חיים כץ: “חברות התרופות מונעות טיפול בקנאביס משיקולים כלכליים”

משרד הבריאות מתעקש כי בישראל ישנם כ-13 אלף מטופלים בקנאביס רפואי. ח”כ חיים כץ מאשים את חברות התרופות במניעת אישורים לקנאביס עקב שיקולים כלכליים.

על אף שעד לפני שבועיים טענו במשרד הבריאות שישנם כ-14,000 מטופלים בקנאביס רפואי, ולמרות הידיעה שפרסמנו לפיה נתון זה הוא מופרך לחלוטין וכי למעשה ישנם רק כ-9,000 מטופלים, פירסם הבוקר המשרד נתונים מעודכנים לפיהם ישנם בישראל כ-13,000 בעלי אישור רפואי לקנאביס.

“עד כה בשנת 2013 אושרו כ-13 אלף בקשות לקנאביס רפואי,” הודיע הבוקר משרד הבריאות. “מדובר בעלייה חדה של 30% אחוזים לעומת השנה הקודמת בה אושרו כ-10 אלף בקשות בלבד.”

עם זאת, מרבית הבקשות שאושרו השנה, כ-9,300, הינם חידושים של רשיונות קיימים והשאר בקשות חדשות שאושרו, כך על פי משרד הבריאות.

עוד נמסר כי כ-1,050 מטופלים שהחזיקו ברשיון, איבדו את זכאותם השנה.

גם אם היינו רוצים להאמין לנתונים של משרד הבריאות, מסמך סודי של המשרד עצמו, שנחשף בלעדית כאן אצלנו, מראה כי בשנת 2012 היו כ-8,500 מטופלים. אם כך המשרד היה צריך לפרסם היום ידיעה על עלייה של למעלה מ-40% אחוזים ולא כפי שצויין.

חיים כץ
ח”כ חיים כץ

ח”כ חיים כץ מהליכוד, יו”ר וועדת הבריאות של הכנסת, תקף הבוקר את חברות התרופות בתכנית הרדיו של קרן נויבך ואמר כי הן מונעות אישורים לקנאביס רפואי.

“כל מי שהרופאים מחליטים שצריך לקבל קנאביס רפואי, צריך לקבל קנאביס רפואי,” אמר.

כץ התייחס לאינטרסים לכאורה של חברות התרופות במניעת אישורי קנאביס רפואי ואמר כי יש הרגשה מאוד לא טובה של מעורבות של חברות התרופות.

“רופאים לא רוצים לתת אישורים בגלל לחץ של חברות התרופות,” אמר, והתייחס בין השאר כנראה להקלטה שפירסם מטופל בקנאביס רפואי ובה נשמעות עדויות לכאורה ללחצים אלו (האזינו: רופא מספק כדורים במקום קנאביס – בגלל לחץ מחברת תרופות). “מדובר כאן על כסף גדול,” הוסיף.

בדיווח נמסר עוד על “הצעת המחליטים” שעתיד להגיש משרד הבריאות כתשובה להצעת החוק של ח”כ משה פייגלין, ונחשפה הבוקר בתכניתו של רינו צרור בגלי צה”ל (ראו כאן). על פי ההצעה יעבור תחום הקנאביס הרפואי בכללותו לידיה של חברת התרופות הפרטית “שראל”, אשר תהווה מונופול בלעדי בתחום ותרכז את כל שלבי הגידול, הבקרה והחלוקה.

האזינו לקטע:

להאזנה לקטע המלא לחצו כאן.

ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר