חברת קוקה קולה טוענת: “קפאין לא ממכר”

חברת “קוקה קולה”, יצרנית המשקה המפורסם בעולם, מתכחשת לעובדות וטוענת כי קפאין איננו ממכר. “ארגון הבריאות הבינלאומי קבע שאין כל הוכחה מדעית לכך ששימוש בקפאין קשור בתופעות ממכרות,” הם כותבים.

לפני מספר חודשים טענה הרשות למלחמה בסמים כי קפאין הוא איננו סם וכי העובדה ש’ויקיפדיה’ טוענת אחרת, היא טעות. “ויקיפדיה טועה,” אמרו ברשות, “קפאין הוא אכן ממכר, אך סם הוא חומר הנלקח שלא לצורך ריפוי או הזנה ומשנה מצב תודעה. קפה אינו משנה מצב תודעה”. על אף פניות והצגת נתונים הקובעים אחרת, ברשות סירבו לחזור בהם מטעותם.

כעת נראה שחברת “קוקה קולה” הולכת אף רחוק יותר וטוענת כי לא רק שקפאין הוא איננו סם אלא גם כי הוא כלל אינו ממכר!

באתר האינטרנט של החברה, תחת הדף “רכיבים”, נכתב כי קפאין אינו ממכר וכי אין כל הוכחה מדעית לכך ששימוש בקפאין קשור בתופעות ממכרות.

קוקה קולה: קפאין לא ממכר
קוקה קולה: “קפאין לא ממכר”

“נסיגה באופן חד מקפאין לאחר צריכה קבועה וכבדה יכולה לגרום לאנשים מסוימים תסמינים קלים כגון כאב ראש, עייפות או סחרחורות,” נכתב. “השפעות אלה הינן זמניות ונמשכות לא יותר מיממה. סימפטומים אלו אינם עומדים כלל בקריטריונים להגדרת ‘התמכרות’.”

באתר החברה מודגש כי הדברים נסמכים גם על עמדת ארגון הבריאות העולמי (WHO), אך בבדיקה קצרה באתר הארגון ניתן לראות כי אין זה נכון. “השימוש בחומר [קפאין] כולל הפרעת שימוש בקפאין ותלות בקפאין,” נכתב במפורש. “קפאין הוא אחד מהסמים הפסיכואקטיביים הנמכרים מעל למדף.”

גם זה בטח יעניין אותך

עוד מתוך אתר ארגון הבריאות הבינלאומי:

“קפאין הוא ממריץ של מערכת העצבים ונמצא בקפה, שוקולד, קולה ומשקאות קלים אחרים, כמו גם בתה. שימוש כרוני מוגזם נקרא ‘קפאיניזם’ ותופעות הלוואי שלו כוללות חוסר מנוחה, נדודי שינה, עיוות שרירים, חוורון, בעיות עיכול, כאב, מחשבה והתנהגות בלתי מוסדרת, ולעתים התגברות של חרדות ופאניקות קיימות, דיכאון או סכיזופרניה. שימוש בעייתי בחומר כולל גם הגדרת תלות בקפאין.”

המונח ‘תלות’ מיוחס בדרך כלל להתמכרות ואלכוהוליזם, מדגיש ארגון הבריאות העולמי, ומציין כי בשנת 1964 קבעה וועדת מומחים מטעם הארגון כי המונח ‘תלות’ יחליף את המונח ‘התמכרות’.

בויקיפדיה גם כן מסכימים כי קפאין הוא חומר ממכר:

“מאחר וקפאין מעלה את רמת המוליך העצבי דופמין במוח, הוא גורם להתמכרות ולתלות גופנית (פיזית) בשימוש ממושך בו. לאחר תקופה ממושכת של צריכת קפאין, מערכת העצבים המרכזית מפתחת סבילות לסם, ולכן השפעות הקפאין נחלשות.”

יש לציין כי גם באתר הבינלאומי של החברה מצויין שהקפאין בקוקה קולה איננו ממכר. “לא, הקפאין בקוקה קולה איננו ממכר,” נכתב. “התמכרות היא מונח אשר נמצא בשימוש באופן חופשי מדי בתקשורת, ברשת ובשיחות חולין, כתיאור לאנשים אשר חושקים בצריכת מזון או משקאות טעימים באופן שכיח. מחקרים מדעיים הראו שאנשים הצליחו להפחית או להפסיק לשתות משקאות המכילים קפאין ללא השפעות פסיכולוגיות או פיזיות רציניות הנלוות ל’התמכרות’ – המכונה על ידי מומחים כ’תלות בחומר’.”

בעקבות פנייתנו מסרה חברת “קוקה קולה” הודעה ובה התעקשה שקפאין הוא איננו ממכר. עם זאת, החברה לא הציגה את המחקרים שעליהם נסמכים דבריה.

“המוצרים שלנו עומדים בתקנים הכי מחמירים ובכל המחקרים לא הוכח קשר בין שתיית המשקאות שלנו להתמכרות כלשהי,” מסרה אנה ממחלקת דוברות החברה בשיחה טלפונית. “במחקרים שנעשו עם המוצרים שלנו נמצא כי הם לא גורמים להתמכרות. המוצר קיים למעלה מ-120 שנים.”

לאחר מספר ימים נשלחה גם הודעה בכתב:

“כמות הקפאין הנמצא בחלק מהמשקאות המוגזים שלנו בישראל הוא קטן באופן יחסי: כ-10 עד 13 מ”ג קפאין ל-100 מ”ל של משקה (33 עד 42 מ”ג בפחית) – כמות זו נמוכה באופן ניכר מכמות הקפאין ב 100 מ”ל של קפה לסוגיו השונים,” כתבה. “המונח ‘התמכרות’ מתאר מצב חמור ולכן מומלץ שלא להקל ראש בשימוש בו.”

כאמור, בניגוד לכתוב בארגון הבריאות הבינלאומי התעקשה החברה כי “קפאין אינו עומד בקריטריונים של ‘תלות בחומר’, מונח בו משתמשים מומחים כדי לתאר מצבי התמכרות אמיתיים. זו הסיבה שרובנו יכולים להפחית את כמות הקפאין שאנו צורכים או להפסיק שימוש בו ללא בעיות רציניות.”

החברה סירבה כאמור להציג את המחקרים עליהם נסמכים דבריה.

ראו גם: תופעה: צעירים מעשנים קפה
ראו גם: הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר