טוען...

מחקרים בדקו: כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש?

מנהלי משרד הבריאות מתעקשים ש”לא ניתן טכנית” לצרוך למעלה מ-100 גרם קנאביס בחודש, וכך הם מתרצים את הורדת המינונים לחולים. עם זאת מחקרים מקיפים שנערכו בעבר מראים כי הכמות המקסימלית לאדם אחד יכולה להגיע גם עד 250 גרם ואפילו עד 400 גרם במקרי קיצון.

ד”ר מיקי דור, ראש היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), נשא בחודש שעבר הרצאה, בה טען בין היתר כי מטופלי הקנאביס הרפואי לא מסוגלים מבחינה טכנית לצרוך מינונים של למעלה מ-100 גרם בחודש.

מיקי דור מסרב
ד”ר מיקי דור מסביר מדוע סירב להעלות מינון של מטופל ל-120 גרם (ומשום מה הוא מוכן להסביר “רק בעל פה”)

אמנם 100 גרם בחודש, או 3.3 גרם ליום, זו כמות לא קטנה ושאינה מתאימה לצרכנים מתחילים, אך לא צריך לחפש רחוק מדי כדי לראות שבהחלט ניתן לצרוך למעלה מכך, ראו ערך סנופ דוג שמתעקש שהוא מעשן 81 בלאנטים ביום, ווילי נלסון ועוד.

מחקרים בדקו: כמה קנאביס צורכים בחודש

במהלך שנות ה-70,80,90 נערכו מספר מחקרים סטטיסטיים – ברובם בבריטניה וחלקם שניזונו גם מנתונים שהגיעו ממדינות אחרות באירופה, שבדקו את הרגלי הצריכה של יותר מ-5,000 צרכני קנאביס – ובחנו מהי הכמות המקסימלית לשימוש עצמי שניתן לסיים בחודש.

מרבית הצרכנים שנסקרו במחקרים הסטטיסטיים הם צרכני פנאי שדיווחו על צריכת קנאביס קבועה ויומיומית (עד סוף שנות ה-90 לא היה קנאביס “רפואי”). הם פולגו למספר קבוצות בהתבסס על כמויות הצריכה היומיות שלהם, החל מהמשתמשים האקראיים ביותר ועד לצרכנים הכבדים.

הכמות הממוצעת שנרשמה בקרב מרבית הצרכנים היא 30 גרם לחודש, אם כי לפחות 10% מהצרכנים צורכים כמות כמעט כפולה של כ-56 גרם בחודש.

מחקר מראה: כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש
התפלגות צרכני קנאביס לפי כמות עישון חודשית – לפי תוצאות מחקר “צרכנים קבועים” שנערך בבריטניה בשנת 1994

כפי שניתן לראות בתוצאות המחקרים, מרבית הצרכנים נמצאים בחלקו השמאלי של הגרף עם מינונים של פחות מ-100 גרם לחודש. עם זאת, בכל המחקרים שנערכו נמצא כי כ-3% מהצרכנים צורכים לפחות 100 גרם בחודש ו-1% מתוכם צורכים לפחות 200 גרם בחודש.

חשוב לציין כי בכלל המחקרים ניתן לראות כי אחוז הצרכנים הצורכים מינונים גבוהים נשאר יציב וזהה, ולכן מדובר בהתפלגות תקינה ולא בחריגה חד פעמית.

20 גרם קנאביס, כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש?
הצריכה המקסימלית שנרשמה במחקרים היא 400 גרם בחודש

מלבד תוצאות המחקרים הסטטיסטיים הישנים יחסית, ישנן גם את תוצאותיו של מחקר מקיף חדש יותר שנערך בשנת 2013 בהשתתפות האגודה הבינלאומית לתרופות קנבינואידים (IACM).

במחקר זה השתתפו 953 מטופלי קנאביס רפואי מ-31 מדינות, המקבלים קנאביס לטיפול במגוון מחלות, ובסה”כ נמצא כי הכמות הממוצעת בקרב כלל המטופלים היא כ-3 גרם ביום בממוצע – כלומר בין 60 ועד 120 גרם בחודש.

כמה קנאביס צורכים ביום בממוצע
תוצאות המחקר מ-2013: מטופלים צורכים בממוצע 3 גרם ביום

שיא הצריכה: 400 גרם בחודש

תוצאות המחקרים הראו כי אותה כמות של 100 גרם בחודש (3.3 גרם ביום), אותה כינה ד”ר דור “בלתי אפשרית טכנית”, היא כלל אינה קרובה לצריכה המקסימלית האפשרית. אותם מחקרים מראים כי למעשה גם הצרכנים הכבדים שצורכים 250 גרם בחודש – אינם מתקרבים אליה.

אחד המשתתפים במחקר, שעל פי הרישומים גידל כמות של 208 צמחים לשימוש עצמי, דיווח על צריכה חודשית של 400 גרם לחודש, אותם צרך ב-47 ג’וינטים ביום. הנתונים אמנם אומתו, אך יש לציין שכמות מקסימלית זו תקפה עבור מספר מועט מאד של צרכנים ובוודאי לא תתאים לכל אחד. עוד חשוב לציין כי מדובר בקנאביס שנמדד בכמויות THC של עד 15%.

מחקר מראה: כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש
תוצאות המחקרים מראות: הצריכה המקסימלית האפשרית עומדת על 400 גרם בחודש

400 גרם – לא מתים ממנת יתר?

דו”ח שהתפרסם בחודש שעבר חשף את מספר המתים ממריחואנה ב-2015, שכמובן נשאר כמו תמיד על 0 עגול. מנת יתר קטלנית של מריחואנה היא בלתי אפשרית, והיא נושא תיאורטי בלבד. למעשה, עישון קנאביס הוא יותר בטיחותי משתיית מים.

עם זאת, צריכת קנאביס בכמות גבוהה מאד עלולה לגרום למספר תופעות לוואי כמו כאבי ראש, סחרחורות וחוסר יציבות. במקרים כאלו, ישנם מספר עקרונות פשוטים לטיפול בהרגשה הלא נעימה.

סקר שנערך בישראל בשנת 2015 על ידי אוניברסיטת חיפה בחן כמה קנאביס מעשנים צרכני הקנאביס בארץ. על פי התוצאות, שפורסמו לפני כחצי שנה, רוב מוחלט של צרכני הקנאביס (60%) נהנים מפחות מגרם אחד ליום, בעוד 28% צורכים גרם אחד ביום. 9% דיווחו כי צורכים בין 1-2 גרם ביום ו-2.5% דיווחו על צריכת למעלה מ-2 גרם ביום.

ראו עוד:
אינדקס “קנאפדיה” – זני ומגדלי קנאביס רפואי בישראל
לקראת המבחן: ילדה אכלה 22 מנות של שוקולד קנאביס
מוות בחסות החוק: 3 הסמים הקטלניים ביותר בארה”ב – חוקיים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר