יו”ר חדש לוועדה למאבק בנגע הסמים: ח”כ מוחמד ברכה

ח”כ מוחמד ברכה נבחר לעמוד בראש הוועדה למאבק בנגע הסמים וקורא להרחיב את סמכויותיה גם לטיפול באלכוהוליזם והתמכרויות נוספות. “אין דבר כזה סמים קלים,” הוא אומר.

הוועדה למאבק בנגע הסמים אישרה היום את המלצת ועדת הכנסת ובחרה בח”כ מוחמד ברכה ממפלגת חד”ש לעומד בראשה.

ח”כ ברכה, שמילא כבר את תפקיד זה בין השנים 2009 -2010, צוטט בעבר כמי שטוען כי “המלחמה בסמים היא מלחמת קודש“.

היום, לאחר המינוי, אמר ח”כ ברכה כי הוא אינו דוגל בצירוף המילים “סמים קלים”. “יש סמים. נקודה. עם זאת יש לשקול את כל הטיפול בנושא הקנאביס הרפואי”, אמר ח”כ ברכה שאף ביקש מיו”ר הכנסת, יולי אדלשטיין, להרחיב את סמכויות הוועדה כך שתוכל לעסוק גם באלכוהוליזם בפרט והתמכרויות בכלל. “כיו”ר הוועדה במושב הקודם נוכחתי שיש נקודות מגע רבות בטיפול ובשיקום נפגעי סמים ואלכוהול. הרחבת סמכות הוועדה תאפשר טיפול טוב יותר בנפגעי סמים ואלכוהול”, אמר.

ח”כ יצחק הרצוג התייחס לבקשה של ח”כ ברכה ואמר: “הרשות למלחמה בנגע הסמים מוגדרת גם היא כרשות למאבק בנגע הסמים, באלכוהול ובהתמכרויות. התמכרויות זה גם התמכרות לאינטרנט והרחת טיפקס. אני חושב שנכון שהוועדה תעסוק בכל הנושאים האלה, כפי שהרשות למלחמה בסמים מוסמכת ועוסקת בכל ההתמכרויות”.

יצחק הרצוג

גם זה בטח יעניין אותך

ח”כ ברכה שימש בעבר בתפקיד זה כאמור והוחלף בסוף שנת 2010 על ידי ח”כ טאלב א-סאנע ממפלגת רע”מ-תע”ל שהיה מתקדם יותר בתפיסותיו.

בשנת 2011 התייחס א-סאנע לדו”ח האו”ם שקרא להפסיק את המלחמה בסמים ואמר כי “לנוכח המסקנות הברורות העולות מהדוח ובשל העובדה כי המאבק בסמים בארץ רחוק מלהניח את הדעת, ראוי שמדינת ישראל והכנסת יבחנו מחדש את מדיניות בשימוש בסמים ובאופן המאבק בסמים הקשים”.

ח”כ א-סאנע הסביר אז כי הדוח של האו”ם הציג תמונה מעוררת מחשבה על המלחמה בסמים. “האו”ם טוען כי המלחמה בסמים בעולם נכשלה. לדעתי גם בישראל המלחמה בסמים נכשלה ואנחנו עדים כל הזמן לעליה במספר המשתמשים ולירידה בגיל המשתמשים”, הסביר.

לדבריו, “כשאומרים שכל הסמים הם אותו דבר זה לא מדויק. עלינו לבחון את המדיניות הנקוטה במדינות כמו הולנד, ששם מותר שימוש בסמים קלים, ולראות איך זה עובד. אני לא רוצה להפוך את החברה בישראל לשפן ניסיונות אבל עלינו לבחון מחדש את מדיניות הסמים הנהוגה בישראל”.

להורדת מסמך סיכום הוועדה לחצו כאן (rtf)

נראה אם כן כי בעקבות המינוי צפויה התגברות במאבקה של הממשלה בצרכני הסמים בכלל ובצרכני המריחואנה והחשיש בפרט, זאת בניגוד להוראת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, ובניגוד למדיניות החדשה שתופסת תאוצה ברחבי העולם וקוראת להקל על צרכני הקנאביס.

ראו גם: הכנסת החליטה: לקנאביס אין תועלת רפואית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר