טוען...

ישראל 2014: יותר ילדים ובני נוער מעשנים מריחואנה

דו”ח חדש של המועצה לשלום הילד מציג: אחוזי השימוש בסמים בקרב בני נוער בישראל נמצא בעלייה למרות מאמצי הפחדה וחוקי איסור קשוחים. בארה”ב נצפתה דווקא ירידה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער לאחר הלגליזציה.

דו”ח חדש של המועצה לשלום הילד, שהוגש השבוע לנשיא המדינה רובי ריבלין, הראה עלייה בשימוש בסמים בקרב ילדים ובני נוער, ועם זאת – ירידה בשתיית אלכוהול ועישון סיגריות. בין היתר נכתב בדו”ח לגבי השימוש בקנאביס:

בין תשע”א לתשע”ג חלה עלייה באחוז התלמידים המשתמשים בסמים. אחוז התלמידים שעישנו אי פעם בחייהם מריחואנה, גראס או חשיש עלה: בכיתות ז’-ט’ מ-2% בתשע”א ל-4% בתשע”ג ובכיתות י’-י”א מ-5% בתשע”א ל-6% בתשע”ג.

מדוע ילדי ישראל משתמשים יותר בסמי רחוב ופחות בסיגריות ואלכוהול? ההבדל בין סמי רחוב לסיגריות ואלכוהול הוא בשני מישורים:

1. אכיפה – אחד הטיעונים הפופולאריים נגד לגליזציה הוא “מה עם הילדים?!!”. בארה”ב הטיעון הזה היה פופולארי אצל המתנגדים לחוקי הלגליזציה שעברו שם במספר במדינות השנה, אך דו”ח חדש של הממשלה הפדראלית בארה”ב הראה דווקא ירידה בשימוש בני נוער בקנאביס השנה, למרות הלגליזציה שנכנסה לתוקף. מבחינה לוגית – אין כמעט שום דבר שמונע מילדים תחת החוק הישראלי הנוכחי לרכוש סמים. דילרים לא מבקשים תעודת זהות – כך שבאופן אירוני, להרבה ילדים קל יותר להשיג סמים מאשר אלכוהול או סיגריות, שנמכרים בצורה מפוקחת למבוגרים בלבד. אני יודע את זה מניסיון – בשביל להשיג אלכוהול לפני גיל 18 הייתי צריך לעמוד מושפל מחוץ לקיוסק ולחכות שזר כלשהוא יסכים לקנות לי – להשיג קנאביס היה עניין של טלפון אחד.

2. הסברה – ההסברה היא כלי חשוב במיוחד בצימצום השימוש בסמים, בעיקר בנוער. הדו”ח החדש של המועצה לשלום הילד מראה בבירור שההסברה נגד השימוש באלכוהול בקרב בני נוער עובדת מעולה בשנים האחרונות:

“אחוז התלמידים ששתו משקה חריף כגון ויסקי, קוניאק, עראק או וודקה אי פעם בחייהם ירד בכיתות ד’-ו’ מ 14% בתשע”א ל-6% בתשע”ג, בכיתות ז’-ט’ ירד מ-30% בתשע”א ל-18% בתשע”ג ובכיתות י’-י”א מ-55% בתשע”א ל-45% בתשע”ג.”.

אך בעוד שההסברה כנגד אלכוהול וסיגריות מתבססת לרוב על עובדות ומחקרים, ולכן הייתה אפקטיבית במיוחד בשנים האחרונות, הרי שרוב בני הנוער מסתכלים כבר מזמן על ההסברה הישראלית נגד קנאביס כבדיחה. הטענות ההזויות של הרשות למלחמה בסמים שהתחלפו לאורך השנים – מהקטנת איבר המין ועד השמדת תאי מוח, וההפחדות המטומטמות על אנשים שמתנסים בקנאביס וחושבים שהם לטאה, או האיום שמריחואנה תהפוך אותך להומלס, הרסו לחלוטין את האמון של רוב הנוער בהסברת הסמים. זה יוצר מצב מאוד מסוכן – מפני שמאוד חשוב להזהיר את הנוער מפני הסכנות בשימוש בסמים, אך ברגע שהאמון נהרס כתוצאה משקרים והפחדות – זאת נהיית משימה בלתי אפשרית.

יש מספיק עובדות מפחידות אמיתיות על סמים כדי להרתיע בני נוער מהשימוש בהם. לדוגמא, אם בתור נער בן 16 היו אומרים לי שקנאביס הוא יחסית בטוח עבור מבוגרים, אך הוא עשוי לפגוע בהתפתחות הפיזיולוגית והנפשית של בני נוער – זה היה עובד הרבה יותר טוב מאשר קמפיין הלטאות וההומלסים. לכן, כל ההגזמות והשקרים אינם עושים דבר חוץ מלפגוע באמינות של ההסברה. זה בדיוק כמו הילד שצעק זאב – כשהרשות למלחמה בסמים מזהירה מפני סמים מסוכנים כמו ‘נייס גאי’ – הילדים זוכרים שמדובר באותו גוף שאמר להם שמריחואנה תהפוך אותם ללטאה, או להומלס, או תקטין את הזין שלהם. מן הסתם הם לא ייקחו את האזהרה הזאת ברצינות הפעם – וחבל מאוד.

שימו לב שבמאמר הזה דיברתי בעיקר על קנאביס, אבל חשוב לציין שברגע שנער השתמש בקנאביס – החוק כבר לא מרתיע אותו מפני שימוש בסמים אחרים. למה? כי תחת החוק הנוכחי, העונש על שימוש בקנאביס הוא בדיוק כמו העונש על שימוש בהרואין. אז ברגע שנער השתמש בקנאביס – החוק כבר לא מרתיע אותו, וגם לא מתיימר להרתיע אותו, משימוש בכל סם אחר. מה שמונע מאדם שמשתמש בקנאביס להשתמש גם בהרואין זה לא החוק הנוכחי, וגם לא חוסר היכולת להשיג 50 שקל וכרטיס אוטובוס לתחנה המרכזית הישנה בת”א – אלא ההיגיון הבריא שלו, והחינוך שהוא עבר. האם עבור החינוך הזה היה צורך להמציא עובדות מפחידות על הרואין? לא – כי יש מספיק עובדות מפחידות, ולכן ההסברה הטובה ביותר היא פשוט האמת.

ראו עוד:
מחקר בינלאומי חדש: יותר לגליזציה – פחות בני נוער משתמשים במריחואנה
קליפורניה: צניחה באחוזי הפשיעה בקרב בני נוער בעקבות חוקי המריחואנה החדשים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר