יאיר גלר: “הסלחנות צריכה להיעלם מן העולם”

מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים מוכר כאחד המומחים הגדולים באמירת דברים והיפוכם. אריק אלון שמע אותו עושה את זה שוב, התקשה לסלוח וקורא כעת בשם תנועת הלגליזציה לפיטוריו לאלתר: “מדובר בשערוריה ציבורית,” הוא אומר. צפו ביאיר גלר מטעה ומסלף נתונים מול המצלמה.

מאת: אריק אלון

תפסתי את יאיר גלר לראיון בכנס שנערך במכללת נתניה. מטרת הכנס, איך לא, רצונה של הרשות הלאומית למלחמה בסמים להצביע ולמחות על קלות הענישה בישראל בגין עבירות של סחר בסמים. כלומר, בימים בהם רוח הלגליזציה נושבת בעולם, הרשות וזרועותיה (עמותת “אל-סם”) עדיין פועלות בנימיה של האקדמיה בישראל ומקדמות אג’נדה הקוראת להחמרת הענישה.

על הבמה שטח יאיר גלר את משנתו וקרא לבתי המשפט בישראל להחמיר בענישה על עבירות סחר. לצורך השוואה הצביע גלר על חומרת הענישה בארה”ב וגרס כי יש ליישר קו עם מידת הענישה האמריקנית, רק שכח להזכיר כי החמרת הענישה האמריקנית מעולם לא הצליחה להשיג ירידה כלשהי בנתוני צריכת קנאביס או סחר בסמים בכלל וכי יתרה מכך, ארה”ב, על מדיניותה התוקפנית, מאז ומתמיד מתפארת בנתוני הצריכה הגבוהים בעולם.

יאיר גלר מכללת נתניה
“הסלחנות צריכה להיעלם מן העולם”

מלבד החוק הפדרלי שנשאר בעינו, מרבית המדינות בארה”ב כבר עשו צעד וחצי בדרך להסדרת השוק באופן חוקי, אבל גלר, כרגיל, בוחר להתעלם ממה שלא מסתדר עם משנתו.

למרבה הפלא, על אף שעל הבמה, לפני הסטודנטים, סגל המכללה ואורחים מתחום המשפט, שטח גלר את משנתו השמרנית וקרא להחמרה בענישה כפי הנהוג בארה”ב, בראיון שצולם בהפתעה מחוץ לאולם טען גלר בדיוק את ההפך ממה שאמר על הבמה חמש דקות קודם כן.

צפו:

“הסלחנות צריכה להיעלם מן העולם”

על הבמה טען גלר כי “בארה”ב יכול אדם לקבל על עבירות של סחר בסמים עונש הרבה יותר מאשר כפול ומכופל מאשר במדינת ישראל”. בנוסף העביר גלר ביקורת על מערכת המשפט הישראלית ואמר כי “עם כל הקושי בראיות ועם כל העומסים, סחר בסמים אינו יכול להיגמר ברמה של שנתיים או שלוש שנות מאסר”. עוד פירט את תפיסתו האישית על עבירות סחר ועל פיה “הסלחנות ומידת הרחמים צריכות להיעלם מן העולם ו-“הייתי שמח מאוד אם הענישה הייתה הרבה יותר קשה”.

בראיון בחוץ שאלתי את גלר מדוע הוא תומך במדיניות הנוקשה של ארה”ב על אף שמדיניות זו מעולם לא הניבה תוצאות רצויות. גלר שיבח את שאלתי ואמר שהתשובה לשאלה נהדרת זו מאוד ברורה לו. הוא הזכיר את מסעותיו בארה”ב שם למד היטב את הנושא וטען כי “ארה”ב משתמשת באכיפה ובכלי הענישה ככלי מרכזי כנגד סוחרי סמים וכנגד משתמשים ותופעת הסמים בכלל”.

“עדיף להשקיע בחינוך ולא באכיפה”

בשלב זה כבר התחיל גלר להפתיע אותי מאוד: “אנחנו נוקטים בשיטה אחרת לחלוטין, השיטה הישראלית אומרת שקודם כל תשקיע את מירב המאמצים, מירב המשאבים בחינוך ובמניעה, הרבה פחות באכיפה, ולא נכון לטעמנו לקחת אדם ולהשליך אותו לעשרים ושלושים שנה למאסר ארוך וממושך, אפילו מאסר עולם. אנחנו סבורים שיש טעם רב יותר בניסיון לשקם, בניסיון להרתיע ולאו דווקא לקחת את האדם ולהשליך אותו למאסר עולם.”

ראוי להזכיר כי מטרת הכנס הייתה לקדם את החמרת הענישה על עבירות סחר בסמים בישראל. לכן העובדה שגלר מסוגל להוציא מפיו, במעמד כזה, שתי הצהרות הסותרות אחת את השנייה בצורה מובהקת ומפתיעה כל כך היא לא פחות משערוריה ציבורית. הצהרותיו הסותרות מצביעות על היעדרותו של כל קו מחשבה עקבי או מניפסט היציב בהשקפתו.

אם לא די בכך -ואגב לא קיבלתי תשובה לשאלתי בכלל – גלר מוסיף על כך בשקר גס היות ובניגוד לדבריו, השיטה הישראלית אינה משקיעה את מרב המשאבים בחינוך ובמניעה כלל וכלל. למעשה, על פי הנתונים המופיעים בדוחות תקציבי המשטרה השנתיים, תקציב המשטרה בנושא מלחמה בסמים עומד על כ-700 מיליון שקלים, בעוד שאר תקציבי המדינה לרשות וזרועותיה, משרד הבריאות ומשרד הרווחה, מסתכמים כולם אולי בשביעית מסכום זה.

יאיר גלר
יאיר גלר – לא מגמגם

עצוב לגלות שמנכ”ל הרשות האחראית אינו בקיא בנתונים אלו, או אולי בקיא אך איננו מעוניין להציג אותם כראוי מפני שאלו ממחישים את הבזבזנות של המלחמה בסמים לצד חוסר יעילותה.

מר יאיר ומיסטר גלר

מנכ”ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול מר יאיר גלר הוא האדם בעל הדיבור הרהוט ביותר במגזר הציבורי. הוא מסוגל לדבר בצורה שוטפת ומבלי לגמגם או להשתמש בהשהיות ווקליות כמו “אה…” בין משפטים. אף לא פעם אחת בדיון שלם. לא בכדי הוא מנכ”ל של רשות ציבורית מזה שנים רבות. גלר הוא שופר ממולח וחלקלק המכיר את כל המניפולציות האפשריות כדי להסיט דיון מעיקרו. הוא יודע להעמיד פני “מומחה” גם כשאינו יודע דבר, וגם להעמיד פני תם כשהוא יודע את האמת. הוא אוהב להשתמש בנתונים מארה”ב ומדינות מפותחות כדי להוכיח דבר מה או לחזק את דבריו, אך מתנער מנתונים חיצוניים כאשר הם מדגימים בדיוק ההפך ממה שהוא אומר.

הראיון שקיימתי איתו הוא רק דוגמא אחת לדפוס חוזר לאורך שנים בו גלר מטעה, מסלף ומשקר את הציבור, וזאת בעודו עובד ציבור. גלר מייצג את הגישה השמרנית הקלאסית על פיה הוא נאמן למטרה ולא לאמת. כלומר בהיותו מנכ”ל של רשות הלוחמת בסמים הוא מנהל מלחמת חורמה נצחית עם משתמשי סמים וסוחרי סמים מתוך נאמנות למטרה קדומה בת חמישים שנה והיא מלחמה בסמים. כל גישה אחרת למלחמה אינה אפשרית כלל שהרי זהו שמה של הרשות אותה הוא מייצג. פועל יוצא של גישה זו היא מלחמה תמידית בסמים כמטרת על, ללא חשבון נפש, ללא התייחסות לגילויים מדעיים חדשים ושינויים בזירה הבינלאומית וללא התייחסות להשפעותיה של המלחמה הזו על חייהם וזכויותיהם הבסיסיות של אזרחים. פשוט מלחמה תמידית בכל מחיר.

בשנה הבאה עלינו לטובה, פעילי הלגליזציה קוראים לפיטוריו של מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול והחלפתו במועמד/ת ליברלי, רענן ובעיקר מעודכן, הפתוח להצעיד את החברה הישראלית אל מהפכת הלגליזציה העולמית. מועמד שיהיה נאמן לטובת הציבור ונאמן לאמת הנחשפת מחדש בכל הקשור לצמח הקנאביס ולא ינציח את גישת המלחמה השמרנית הנשענת על טיעונים משנות החמישים שאינם עומדים במבחן המציאות. החלפת המנכ”ל יכולה להוות צעד ראשון לכיוון הגדרה מחדש של מהות הרשות ואף השמטת מושג ה”מלחמה” משמה. רשות ציבורית ייעודה לשרת את הציבור ולא להילחם בסמים, ובטח לא בצמחים.

ראו עוד:
מכתב פתוח ליאיר גלר
כמה מרוויח מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים?
הרשות למלחמה בסמים מציגה: עובדות או בדיות?
עולם ללא אמת: סיינטולוגיה ברשות המלחמה בסמים
הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”
זה “קנאביס”, לא “מריחואנה” / אריק אלון

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר