נער חולה איבד את רשיון הקנאביס ואושפז בכפייה

כשל במערכת הבריאות: נער בן 16 וחצי הלוקה במחלת הקרוהן, אושפז בכפייה בבית חולים משום שהצוות הרפואי מסרב לאפשר לו להמשיך טיפול בקנאביס רפואי. “3 טיפות של קנאביס, 3 פעמים ביום במשך חודש וחצי, הצילו לילד שלי את החיים”, מספרת לנו אמו.

נער בן 16 אובחן כחולה במחלת הקרוהן בעודו בן 7. מאז, הוא מטופל במגוון טיפולים קונבנציונליים, אשר במשך 9 שנות טיפול כללו תופעות לוואי רבות כגון נשירת שיער, הקאות ובחילות, ורק החמירו את מצבו הרפואי עוד יותר ולא נמצאו יעילים כלל.

לאחר מחקר מעמיק באינטרנט שערכה אמו, היא למדה על יכולתו של הקנאביס הרפואי לסייע לחולים בקרוהן, אך עדיין הייתה חלוקה בדעתה לגבי הטיפול. כאשר משקלו הגיע ל-33 קילוגרמים, ביקשה האם מהרופאים לבחון את אפשרות הטיפול באמצעות קנאביס רפואי.

למרות שמחלת הקרוהן הינה התוויה קיימת במשרד הבריאות עבורה זכאים מטופלים לקבל היתר לקנאביס רפואי, סירבו הרופאים בבית החולים רמב”ם בחיפה לאשר לו את הטיפול, מאחר ועל פי דבריהם הקנאביס הוא “אינו סוג טיפול המוכר על ידי בית החולים”. לכן, נאלצה אמו לקבוע תור יקר לרופא מומחה שהמליץ לו לנסות את הטיפול והביא לו את המרשם המיוחל.

התרופה החדשה

מהרגע הראשון בו התנסה בתרופה החדשה, השתנו חייו: מדד הדלקתיות (CRP), שלו שעמד על ממוצע של 59, ירד לנורמה הממוצעת של 2 ונשאר יציב. כאביו הבלתי נסבלים פסקו והוא החל לאכול בכוחות עצמו אוכל מוצק ללא סטרואידים. לפי דבריה של אמו: “השינוי הגדול ביותר הוא שהוא קם בבוקר מאושר ושמח.”

“מילד בן 16 וחצי שמבקש ממני לחזור לקנדה, כי הוא שמע שעושים שם המתות חסד ועוברות לו מחשבות על לסיים הכל, הוא הפך לילד מאושר שמצא סיבה לחיות.” אומרת לנו אמו. “3 טיפות של קנאביס, שלוש פעמים ביום במשך חודש וחצי, הצילו לילד שלי את החיים.”

לאור ההשפעה המדהימה, ביקשה האם להגדיל את המרשם הרפואי שלו כדי שיכלול מלבד שמן גם תפרחת, אשר תגביר את התיאבון שלו ותסייע לו לעלות במשקל. כאשר הגיעה בקשת השינוי ליק”ר, היחידה דרשה מסמכים נוספים מהרופא הממליץ והוא הפקיד אצלה את רישיונו עד שיחודש ויוגדל.

על פי נהלי משרד הבריאות, חולים המעוניינים לחדש את רישיון הקנאביס הרפואי שלהם, נאלצים להגישו ליק”ר, בתקווה שיאושר ויושב אליהם בזמן כדי לקבל את אספקת התרופה החודשית.

בינתיים ללא התרופה, חזר הנערנלבית החולים על דעת עצמו כדי לקבל הזנה באמצעות זונדה (מכשיר הזנה תוך ורידית) עד שיחודש האישור.

במקום הגדלה – ביטול

לאחר הגשת הבקשה, יצר צוות בית החולים קשר עם הרופא הממליץ, ולאחר מכן יצר אותו רופא קשר טלפוני וניסה לשכנעו שהוא זקוק לטיפול וכי הוא מסוכן ולא יעיל עבורו. כמו כן, הרופא סרב להמליץ פעם נוספת על המרשם ולא הגיש ליק”ר את המסמכים הנחוצים לצורך חידוש והגדלת הרישיון.

בנוסף, עובדת סוציאלית שעל פי דבריו של מתן וענונו מהאגודה לטיפול בקנאביס רפואי כלל לא ראתה את את הנערנאישית, הוציאה לפני ארבעה ימים “צו בדבר אמצעי חירום לפי סעיף 11 לחוק הנוער”, כדי לחייב אותו להישאר בבי”ח עד שתינתן הוראה אחרת. על פי צו החירום הנ”ל, אושפז למעשה הנער בכפיה.

במהלך ארבעת הימים האחרונים, מאושפז הנער בכפייה בבית החולים, כאשר הוא מסכים לקבל הזנה תוך ורידית באמצעות זונדה, אך מסרב בכל תוקף לקבל כל אחד מהטיפולים הקונבנציונליים המוצעים לו על ידי הרופאים.

תגובתה של האגודה לטיפול בקנאביס רפואי

“אין מקום לאשפוז כפוי של ילד שהגיע לבי”ח על דעת עצמו. ההחלטה לרדוף אותו ולמנוע ממנו לשהות מחוץ לבית החולים, היא מניעה בפועל של מתן רצף לטיפול הרפואי הראשון שהוכיח את עצמו והיטיב עימו – וזהו פשוט פשע!”

“כל הטיפולים הקונבנציונליים שהציעה מערכת הבריאות כשלו נחרצות, אך לאחר חודש וחצי עם שמן הקנאביס הילד נמצא במקום אחר בחייו מבחינה פיזית ורגשית. המדדים בבדיקות הדם התאזנו בצורה פלאית, הוא חזר לאכול אוכל מוצק בלי זונדה שתעזור לו, ובעיקר לחייך ולהרגיש שיש טעם לחיים.”

“משרד הבריאות יוצר את המצב האבסורדי הזה בכך שאינו מכניס את הקנאביס הרפואי כטיפול רפואי מין המניין ובכך שולל מהחולה את זכויותיו הבסיסיות בהתאם “לחוק זכויות החולה”, מצב זה לא מאפשר להגן על החולה המטופל בקנאביס לשמור על הרצף הטיפולי כמו שקורה עם כל טיפול אחר.”

האגודה, בשילוב עם ד”ר למשפט נילי קרקו, יו”ר הקליניקה לזכויות החולה, הגישה בימים האחרונים מסמך משפטי למשרד הבריאות ולמספר ח”כים במטרה לדרוש ולהכיר בקנאביס הרפואי כטיפול כמו כל טיפול אחר, ובדרישה ליישם את הנוהל במהלך המדיניות החדשה שהובטחה ע”י סגן השר ליצמן.

ראו גם:
ילדים ישראלים מטופלים בקנאביס: “כל טיפה זה כמו יהלומים”
ילדים חולי אפילפסיה יקבלו קנאביס רפואי
הורים תובעים את בית הספר: “תנו לבתנו לצרוך קנאביס בהפסקה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר