ילדים לאמהות שצרכו גראס בהריון רואים טוב יותר

לראשונה נמצא יתרון מדעי ברור לצריכת מריחואנה בזמן הריון: מחקר חדש מראה שילדים שנולדו לנשים שצרכו גראס בהריון הם בעלי ראייה טובה יותר וכי עוברים לאמהות הצורכות מריחואנה מוגנים טוב יותר מהנזק הנגרם לעובר משתיית אלכוהול של האם.

21 שנים עברו מאז המחקר המקיף האחרון שנערך בנושא השפעת עישון קנאביס של אשה בהריון על העובר ועל הילד שיתפתח ממנו. במחקר שנערך אז בג’מייקה בקרב 42 נשים וילדיהן נמצא שילדים לאמהות שצרכו מריחואנה במהלך ההריון לא רק שלא נפגעו, אלא היו ברמות ערנות ויכולות מוטוריות משופרות.

ד"ר ארג'יט צ'אקרבורטי - ראש צוות המחקר
ד”ר ארג’יט צ’אקרבורטי – ראש צוות המחקר

כעת מחקר חדש שפורסם אמש (ה’, 19.11) בוחן שוב את השפעת צריכת הקנאביס של אם בהריון על העובר שלה ובהמשך על הילד שיתפתח ממנו. צוות חוקרים בראשותו של הניורוביולוג ההודי ד”ר ארג’יט צ’קרבורטי (Arijit Chakraborty) בחן את הקשר בין צריכת סמים שונים על ידי אמהות במהלך הריון, לבין פוטנציאל לפגיעה גופנית או שכלית בילדים.

יכולות חזותיות טובות יותר

במהלך המחקר, שנערך באוניברסיטת אוקלנד שבניו זילנד ומומן ברובו על ידי הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (NIDA), בדק הצוות 175 ילדים בני ובנות 4 ומטה, שאמהותיהם נחשפו במהלך ההריון למריחואנה, אלכוהול, מתאמפטמינים וניקוטין.

בכדי להגיע לתוצאות ממוקדות ואיכותיות מבחינה מדעית, התמקד צוות החוקרים רק בבדיקת היכולות החזותיות של הילדים. יכולות אלו נבדקו בעזרת סדרת מבחני ראייה על מסך מחשב, שכללו זיהוי מכונית בצומת עמוסה, איתור נקודות בתוך מבוך ועוד.

“השתמשנו במבחן גירויים חזותיים שיעניין את הילדים ויגרום להם להשתתף,” אומר ד”ר צ’קרבורטי בראיון שנערך עימו, “מבחנים אלה מהווים מבחן אמין לזיהוי קשיי קליטה או עיבוד נתונים אצל הילדים – קשיים שלא יופיעו במבחני ראייה אחרים.”

בסיכום המחקר נמצא כי כל הילדים לאמהות שצרכו מריחואנה הראו תוצאות טובות יותר בכל הפרמטרים לעומת הילדים האחרים, מה שגרם לחוקרים להסיק כי התפיסה הויזואלית שלהם משופרת באופן משמעותי. “הראייה היא המפתח לרוב היכולות המוטוריות וכן לקריאה ולמידה, לפיכך, היא מהווה סמן חשוב על התפתחות תקינה של המוח,” ציינו החוקרים.

הילדים לאמהות שצרכו מתאמפטמינים וניקוטין הראו תוצאות זהות לממוצע אצל ילדים לאמהות שלא צרכו סמים כלל, אך הילדים לאמהות שצרכו האלכוהול השיגו את התוצאות הנמוכות ביותר.

מריחואנה מבטלת את נזקי האלכוהול

תוצאה מפתיעה נוספת שהראה המחקר היא שעוברים שנחשפו הן לאלכוהול והן למריחואנה שצרכה אמם, הציגו תוצאות זהות לרמה הממוצעת, ואף גבוהות ממנה במעט. בעקבות התוצאות הסיקו החוקרים כי השפעת המריחואנה במהלך הריון מסייעת לבטל את הנזק הנגרם לעובר עקב שתיית אלכוהול של האם.

“אנחנו לא מעודדים נשים בהריון להתחיל לעשן מריחואנה אם הן כבר שותות אלכוהול, הדבר הנכון הוא להפסיק את שתיית האלכוהול,” אומר ד”ר צ’אקרבורטי בראיון, “תוצאות המחקר מהוות בסיס למחקר המשך, שעשוי להוביל לפיתוח תרופה שתטפל בנזקי האלכוהול במהלך הריון.”

ד”ר מדהורי פרבהו (Madhuri Prabhu), רופא מומחה לרפואת ילדים שהגיב לגבי תוצאות המחקר, ציין כי יש לקחת את המסקנות בערבון מוגבל כיוון שכלל השפעות המריחואנה על המוח טרם ידועות לעולם המדע. “אנו צריכים להיות זהירים לפני שנפיץ ברבים יתרונות של עישון סם במהלך ההריון.”

על פי הדיווח זהו המחקר המדעי הראשון שזיהה יתרון מדעי מוגדר של חשיפה למריחואנה לפני הלידה.

תוצאות המחקר החדש באות בניגוד להצהרה האחרונה של איגוד הרופאים האמריקאי שטען כי צריכת קנאביס בזמן הריון עלולה לסכן את העובר.

ראו עוד:
עשרת מחקרי הקנאביס הבולטים של 2014
מחקר חדש: קנאביס מפחית הסיכון לסוכרת ומחלות לב
קנאביס רפואי: מהו “אפקט הפמליה” – ולמה הוא חשוב

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר