טוען...

כמה זמן נשאר THC בדם?

משך הזמן בו הגוף שלנו משמר עקבות של מריחואנה תלוי במספר גורמים, ביניהם תכיפות העישון וקצב חילוף החומרים. אך כמה זמן יכול ה-THC להישאר בגוף?

בדיקת שתן היא הדרך הנפוצה ביותר לאבחן שימוש במריחואנה, אבל כמה זמן אחרי שמפסיקים לעשן נשארות עקבות המריחואנה בשתן? למרבה הצער, התשובה המדויקת היחידה היא: “תלוי”.

הבעיה העיקרית עם בדיקות השתן למציאת שאריות THC היא כמובן במקרים של נהיגה תחת השפעה, אשר על פי חוק אסורה בתכלית האיסור ואין זה משנה כמה THC נמצא בדם.

עובדה זו גורמת לכך שנהגים שנדרשים לבצע בדיקת שתן, גם אם לא עישנו במשך שבוע ימים לפני הבדיקה, מסתכנים באישום נהיגה תחת השפעה ושלילת רשיון.

בעיה זו בולטת אף יותר כאשר מדובר בצרכני קנאביס רפואי המשתמשים במריחואנה באישור, אך למעשה אינם מותרים לעלות על ההגה כלל בעקבות משך הזמן הארוך בו נשאר ה-THC בדמם.

THC לעומת THC-COOH

THC הוא המרכיב הפעיל הבולט במריחואנה וזה האחראי לתחושת ה’היי’ הנלווית לעישון. עם זאת, בבדיקות שתן מחפשים הבוחנים אחר עקבות של רכיב אחר, הנקרא THC-COOH.

THC-COOH הוא מטבוליט (חומר הנוצר בתהליך המטבוליזם, חילוף החומרים) של THC. הוא מיוצר כאשר הכבד מפרק את ה-THC ונשאר בגוף למשך זמן רב יותר.

רמת הסף השכיחה ביותר של רוב חברות אבחון סמים עבור THC-COOH היא של 50 ננוגרם לכל מיליליטר של דם. רמות סף פחות נפוצות הן 20 ננוגרם למ”ל ו-100 ננוגרם למ”ל.

משך תקופת הזיהוי

אף אחד לא יכול לדעת באמת עד כמה זמן לאחר הצריכה האחרונה שלך תאובחן כצורך מריחואנה, שכן קצב חילוף החומרים של THC משתנה לפי אדם. כמות המריחואנה הנצרכת יכולה גם לשנות את חלון הזמן שהגוף שלך שומר עקבות של THC.

כמה זמן נשאר THC בדם
כמה זמן נשאר THC בדם?

עם זאת, קיימים מחקרים שמספקים כמה תובנות לגבי משך הזמן שבו יקבל האדם הממוצע תוצאה חיובית לבדיקת שימוש במריחואנה.

מחקר שנערך בשנת 1985 מצא ששרידי מריחואנה יכולים להישאר בדם עד ל-4 ימים בקרב משתמשים מזדמנים, עד ל-10 ימים בקרב משתמשים תכופים וגם עד ל-60 יום במקרים נדירים. מחקר אחרון שפורסם בשנה שעברה (2013) מצא כי שרידי מריחואנה יכולים להישאר בדם עד לחודש ימים.

משתמשים מזדמנים

לפי בדיקה של NDCI (המרכז הלאומי לבתי-דין לסמים בארה”ב), אדם שמעשן מדי פעם – או בפעם הראשונה – סביר להניח שיאובחן כצרכן כעבור יום עד שלושה ימים לאחר מכן. לאחר ארבעה ימים משתמשי קנאביס מזדמנים ישארו בטווח הבטוח של מתחת לסף ה-50 ננוגרם / מ”ל.

“זיהוי קנבינואידים בשתן של משתמש מריחואנה מזדמן או חד פעמי (ברמת הסף של 50 ננוגרם למ”ל) מעבר לשלושה-ארבעה ימים לאחר העישון, יהיה אירוע יוצא דופן,” נכתב במחקר.

משתמשים תכופים

מחקרים שונים מראים כאמור שמי שמעשן לעתים קרובות יכול לצפות לתשובה חיובית סביב כשבוע לאחר השימוש אחרון. לפי NDCI, לאחר 10 ימים, מרבית המשתמשים התכופים יעברו את בדיקת שתן מתחת לסף ה-50 ננוגרם למ”ל.

“לפי ראיות מדעיות עדכניות בנוגע לאיבחון קנבינואידים בשתן ברמת סף של 50 ננוגרם למ”ל, זה יהיה בלתי סביר שמשתמש כרוני יקבל תוצאה חיובית 10 ימים לאחר אפיזודת העישון האחרונה,” נכתב.

עם זאת, אין ערובה לכך שמעשן כבד יהיה חופשי ממטבוליטים של THC לאחר 10 ימים. מחקרים אחרים מראים שייתכן וחלק מהמשתמשים יקבלו תוצאות בדיקה חיוביות לתקופה של עד חודש לאחר השימוש האחרון. במקרה קיצוני אחד, אדם שדיווח על שימוש כבד במשך 10 שנים אובחן כמשתמש (מעל 20 ננוגרם למ”ל) גם 67 ימים לאחר השימוש האחרון.

איך לעבור בדיקת שתן?

למרות שיש מספר מוצרים המשווקים כמטהרי שתן, יש סיבות טובות להטיל ספק בטענותיהם. שתיית כמות מוגזמת של נוזלים עשויה להיות הפתרון המדעי ביותר, שכן הוא באופן טבעי מדלל כל דבר שנמצא בשתן שלך.

אבל שתיה מרובה גם יכולה לקלקל את המדגם. שתן מדולל מדי עשוי להיות מזוהה ולהידחות על ידי המעבדה כחשד לזיוף. ובכל זאת, זה יכול לקנות קצת זמן למבחן חוזר, בהתאם לנסיבות.

למדריך המלא להכנה לקראת בדיקת שתן לחצו כאן.

צפו: מבחן נהיגה למעשני מריחואנה
ראו עוד: לגליזציה וקוץ בה: מה עושים בקשר לנהיגה תחת השפעת קנאביס?
ראו עוד: פייגלין בוועדת הכנסת: “קנאביס לא פוגע בנהיגה”
ראו עוד: מריחואנה לא פוגעת בנהיגה. להפך!

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר