ישראל מקום ראשון בעולם בעלייה בשימוש במשככי כאבים נרקוטיים

על רקע האיסור החוקי על קנאביס והתנאי שהציב משרד הבריאות לשימוש בנרקוטיקה בטרם קבלת רישיון קנאביס רפואי, זינק בשנים האחרונות השימוש במשככי כאבים אופיאטים בישראל עד לשיא של כל הזמנים ולעלייה הגבוהה ביותר בעולם באחוז שימוש זה. משרד הבריאות מסרב להגיב.

שיא של כל הזמנים בשימוש במשככי כאבים נרקוטיים בישראל, המציב את ישראל במקום ה-11 בעולם בצריכת אופיאטים ובמקום הראשון מבחינת קצב העלייה בשימוש בהם – כך עולה מנתוני דו”ח רשמי שפירסם אתמול ארגון ה-OECD.

נתון זה מגיע על רקע העובדה שחולים המבקשים טיפול קנאביס בישראל נאלצים על פי נהלי משרד הבריאות “למצות” קודם את הטיפול במשככי כאבים אופייאטים, ורק כשאלו לא עוזרים, נשקלת בקשתם לרישיון קנאביס רפואי.

משמעות אותו “מיצוי” של טיפול תרופתי הוא בעבור חולי כאב למשל שימוש במשככי כאבים נרקוטיים במשך שנה לפחות – במהלכה לא מעטים מהם מתמכרים לאותם חומרים מסוכנים.

השימוש במשככי כאבים אלו, בעיקר מקבוצת האופייאטים כמו מורפין, אוקסיקונטין, ופנטניל, הולך וגובר בשנים האחרונות, וגורם לעשרות אלפי מקרי מוות מדי שנה בעולם.

עתה בדו”ח חדש שפרסם אתמול (16.5) חושף ארגון ה-OECD היכן עומדת ישראל ביחס לשאר העולם המערבי – והתמונה מדאיגה.

מינון יומי משוקלל של אופייאטים שנרשמו עבור כל מיליון תושבים
מינון יומי משוקלל של אופייאטים שנרשמו עבור כל מיליון תושבים

על פי נתוני ה-OECD ישראל נמצאת במקום ה-11 מתוך 38 המדינות החברות בארגון בכמות משככי הכאבים האופייאטים שנרשמים ביחס לגודל האוכלוסייה.

הנתונים חושפים עוד מסקנה חמורה אף יותר: ישראל הכפילה פי 2 את השימוש שלה במשככי כאבים אופייאטים בין השנים 2011-2016.

נתון זה מהווה את העלייה הגבוהה ביותר שנרשמה בשנים אלו בכל המדינות החברות ב-OECD, ולמעשה בכל העולם המערבי.

ב-2011 המינון היומי הממוצע של אופייאטים במרשם בישראל היה פחות מחצי מהממוצע של ה-OECD, וכעת הוא עבר אותו לראשונה.

כאשר מדובר בשימוש לרעה באופייאטים, הנתונים פחות ברורים. ישראל נמצאת במקום 24 מתוך 38 המדינות בארגון בכמות האופייאטים שנתפסה על ידי המשטרה – זה כולל אופייאטים בלתי חוקיים כמו הרואין וגם אופייאטים רפואיים שנתפסו אצל מי שאין לו מרשם עבורם.

פער זה בין כמות האופייאטים שנרשמים למטופלים בארץ לכמות שהמשטרה תופסת אצל מי שאין לו מרשם מראה כנראה כי התרחבות השימוש הרפואי באופייאטים בארץ עדיין לא הביאה למגפה של שימוש לרעה בהם, או לחילופין שהמשטרה אינה פועלת מספיק כנגד התופעה.

עם זאת, כפי שהראו מחקרים רבים בעבר, העלייה במספר המרשמים למשככי כאבים אופייאטים גורמת בסופו של דבר גם לעלייה בשימוש לרעה בהם.

כך לדוגמא בארה”ב, שהכפילה פי 3 את כמות המרשמים לאופייאטים בין 1991 ל-2011, הייתה גם עלייה של פי 3 במספר מקרי המוות ממנת יתר של אופייאטים אשר נובעים בעיקר משימוש לרעה, כך לפי המכון הלאומי לשימוש לרעה בסמים.

בדו”ח ה-OECD החדש אין נתונים לגבי מקרי מוות מאופייאטים בישראל מאחר ומדינת ישראל כלל אינה אוספת מידע זה.

נתונים רשמיים ומחקרים שפורסמו בשנים האחרונות הראו פעם אחר פעם שמדינות שהקלו על שימוש חוקי בקנאביס זכו לירידה בשימוש במשככי כאבים ותרופות מסוכנות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר