חברת הקנאביס הגדולה בישראל: 'תיקון עולם'

מה שהיה ברור לכל, עכשיו רשמי: על פי נתונים חדשים של משרד הבריאות, שנחשפים לראשונה מאז הוקם הענף, 'תיקון עולם' מובילה את שוק הקנאביס הרפואי בישראל עם פי 2 יותר חולים מטופלים מבכל אחת מ-8 החברות האחרות. בנוסף מודים לראשונה במשרד הבריאות כי אינם עוקבים אחר אופן חלוקת הרישיונות במלואו.

בכתבה של 'דה-מארקר' שפורסמה הבוקר (ג') והתמקדה באופן בו מחולקים רישיונות הקנאביס הרפואי בישראל, נחשפו לראשונה נתונים רשמיים של משרד הבריאות הנוגעים למספר המטופלים בקנאביס בכל אחת מ-9 חברות הקנאביס הרפואי בישראל.

אין בקרה מלאה אחר החלוקה

על פי הדיווח משרד הבריאות כלל לא יודע כיצד מתחלק לפחות שליש משוק הקנאביס הרפואי – כ-8,000 מטופלים חולי סרטן מתוך 23,000 מטופלים בסה"כ (לטענת המשרד) – שמנותבים לחברות הקנאביס הרפואי מבלי לעבור דרך יחידת יק"ר (היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות).

כידוע, על פי נהלי משרד הבריאות רשאים חולי סרטן לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי בתוך 48 שעות וישירות מהרופא המטפל האחראי על הנושא בבית החולים בו מאושפזים. הם והרישיון שלהם אינם עוברים דרך היק"ר, כשמטרת נוהל זה היא כמובן להקל על חולי הסרטן ולחסוך מהם את הצורך בתיירות פנים-ארצית בחיפוש אחר תור לרופא.

מיכאל דור
ד"ר מיכאל דור, חותם על שני שליש מהרישיונות

כעת נראה שהדבר נעשה ללא בקרה מלאה ושהמשרד אמנם עוקב אחר מספר הרישיונות שניתנים על ידי אותם רופאים אונקולוגיים במחלקות סרטן, אך אינו מבצע כל מעקב אחר האופן בו מתבצעת החלוקה של אותם רישיונות ושיוך המטופלים לחברות הקנאביס הרפואי השונות.

מלבד אותם 8,000 חולי סרטן שהרופאים מיינו לחברות הקנאביס, כל החלוקה של מרבית המטופלים נעשית לדברי המשרד באופן אקראי.

במשרד מדגישים כי "מצב זה הוא זמני. משרד הבריאות פועל לסטנדרטיזציה של מוצרי הקנאביס באופן שיהיו זמינים בבתי המרקחת, כמוצרים גנריים בעלי ריכוזים קבועים ומפוקחים, שיאפשרו לרופא המטפל להתוות קנביס במינון המתאים. כשיהיו מוצרים סטנדרטיים זמינים בבתי המרקחת, יוכלו הרופאים לרשום את המוצר למטופליהם בכפוף לנוהלי רישום בדומה לתרופות מסוג הסמים המסוכנים (כמו מורפיום ואופיאטים)".

ב-1.12 אמורה המדינה להחזיר תשובה לבג"ץ בעניין הסדרת שוק הקנאביס הרפואי בישראל – זאת בהמשך להצהרות על חלוקת קנאביס רפואי בבתי מרקחת ואספקת מרשמים על ידי רופאי משפחה.

שליש מהשוק של 'תיקון עולם'

מהנתונים שהציג משרד הבריאות לראשונה נראים פערים גדולים במספר המטופלים בכל אחת מהחברות. על פי הנתונים, החברה הוותיקה ביותר, תיקון עולם, היא גם בעל נתח השוק הגדול ביותר עם כמעט שליש (27.7%) מהמטופלים. מגדלים אחרים נעים בטווח רחב בין נתח שוק של 2.7% ל–12.4%.

הסיבה לפערים, על פי הודעת משרד הבריאות, היא בקשות מעבר של מטופלים מספקים שונים אל תיקון עולם. "חלוקת המטופלים בין תשעת מגדלי הקנאביס היא אקראית או לפי בקשת המטופל," נמסר. "עם זאת, יכול מטופל לבקש לעבור ספק־מגדל ורישיונו יוסב בהתאם ועל פי הנהלים."

מדוע תיקון עולם היא הגדולה ביותר? בין השאר אולי בגלל שהיא החברה היחידה לה יש שני מוקדי חלוקה – במרכז תל אביב ובצפת. זאת בניגוד לשאר החברות המחלקות את הקנאביס בבי"ח אברבנאל.

מחברת תיקון עולם נמסר: "משרד הבריאות אמנם מחלק אקראית רישיונות, אבל מטופלים חדשים שמקבלים רישיון בפעם הראשונה יכולים לבקש בזמן ההמלצה את הספק שלהם כמו גם מעברי ספק לאחר חצי שנה". בחברה מסבירים את הביקוש בכך ש"רק לתיקון עולם מערך אחיות מוסמכות שמבצעות את ההדרכה למטופלים".

סיבה נוספת שמציינים בחברה היא "מאגרי מידע ונתונים המאפשרים התאמות זנים ותכשירים למחלות וסימפטומים, מס׳ זנים בעלי אחוזי ה-CBD הגבוהים בעולם ומרכזי חלוקה בת"א ובצפת, ולא באברבנאל כמו שאר החברות.".

תיקון עולם
אחת מחממות 'תיקון עולם' – חברת הקנאביס הגדולה בישראל

ואכן חברת 'תיקון עולם', חברת הקנאביס הרפואי הראשונה בישראל, הצליחה מאז שהוקמה לייצר לעצמה שם שהפך לשם נרדף לקנאביס רפואי בישראל. זני הקנאביס של החברה מפורסמים גם בקרב אלו שכלל אינם מטופלים, ושמה של החברה מתגלגל על לשונותיהם של רבים בתעשיית הקנאביס בכל רחבי העולם.

בשנה שעברה זכו זני הקנאביס של תיקון עולם להגיע למקומות הראשונים בתחרות זני הקנאביס הרפואי של קנדה.

ראו עוד:
המדריך להוצאת רישיון לקנאביס רפואי


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט