”
ראו גם: יאיר גלר: “קנאביס מסוכן בדיוק כמו אלכוהול”
ראו גם: הרשות למלחמה בסמים מציגה: עובדות או בדיות?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר