חבר קבוצת הג’ודו של ארה”ב הודח מהאולימפיאדה בגלל שרידי מריחואנה

לוחם הג’ודו האמריקני, ניק דלפופולו, הודח מהמשחקים האולימפיים לאחר שבבדיקת סמים נמצאו בדמו שרידי מריחואנה. הג’ודוקא האמריקני טוען כי לפני תחילת האולימפיאדה אכל בטעות עוגיות שהכילו מריחואנה.

“התוצאות החיוביות בבדיקת הסמים נגרמו בגלל מזון שאכלתי לפני תחילת האולימפיאדה. לא ידעתי שמה שאכלתי נאפה עם מריחואנה,” אמר הג’ודוקא בן ה-23 בהודעה לעיתונות שפורסמה על ידי הוועדה האולימפית.

ניק דלפופולו באחד הקרבות באולימפיאדה
ניק דלפופולו

ההודעה על הדחתו של דלפופולו מהמשחקים האולימפיים פורסמה ב-30 ביולי, כאשר דורג במקום ה-7 בקטגוריית 73 ק”ג. בבדיקת שתן שנערכה לאחר אחד הקרבות, נמצאו שרידי מריחואנה.

דלפופולו הוא הספורטאי הראשון באולמפיאדת לונדון 2012 שהודח עקב תוצאות חיוביות בבדיקת סמים. הוועדה האולימפית פסלה את הג’ודוקא והדיחה אותו מהתחרות uתוצאות הקרבות אותם ניצח, נמחקו ונרשמו מחדש כנצחון ליריב.

“אני מתנצל בפני הוועדה האולימפית האמריקאית, חבריי לקבוצה ובפני האוהדים הרבים ומתבייש בטעות שעשיתי,” אמר דלפופולו. “אני מצפה ומקווה לייצג שוב את ארה”ב בעתיד ואני מתכוון להקדיש את עצמי ולהיות הג’ודוקא הטוב ביותר שאני יכול להיות בכדי להבטיח שזה יקרה.”

לעולם כנראה לא נדע האם דלפופולו דובר אמת או לא, אבל כך או כך, מקרה זה מעורר את הדיון בנוגע להגדרת המריחואנה כסם שמקביל בדרגתו לסמים ממריצים אחרים.

אין עדות אמיתית לכך שקנאביס יעיל להישגים ספורטיביים ואינו נחשב לסם ממריץ – אולי דווקא להפך – כך שההחלטה לשים אותו באותה קבוצה עם סמים ממריצים, סטרואידים אנאבוליים, הורמונים נוספים הגורמים להגדלת השרירים שמטרתם לשפר את הישגי הספורטאים, הינה תמוהה ביותר.

קנאביס הוא לא בדיוק סם ממריץ....
קנאביס הוא לא בדיוק סם ממריץ….

“אין שום הוכחה לכך שקנאביס הוא סם ממריץ המשפר הישגים ספורטיביים. מאחר והשימוש בו מותר בחוק במדינות מסויימות בעולם, אין שום סיבה לפסול ספורטאים בגין שימוש בו,” אמר דייויד נאט, פרופסור לנוירופסיכופארמקולוגיה באימפריאל קולג’ שבלונדון. “אני לא יכול לחשוב על ענף ספורט בו עישון מריחואנה יכול להוות יתרון. זה גם נראה די מגוחך שמישהו יכול ללכת בבוקר לעשן מריחואנה באמסטרדם באופן חוקי, ואז להגיע ללונדון בערב ולהיפסל מלהתחרות”.

עיקר הבעיה היא הקביעה האם קנאביס צריך להיות באותה הקטגוריה כמו סמים ממריצים אחרים הנמצאים בשימוש בספורט ומומחים מסכימים כי שימוש בהם מהווה יתרון פיזי מובהק. האם קנאביס נכלל באותה הקטגוריה עם הסמים האחרים בגלל שהוא מהווה יתרון מסויים או בגלל שהוא עלול לגרום נזק לתדמית הצחורה שמנסים להציג בוועדה האולימפית?

פוליטיקה או עובדות?

אף על פי שמובן ומקובל כי קנאביס לא מהווה יתרון לאתלטים העוסקים בסגנונות ספורט פיזיים הקשורים למהירות, יש כאלו הטוענים כי הוא דווקא יכול לעזור בסגנונות ספורט כגון ירי או גולף בהם נדרשת סבלנות ואורך רוח.

הוועדה האולימפית אמנם מטילה עונש השעייה של שנתיים על מי שנמצאו בדמו שרידי מריחואנה במהלך המשחקים האולימפיים, אך לא מטילה כל עונש על ספורטאים המעשנים מריחואנה במסגרת האימונים מחוץ לזמני התחרויות. מומחים טוענים שזהו מוסר כפול ודו-פרצופיות מצד הוועדה האולימפית ושהסיבה להכללת הקנאביס ברשימת הסמים האסורים לשימוש נובעת מסיבות פוליטיות ולא מהוכחות מדעיות ומחקר ראוי.

“העניין הוא שהספורטאים באולימפיאדה נתפסים כמודלים להערצה מצד ילדים ונוער, כך שהוועדה פוסלת על שימוש בקנאביס בכדי לא ‘ללכלך’ את התדמית הצחורה של האולימפיאדה עם ג’וינטים,” אמר רופא ספורט בכיר בלונדון.

מייקל פלפס מעשן מריחואנה
מייקל פלפס מעשן מריחואנה בבאנג

מייקל פלפס והבאנג

תמונה של השחיין המעוטר בעולם – מייקל פלפס – כשהוא מעשן מריחואנה בעזרת באנג, פורסמה ב-2009 ועוררה רעש וביקורת רבים בקרב הוועדה האולימפית האמריקאית. בהודעה שפירסם מיד לאחר פרסום התמונה, אמר פלפס כי הוא מתנצל על מה שהגדיר כ”טעות בשיקול הדעת”. פלפס לא קיבל עונש מאחר והשימוש במריחואנה לא היה בזמן המשחקים אלא רק בזמן האימונים.

פרשנים טוענים כי מקרים אלו של מייקל פלפס וניק דלפופולו, מהווים בעיה עבור הוועדה האולימפית בגלל הרצון לשמור על תדמית נקייה ולא בגלל “רמאות” או יתרון כלשהו שנותן הקנאביס לספורטאים. “קשה לי לדמיין איך עישון ג’וינט או אכילת עוגיות חשיש יועילו למישהו בקרב ג’ודו,” אמר מייקל ג’וינר, חבר בצוות למחקר פיזיולוגי במינסוטה, ארה”ב.

הוועדה האולימפית של אוסטרליה, התייצבה באופן רשמי אל מול החלטת הוועדה האולימפית הכללית ויצאה כבר בחודש במאי בקריאה להסיר את המריחואנה מרשימת הסמים האסורים לשימוש.

סוכנות הידיעות “רויטרס” פנתה לנציגים רשמיים של הוועדה האולימפית בלונדון למתן התייחסות לאירוע, אך טרם נתקבלה תגובה רשמית מצידם. כאשר נתבקשו בוועדה להביע עמדה בנוגע לאיסור על צריכת קנאביס, אמרו אלו כי הם “עסוקים מדי בכדי להשיב”.

אולימפיאדת לונדון 2012

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר