חברת התרופות שנלחמת בלגליזציה – מייצרת תרופה מקנאביס סינטטי

יצרנית משכך הכאבים המסוכן ‘פנטניל’ שמימנה חלק נכבד מהמאבק נגד לגליזציה באריזונה, קיבלה השבוע אישור ראשוני מה-DEA ל’סינדרוס’ (Syndros), תרופה העשויה קנאביס סינטטי ותשולב ברשימת “חומרים בעלי תועלת רפואית”.

בקיץ האחרון נתנה ‘אינסיס תרפיוטיקס’ (Insys Therapeutics) חצי מיליון דולר לארגון ‘תושבי אריזונה למען מדיניות סמים אחראית’, שעמד בראש המאבק נגד הצעת החוק ללגליזציה שעלתה להצבעה במשאל עם בחודש נובמבר האחרון.

תרומתה של ‘אינסיס’ לארגון היוותה 10% מסך כל התרומות שמימנו את הקמפיין הנוקב שניהלו נגד הסדרת שוק הקנאביס בחוק והוביל לבסוף לכך שתושבי אריזונה דחו את הצעת החוק, בניגוד ל-4 המדינות האחרות בהן עלתה הצעה דומה להצבעה שם התושבים הצביעו בעדה.

למעשה, על פי בדיקה של ה’וושינגטון פוסט‘, מכלל התרומות לקמפיינים השונים נגד לגליזציה ב-5 מדינות ארה”ב בהן עלתה שאלת הלגליזציה להצבעה, זו של ‘אינסיס’ היתה היחידה שהגיעה מחברת תרופות.

בהודעה שפרסמה החברה אז במקביל לתרומה הכספית הגדולה הוסבר כי “הקנאביס מסוכן לציבור” וכי ההתנגדות להפיכתו לחוקי “נעשית בשם הגנה על הילדים” מפני הסכנות הטמונות בו.

כעת, לאחר ההצלחה בקמפיין נגד לגליזציה, מקבלת ‘אינסיס’ מה-DEA את האישור לתרופה החדשה שלה, ‘סינדרוס’ (Syndros), המכילה פורמולציה סינטטית של THC, החומר הפעיל העיקרי בצמח הקנאביס.

בקיץ שעבר כבר אישר ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקני) את ‘סינדרוס’ לטיפול בבחילות, הקאות ואובדן משקל אצל חולי סרטן ואיידס. כעת עושה זאת גם ה-DEA (ארגון הבקרה על סמים) ומציב את התרופה הסינטטית ברשימת Schedule II (רשימת החומרים המסוכנים בעלי תועלת רפואית, בה נמצאים גם קוקאין, מורפין ורבים ממשככי הכאבים).

לשם השוואה הקנאביס עצמו, ממנו מופק אותו THC, ניצב מזה עשרות שנים בראש רשימת החומרים המסוכנים (Schedule I) – אלו ש”מסוכנים ביותר ואינם בעלי תועלת רפואית”.

‘אינסיס’ אחראית בין השאר גם לייצור משכך כאבים מסוכן בשם ‘פנטניל’ (Fentanyl) הפועל בדומה ל’מורפין’ אך חזק ממנו פי 5 עד 10 וגרם עד היום למקרי מוות רבים.

בעקבות פעילותה של החברה בקידום מכירות ה’פנטניל’, נמצאים בימים אלו בכיריה תחת חקירות פדרליות כמו גם מול תביעות של מחזיקי מניות אחרים. ה-FBI עצר לאחרונה את מנכ”ל החברה לשעבר וחמישה מנהלים נוספים “בחשד להונאה ושוחד שמטרתם הגדלת מכירות של אופיואיד ממכר וחזק במיוחד שעלול להוביל לשימוש פסול ומעורר דיכאון”.

תרומתה של ‘אינסיס’ למאבק נגד לגליזציה בקמפיין האחרון אינה הפעם הראשונה בה החברה פעלה כך. עוד בשנת 2011 שלחו מנהליה מכתב לראש ה-DEA ובו הביעו התנגדות להקלה על THC בצורתו הטבעית בטענה על “הפוטנציאל המסוכן שייצור הצורך בגידול מריחואנה ברחבי ארצות הברית”.

לצד זאת ביקשה ‘אינסיס’ בשנה שעברה הקלה בפיקוח על ייצור להפצה של גרסה סינטטית משלהם ל-CBD, הרכיב הפעיל הבולט השני בקנאביס, זאת לצורך הפקת תרופה לאפילפסיה עליה הם עומלים בימים אלו.

“הם מתנגדים לקנאביס כדי לדחוף לנו בחופשיות תרופות שמסוכנות וממכרות יותר אפילו מאופיואידים,” טוען ג’יי.פי הוליאוק (JP Holyoak), חבר בוועדה לקידום הלגליזציה באריזונה, בראיון בו מתח ביקורת על פעילותה ומוצריה המסוכנים של החברה וקרא לציבור לא לסמוך על מילותיהם של “אלו המוכרים רעל תמורת רווחים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר