התרופה להשמנה? חוקרים מפתחים גלולת הרזיה מקנאביס

האם נמצא הפתרון לבעיית ההשמנה העולמית? מחקר חדש מראה כי רכיבי קנאביס בשילוב ויטמין A עשויים להיות יעילים בטיפול בהשמנת יתר ואף להוות פתרון עתידי בצורת גלולת הרזיה. “תרכובות מסוימות יכולות לעבוד יחד כדי להפחית משקעים שומניים בגוף,” מספר ראש צוות המחקר.

התופעה המכונה מאנצ’יז – תיאבון בלתי נשלט למזון, בעיקר מלוח-מתוק – המגיעה בעקבות צריכה רבה של קנאביס, מובילה רבים להאמין שעישון מריחואנה או חשיש מובילים בהכרח גם להשמנה. בפועל אם נסתכל מסביבנו נוכל לראות שרבים מצרכני הקנאביס הקבועים הם דווקא אנשים רזים יחסית.

ראו גם:
למה מעשני מריחואנה רזים כל כך?
למה מריחואנה עושה מאנצ’יז?

כבר בשנת 2011 דיווחה חברת GW , יצרנית ה’סאטיבקס‘, כי היא מקדמת מחקר לפיתוח גלולת הרזייה שתופק מהרכיבים הפעילים בקנאביס (ראו: דיאטת קנאביס). אין לדעת מה עלה בגורל התכניות של GW, אבל כעת מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ‘דיקין’ באוסטרליה, קובע שהרעיון של ירידה במשקל באמצעות קנאביס הוא לא רחוק כמו שנדמה. על פי תוצאות המחקר, תערובת של ויטמין A וצמח הקנאביס עשויה להיות המתכון המושלם לפתרון בעיית ההשמנה העולמית.

ד"ר יאן גילברט, עורך המחקר
ד”ר יאן גילברט, עורך המחקר

“תוצאות המחקר שלנו מראות לראשונה כי תרכובות מסוימות בקנאביס בשילוב ויטמין A יכולות לעבוד יחד כדי להפחית משקעים שומניים בגוף,” כותב החוקר ד”ר יאן גילברט בסיכום תוצאות המחקר. “ממצא זה פותח הזדמנויות מרגשות לפוטנציאל הטיפול בהשמנת יתר ללא צורך בניתוח פולשני.”

“הפחתה במשקעי השומן”

במהלך הניסויים גילו החוקרים כי על ידי גירוי משולב של מערכת העיכול באמצעות ויטמין A ושל המערכת האנדוקנבינואידית באמצעות תרכובות קנאביס, חלה הפחתה משמעותית במשקעים השומניים בתאים אנושיים וכן בתאים של דגי “זברה” – השותפים השקטים של המדענים בעולם – שנבדקו גם הם בניסוי.

גם זה בטח יעניין אותך

על פי הממצאים, המפתח לפיתוחו של טיפול שכזה טמון במציאת האיזון בין שתי המערכות הללו. כמו כן, גם כאשר תרכובות הקנאביס היו במינון נמוך מזה המורגש בגופו של אדם ממוצע, התוצאות החיוביות נותרו בעינן.

בעתיד: תחליף לגלולות ההרזיה

בשוק העולמי קיימות גלולות הרזיה רבות, שחלקן עלולות לסכן את בריאותם של המשתמשים בהן ולגרום לתופעות לוואי שונות. העיסוק המחקרי בתפקידה של המערכת האנדוקנבינואידית בוויסות תהליכי התיאבון וחילוף החומרים צפוי להמשיך עד שיימצא תחליף טבעי לגלולות.

בעקבות המחקר הנוכחי צפויים להיערך בקרוב מחקרים נוספים בתחום הקנאביס וההרזייה שיתרמו לזירוז פיתוח תחליף קנאביס טבעי להרזייה, אשר על פי הערכות צוות המחקר צפוי להיות זמין באופן מסחרי כבר בחמש השנים הקרובות, לאחר שיערך וידוא כי לתחליף החדש אכן אין תופעות לוואי.

ראו עוד:
בן אנד ג’ריס מציגים: גלידה במילוי קנאביס
מחקר: צרכני מריחואנה רזים ובריאים יותר
מחקר: שימוש במריחואנה תורם להגנה מפני סוכרת

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר