חולי פיברומיאלגיה לא יקבלו קנאביס רפואי

בשבוע הבא תתכנס וועדת ההתוויות של משרד הבריאות בכדי לדון בשאלה האם להכניס את מחלת הפיברומיאלגיה (דאבת השרירים) לרשימת המחלות המזכות באישור לקנאביס רפואי. נכון לעכשיו נראה כי המחלה לא תיכלל ברשימה.

דאבת השרירים הוא השם העברי לפיברומיאלגיה (באנגלית: Fibromyalgia), תסמונת שמוכרת ונחקרת מאז תחילת המאה ה-19. המונח “פיברומיאלגיה” הוטבע בשנת 1976 ומשמעו כאבים ברקמת השריר. במשך שנים רבות התייחס הממסד הרפואי לסובלים מהתסמונת כאילו מקורה הוא פסיכולוגי ולא פיזיולוגי, אך לפני חודשיים מחקר מצא לראשונה בסיס ביולוגי לכאבים מהם סובלים החולים בפיברו.

רשימת ההתוויות לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (נוהל 106) כוללת היום סרטן, איידס, קרוהן, כאב כרוני, טרשת נפוצה ולאחרונה גם פרקינסון וטורט, אך על פי מידע שהגיע למגזין נראה כי הסובלים מפיברומיאלגיה ייאלצו להמתין.

בשבוע הבא, 17.9, עתידה להתכנס וועדת ההתוויות – שמתכנסת ללא פרוטוקולים ואינה נוהגת לפרסם את ממצאיה – בכדי לדון בשאלה האם גם פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) תיכנס לרשימה המזכה באישורי קנאביס רפואי.

חברי הוועדה נוהגים לבקש המלצות מאיגוד הרופאים הרלוונטי למחלה ועל בסיסן להחליט האם לאשר או לשלול את הוספת המחלה לרשימה. כך היה לפני חודשיים כאשר פסלה הוועדה את הוספתה של הגלאוקומה, מחלת דלקת עיניים, לרשימת ההתוויות, על סמך המלצתו של יו”ר איגוד רופאי העיניים ד”ר דוד צדוק וכך כנראה יהיה גם בשבוע הבא.

פרופסור אורי אלקיים
פרופסור אורי אלקיים – יו”ר איגוד רופאי הראומטולוגיה

פרופסור אורי אלקיים, יו”ר איגוד רופאי הראומטולוגיה, השיבה לפנייה של כתב המגזין ואמרה כי אין בכוונתה להמליץ לוועדה להוסיף את הפיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות וכי המלצתה תהיה “לבצע מחקרים נוספים”.

פרופ’ אלקיים אמרה עוד כי היא עצמה בעלת “מעט מאוד” רקע בנוגע לטיפול בפיברומיאלגיה בעזרת קנאביס, אך טענה כי היא מכירה את יתרונות הטיפול בקנאביס על הסובלים מהמחלה.

אם כן, על אף מחקרים רבים שהוכיחו את יעילות הטיפול בקנאביס על הסובלים מפיברומיאלגיה, המלצתה של פרופ’ אלקיים, יחד עם העובדה שבישראל יש למעלה מ-100,000 סובלות וסובלים מפיברו, נראה שמשרד הבריאות צפוי לשלול את המחלה מרשימת ההתוויות.

*** עדכון: כעבור חצי שנה, בפברואר 2014, אישרה וועדת ההתוויות הספקת קנאביס רפואי לחולי פיברומיאלגיה.

ראו גם: סיפורה של קרנית ידיד הסובלת מפיברומיאלגיה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר