חודש לגליזציה בקנדה: אין עלייה בעבירות קנאביס בנהיגה

חודש בדיוק חלף מאז נכנסו חוקי הלגליזציה בקנדה לתוקפם ונראה שאזהרות המתנגדים מתפוגגות לאור הנתונים, לפחות עד כה. על פי נציגי המשטרות בכל המחוזות במדינה לא נרשמה כל עלייה בעבירות תנועה הקשורות לנהיגה בהשפעת קנאביס.

אמנם חלף רק חודש מאז נפתחו חנויות הקנאביס החוקיות בקנדה עם כניסת חוק הלגליזציה החדש לתוקף ב-17.10, אך כבר עתה מודיעה המשטרה הפדרלית כי החשש המרכזי של המתנגדים למהלך לא התממש.

על פי נתונים רשמיים שפרסמה משטרת קנדה לא נרשמה כל עלייה במספר הנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת קנאביס במהלך החודש האחרון ואף עוד בטרם לכך – על אף שהקנאביס חוקי.

בדו"ח חדש מציינים נציגי המשטרה בפרובינציות השונות בקנדה כי לא מצאו עדות לעלייה בתאונות דרכים עקב שימוש בקנאביס, אם כי חלקם ציינו כי עוד מוקדם מדי כדי לקבוע נתון מוחלט.

"במחלקה שלנו ללא ספק אין עלייה בנתוני נהיגה תחת השפעת קנאביס," ציין סמל ג'ו קנטלו ממשטרת ניו ברונסוויק.

בבריטיש קולומביה מסרה התביעה הציבורית כי במהלך 3 שבועות לאחר הלגליזציה נרשמו 43 עבירות נהיגה הקשורות לקנאביס, לעומת 52 עבירות מסוג זה ב-3 השבועות שקדמו ללגליזציה.

משטרת טורונטו דיווחה כי מתחילת שנת 2018 נרשמו 58 עבירות נהיגה בהשפעת קנאביס כולל 2 בלבד לאחר שהקנאביס הפך לחוקי בחודש שעבר – לעומת 60 עבירות שנרשמו בכל שנת 2017.

באזור הליפקס (נובה סקוטיה) לא נרשמה ולו עבירה אחת של נהיגה בהשפעת קנאביס מאז הלגליזציה. במחוז קוויבק נרשמו מתחילת 2018 רק 252 עבירות תנועה הקשורות לקנאביס, לעומת 319 בכל שנת 2017 ו-310 בכל שנת 2016.

לטענת חלק מגורמי המשטרה הבעיה הנפוצה בה הם נתקלים היא לא נהיגה בהשפעת קנאביס, אלא החזקה של קנאביס ברכב בזמן הנהיגה. "מרבית העבירות הנוגעות לקנאביס ונהיגה שהתרחשו מאז אושרה לגליזציה במדינה קשורות לאחסון לא נכון של קנאביס ברכב או של נוסעים [לא נהגים] שמעשנים במהלך הנסיעה".

ובישראל?

מנגד בישראל צרכני ומטופלי הקנאביס נמצאים בימים אלו בעין הסערה בכל הנוגע לנהיגה בהשפעת קנאביס.

מצד אחד מטופלי הקנאביס הרפואי חזרו להיחשב לעבריינים מרגע שעולים על ההגה, זאת לאור פסיקת שופטת ביהמ"ש לתעבורה בפתח תקווה מהשבוע שעבר, שפסלה את תקנת רה"מ לפיה מותר למטופלים לנהוג 3 שעות לאחר צריכת קנאביס.

מצד שני התיקון לפקודת התעבורה, המכונה "חוק הרוק", אושר לאחרונה באופן סופי ונכנס לרשומות. לפי חוק זה כל נהיגה עם שרידי קנאביס בגוף נחשבת לעבירה חמורה, תוך שהמדינה מתעלמת מהעובדה ששרידים אלו עשויים להישאר גם שבועיים ויותר לאחר השימוש.

במשטרה מציעים למטופלים תכנית שתאפשר להם לנסוע חינם בתחבורה ציבורית במקום לנהוג בעצמם ברכב. לצרכני הקנאביס למטרות פנאי ממתין "ינשוף קנאביס" חדש שצפוי להיכנס בקרוב לפעילות, כפי שחשפנו לראשונה במגזין.

לאור העובדה שמכשיר בדיקות הרוק החדש עלול לטעות בכ-10% מהמקרים, כך על פי מחקרים, בקנדה כבר מתכוונים עורכי דין לעתור לבית המשפט העליון במטרה לטעון נגד השימוש בו על ידי המשטרה.


ערוצים מומלצים

ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button