כפרים בהימלאיה מגדלים קנאביס – נשיונל ג'יאוגרפיק

רבים מהכפרים הקטנים הפזורים הצד ההודי של הרי ההימלאיה, מאוכלסים על ידי חקלאי קנאביס שמתפרנסים וחיים בזכות השדות הירוקים שהם מטפחים בפסגות הנמוכות ברכס. צפו בתמונות המרהיבות שצילם צוות של מגזין הטבע נשיונל גיאוגרפיק:

בטריטוריה ההודית של הרי ההימלאיה, קיימים כפרים קטנים רבים הפזורים באזור הפסגות הנמוכות (גובה של כ-2,700 מטרים) של רכס ההרים הקפואים. תושביהם העניים של כפרים מרוחקים אלו מתפרנסים בעיקר מגידולים חקלאים מועטים שמצליחים לשרוד באקלים הקשה, שהעיקרי בהם הוא קנאביס.

שדה קנאביס בהרי ההימלאיה
מטעי הקנאביס בהרי ההמלאיה | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

צוות של מגזין הטבע 'נשיונל ג'יאוגרפיק' – המגזין שהקדיש בשנה שעברה גליון שלם לקנאביס ולגליזציה – יצא לבקר באחד הכפרים המרוחקים ביותר באזור, הנגיש אך ורק באמצעות מסע רגלי שאורך מספר שעות. צפו בתמונות המרהיבות שצולמו במקום:

הרי ההימלאיה - לגדל קנאביס על פסגת העולם
הרי ההימלאיה – לגדל קנאביס על פסגת העולם | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

צמחי הקנאביס הגדלים באזורים גבוהים אלו, נחשבים לטובים ביותר בעולם בשל היותם עשירים ביותר בקנבינואידים. האקלים הקשה השורר באזורים קפואים אלו גורם לצמחים לייצר כמות גדולה יותר של חומרים פעילים, וגורם לתוצרת המופקת מהם להיות ייחודית בעולם כולו.

צמחים אל מרכז הכפר ונאספים לפני מכירתם
לאחר הקציר, מובאים הצמחים אל מרכז הכפר ונאספים לפני מכירתם | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

למרות איכותה הגבוהה של התפרחת שגדלה בשדות, מרבית התוצרת שנמכרת באזורים אלו בפועל היא אינה תפרחת, אלא צ'אראס – "חשיש אבקנים" העשוי משרף הפרחים הטובים ביותר בשדה, ומוכן בתהליך ארוך בעבודת יד, בשיטות הידועות בדרך כלל רק לזקני הכפר.

צעירים בכפר בהימלאיה - משתתפים בקטיף קנאביס
גם צעירי הכפר משתתפים בטיפול בצמחים ובקציר | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

כיוון ששדות הקנאביס מכלכלים הלכה למעשה את הכפר כולו, וכאמור גם כפרים רבים אחרים כמותו, כמעט כל בני הכפר הכשירים מבחינה פיזית עובדים בתפקיד כזה או אחר בשרשרת הגידול, הקציר, האריזה או המכירה. בתמונות ניתן לראות שאפילו בני נוער צעירים משתתפים בעבודה, ולעיתים הם אף מלווים בילדים קטנים.

כפר בהימלאיה שמאוכלס בחקלאי קנאביס
מכירת הצ'אראס מכלכלת כפרים רבים, אך המשטרה נלחמת בתופעה | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

אם שאלתם את עצמכם איך שדות קנאביס מכלכלים כפרים שלמים, דעו כי גרם אחד של צ'אראס איכותי נמכר בארה"ב ואירופה במחיר של עד 90 ש"ח. באחת מהטריטוריות העניות בעולם, סכומים אלו מאפשרים לתושבי הכפר להשיג את כל שנדרש להם כדי להמשיך ולחיות.

עלי הקנאביס משמשים את החקלאים להגנה מפני השמש במהלך שעות העבודה הרבות
עלי הקנאביס משמשים את החקלאים להגנה מפני השמש במהלך שעות העבודה הרבות | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

למרות העובדה שחייהם של מאות אנשים המתגוררים בכפרים אלו, תלויה ביכולתם לגדל את הקנאביס ולהפיק ממנו את הצ'אראס למכירה, המשטרה ההודית אינה רואה בעין יפה את עסקיהם הלא חוקיים של החקלאים הכפריים, ועושה הכל כדי למנוע מהם להמשיך.

מספר פעמים בשנה מטפסים כוחות משטרה על הפסגות הנמוכות בחיפוש אחר שדות קנאביס שנעלמו מעינו של החוק, ואף פועלים למעצרם של תושבי הכפר האחראים על גידולם. למזלם של החקלאים, חיפוש שדות אלו מניב תוצאות שהם בגדר "טיפה בים", מאחר ומרבית השדות מוסתרים היטב ופועלים כבר שנים רבות.

זקני השבט שאינם משתתפים בקציר, אחראים על הכנת הצ'אראס - חשיש האבקנים האיכותי
זקני השבט שאינם משתתפים בקציר, אחראים על הכנת הצ'אראס – חשיש האבקנים האיכותי | צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

מרבית הצ'אראס הזמין לקנייה בישראל הוא אינו אותו החומר הטהור המיוצר בכפרי ההימלאיה, אלא חיקוי דומה ומדולל בחומרים אחרים שמגיע בדרך כלל ממרוקו, אפגניסטן או אזורים אחרים בהודו.

צ'אראס טהור כמעט ואינו ניתן להשגה מחוץ לשווקים ספציפיים בארה"ב ובאירופה, אך אלו מכם שמתכוונים לטייל בהודו עשויים להיתקל בצ'אראס אמיתי פה ושם.

ראו עוד:
ספר החשיש הגדול
דבורים בהימלאיה מייצרות דבש פסיכדלי
מדריך עולמי: 25 המדינות בהן הכי שווה לעשן קנאביס
שיחות עם ג'ה – מדוע הקנאביס לא חוקי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט